פרימיום 👑

"דצמבר 2013 שלי" מונולוג ירושלמי סוער מאותם ימים:

• "דצמבר 2013 שלי" מונולוג ירושלמי סוער מאותם ימים: אבי גרוסמן
  • 784
  • מזג אוויר: מעונן
  • 784
לאחר אוקטובר ונובמבר שחונים אתא ובא חודש דצמבר שאת ימיו הראשונים קידמו טמפ' גבוהות ועל גבול השרב. כבר לאחר מספר ימים המגמה השתנתה, לראשונה מתחילת החורף, הטמפ' ירדו וגשמים לפרקים ירדו ברחבי הארץ. החורף הגיע בכמה גלים כשבסופם הסתמן גל סערה משמעותי וממושך עם כמויות גדולות מאד של משקעים, וקור עז.
למרות שכבר שבוע לפני הסערה זיהו כולם כי הקור יהיה כזה שתואם לירידת שלגים גם בפסגות הרי המרכז, היו מכונסים כמעט כל החזאים סביב ההשערה של פתיתים באויר באזור ירושלים, ולכל היותר היערמות קלה, אולם לא נמנעו מלהזכיר גם כי ישנם מודלים התומכים בגירסה של שלג כבד שיערם לגובה רב.
המערכת החלה ביום שלישי בערב עם גשמים מרובים, והצפי היה עפ''י לשון השמ''ט: ''בלילה: (שבין רביעי לחמישי) שלג בחרמון ויתכן בפסגות צפון ומרכז כולל ירושלים. ביום חמישי גשום לפרקים, שלג בחרמון, שלג עם הפוגות בפסגות צפון ומרכז כולל ירושלים. ביום שישי גשום לפרקים, שלג בחרמון, שלג עם הפוגות בפסגות צפון ומרכז כולל ירושלים''. ביום שבת היה מדובר על שאריות המערכת. באשר ללשון - המוזרה יש לומר - של ''שלג עם הפוגות'', הסבירו ה''חברים שיש לדוד שלהם חבר חזאי'' שהכוונה לכך שבשעות היום של חמישי ושישי לא ירדו שלגים, וזאת לא מפני הקור כמו בשל העובדה שלא צפויים משקעים בשעות אלו.
לפנות ערב של יום רביעי כבר החלו להשמע קולות על ''הקצנות'' (הכוונה: סבירות יותר גבוהה להיערמות ולא רק בגדר פתיתים באויר. - חצי מטר?! שלג כבד?! מאן דכר שמיה!) ואני הכנתי את עצמי לקראת לילה ללא שינה. לאחר חצות, בגשם השוטף, הגיע לפנימיה בה שהיתי אחד התלמידים שהתגורר בביתר וסיפר כי זה עתה הגיע משם באוטובוס כשלדבריו בקטע הכביש המכונה ''עוקף חוסאן'' (מדובר במעלה כביש 375 בקטע שמתחבר לכביש 60) יורד שלג שכבר הצטבר על הקרקע ומקשה על התנועה במקום. בירושלים גופה נראו במהלך הלילה פתיתים שהתערבו לרגעים בגשם השוטף, ולפנות בקר אף ירד מעט שלג שנדבק למשטחים קרירים (מכוניות, משטחי מתכת וכדו').
ואז, בשעה 7 בבקר, התחלף הגשם בשלג נקי. השלג הלך והתגבר ולא פסק לרגע. הרצפה היתה רטובה ושלוליתית כך שעל העצים השלג נערם לפני הקרקע. כך ירד השלג שעות ארוכות עד לשעת בקר–צהרים מאוחרת, ונערם לגובה משמעותי של כ-10-15 ס''מ. (באמת אמרו, ה''גל הראשון'' וה''קל'' של דצמבר 13, לא בייש שלגים כבדים של שנים אח''כ, כשלשלגים פחותים ממנו כדי מחצה ושליש נערכו והתכוננו במשך כמה ימים).
השלג א''כ נכנס להפוגה במשך שעות היום, ושב לקראת ערב. הוא החל לרדת בעוצמה בשעה 7 בערב, והפתיע בעיקר במשך שלו כשלא פסק במשך שעות ארוכות (''שלג עם הפוגות''...). לא ברור מה צפו החזאים, ומה חשבו הרשויות, כך או כך, כבישי הגישה לעיר לא נסגרו במועד, וכך מצאו עצמם אלפי (!) מכוניות תקועות בשלג הסמיך שהלך ונערם. במצב זה לא ניתן היה לחשוב על פילוס הכבישים, גם משום שהם היו מלאים במכוניות, וגם בשל העובדה שהשלג לא פסק. הקטסטרופה חגגה, העיר עצמה מלאה גם היא במכוניות תקולות, ועל כך נוספו נפילות חשמל שנבעו כתוצאה מקריסות עצים על קווי מתח. העיריה הכריזה על מצב חירום, וכלים הנדסאים של הצבא שונעו לעיר על מנת לסייע בחילוצים הרבים.
ובאשר ללו''ז המדוייק ולכמויות השלג:
מראות עיני, לאחר שכל ליל ה-12-13 לחודש סבבתי בקו מאה שערים ומזרחה ממנה עד לכותל; השלג ירד ברציפות חריגה עד לשעה 2-3 לפנות בקר, ואז נרשמה הפוגה מלווה במטחים לא החלטיים עד לשעה 5 בערך שאז שב השלג בעוצמה עד לשעות הבקר. במקום בו שהיתי ההיערמות היתה נראית בסביבות ה-40 ס''מ. אולם הדיווחים היו על כ-50 ס''מ במקומות רבים. בשלב זה, ביום שישי בבקר, החזאים התעשתו ומיהרו להזהיר מפני הגל הנוסף של ליל שבת שלאחריו השכבה תמנה כ-70 ס''מ.
למעשה, הגל השלישי שהחל לקראת שבת היה פחות מהגל השני וירד אמנם די ברציפות בשעות הערב והלילה אולם ירד כשלג קל ברובו. כשוך הסערה התברר כי באזורים המערביים של העיר השלג היה כבד ללא השוואה ונערם לגבהים של 70 ס''מ. המדובר לכאו' על הגל השני והמשמעותי וככל הנראה הגל השלישי היה זהה וקל בכל חלקי העיר. השבת נעשתה חול והרחובות מלאו בטרקטורים שפילסו את כל הרחובות.
יצויין, כי למרות שבסך הכולל המערכת פקדה בעיקר את אזור המרכז, בסופו של דבר כמויות השלג בהרים היו די חופפות וגם בהרי הצפון ההיערמות היתה כ-70 ס''מ. במבט לאחור נראה כי ההיערמות המשמעותית בהרי הצפון הגיעה בהפרש של כ-12 שעות איחור מאזור המרכז, כאשר בצפון היה זה בעיקר בשישי וליל שבת.
שנים ארוכות לאחר מכן נותרתי סבור כי הכתרים שנקשרו לאותו שלג כ''סופת המאה'', וה''סערה הכי חזקה בהיסטוריה'' נבעו בעיקר מהסיטואציות הקשות שנוצרו ממנו כדוגמת אלפי החילוצים וכדו', אולם מבחינת הערכים, חשבתי, היו שלגים רבים שדמו לו. אמנם, בתקופה האחרונה ראיתי תמונות מאותו שלג שצולמו באזורי המערב של ירושלים ואם לשפוט על פיהן נראה כי אכן נראו כאן שיאי היערמות של שנים רבות. מה שכן, מבחינת הקור והטמפ' לא נמדדו ערכים חריגים והשלג ירד בטמפ' של מינוס חצי מעלה ואף למעלה מכך.
לאחר הסערה נוצרו הררי שלג ברחובות, כתוצאה מהמפלסות שעברו רצוא ושוב. השלג דבק לקרקע ימים ארוכים, ועד חודש מאוחר יותר ניתן היה לראות את שרידי הערימות האחרונות. לי באופן אישי זכור מראה של גג רעפים מושלג כשבועיים לאחר השלג. לאחר השלג החורף כמו התעלם מרס''ן שמועתי שהבטיח שלג יותר כבד (יכול להיות כזה דבר בכלל???) שבועיים אחר כך, כשבמשך מספר חודשים, עד לחדש מרץ, שררה עצירת גשמים מעיקה שהאפילה באורכה על עצירת הגשמים של תחילת החורף. הדבר כלל טמפ' גבוהות במשך שבועות שלמים ברציפות, ולאורך כל (!!!) חודשי ינואר ופברואר.
חורף 2014, אל טל ואל מטר כי אם שלג וגמרנו.
באחת הפעמים שהיה חזוי גשמון מסויים באותם חודשים, התבטא אחד החזאים כי לדעתו אנשים יצאו לרקוד ברחובות למראה הגשם. בראשית חודש מרץ, כמה ימים לאחר שקרוב למיליון איש אמרו את התפילה לעצירת גשמים במהלך עצרת על חוק הגיוס בשערי ירושלים, השתנו במפתיע המפות הסינופטיות ומערכת גשם נאה הצליחה להסתנן מבעד לרמה הארורה שחסמה את המערכות במשך כל החורף. מערכת זו היתה השניה והאחרונה שחתמה את אותו חורף אומלל.
  • הוסף תגובההוספת תגובה מהירה
  • מאד יפה אבי, יש לך כתיבה מאד טובה! יוסי
  • 163
  • גובה: 60 מטר
  • 163
גם אני הייתי אז בירושלים היה הזוי לחלוטין
  • האמת שברוב ירושלים עוד היה חשמל מימי
  • 162
  • 162
אבל ישובים שלמים בשומרון, למשל, נתקעו בלי חשמל, בלי מים, בלי גז, בלי קליטה סלולרית, תינוקות שרק נולדו... עד שלא באו ג'יפים לחלץ אנשים היו תקועים בשבת בלי שום הכנה מוקדמת
  • o
  • מדהים יצחק מירושלים
  • 101
  • 101
  • כל הכבוד. החכמתני. משה
  • 102
  • 102
אגב: זכור לי שאחת הסיבות לקריסת מערך הפילוס היתה שג'ון קרי בדיוק הגיע לארץ (כחלק מביקורי השני - חמישי שלו, זוכרים?), ומאות מפלסות היו תפוסות בגלל זה
נראה לי שהכתרים נקשרו לסופה בעיקר עקב האורך שלה שהיה חריג לגמרי במאה האחרונה
ההודעה נערכה
  • דצמבר 2013 סערת שלגים שתיזכר לנצח ירין
  • 415
  • גובה: 51 מטר
  • 415
אני לא אשכח שירד פה גראופל והכול היה לבן והיו 4-5 מעלות בלבד
  • סיפור יפה מאד! מרשים ביותר שזכרת בפירוט כה רב וברזולוציה כה גבוהה תום
  • 145
  • 145
את הסערה הזו. היה מרתק לקרוא. מצד אחד היו רק שתי מערכות בחורף שלם אך מצד שני הראשונה הייתה אירוע היסטורי שלא קורה בארץ בקנה מידה כזה.
מה שאני זוכר זה את הדברים הללו:
1. הטמפרטורה המאד נמוכה שנמדדה וכמו שסיפרו כאן הייתה חד ספרתית באותם ימים של הסערה במשך רוב היום כאשר אני זוכר שבערב שישי של הסערה נמדדה כאן טמפ' מאד קיצונית לאזור הזה - 3°.
2. הסיקור התקשורתי הרחב סביב הסערה הזו, אני זוכר שערוץ 2 סיקר אותה מסביב לשעון.
3. למיטב זכרוני ירד פה גשם כבד (חלש מעט יותר ממה שהלך פה שלשום בערב) רצוף במשך 4 שעות או אפילו יותר.
  • o
  • ירדו פה גראופל וברד כבד ונערמו לגובה רב מיתר- קריות
  • 113
  • 113
  • וואלה! את זה למשל לא הצלחתי לזכור. מדהים. אני זוכר רק אירוע גראופל תום
  • 119
  • 119
אחד שהיה פה בשנים האחרונות (אני לא אומר שלא היו עוד, זה פשוט מה שאני זוכר)
  • בחיפה ירד מעט שלג בשכונות הגבוהות ירדן החיפאי
  • 181
  • גובה: 297 מטר
  • 181
בשכונת של דניה, סביוני דניה רמת גולה רמת אלמוגי ואיזור עמק השמש ירד מעט שלג, וגם בשכונות התחתונות יותר כגון אחוזה רוממה הישנה והחדשה רמת בגין רמת אשכול וגבעת דאונס ירד גמב"ש ובעוספיה ודליית אל כרמל נערם שלג לכמה סנטימטרים!
  • בתור אנתיקה אני זוכר את השלג הכבד בהר כנען בינואר 1974 חנוך א
  • 225
  • 225
ציטוט מהשמ"ט

ינואר 1974: עד 11 ימי שלג בפסגות הרי הצפון - כמעט כולם ב- 14-24.1.1974
  • o
  • אני מתחיל להיות סנילי. אני רואה שכבר ציינתי זאת בשרשור לפני שנה וחצי חנוך א
  • 124
  • 124
  • o
  • הכל בסדר גמור. 11 ימי שלג רצופים זה באמת אירוע היסטורי תום
  • 120
  • 120
  • חנוך שמח שיש לנו אותך פה בפורום! איתי
  • 105
  • 105
1974 אבי היה עוד תינוק חחחח (;
אבל סיפר לי הרבה על חורף 92 כשהיה אז צעיר או חייל.
אני הגעתי לכאן לחורף יחסית "לא מפורסם" אך יחסית גשום לפי מה שחקרתי, חורף 2003.
  • וואו אלון
  • 85
  • גובה: 600 מטר
  • 85
11 ימי שלג רצופים זה מטורף!
  • o
  • וואו בהחלט נשמע נדיר, גם בחרמון זה נדיר למדי ירין
  • 71
  • גובה: 51 מטר
  • 71
  • o
  • מדהים. 11 ימים? לו יהי גם במהרה בימינו. אליחי
  • 66
  • 66
  • o
  • יפה, כל הכבוד על התיאור המפורט. מינקי
  • 77
  • 77
  • הוספה קטנה דוד
  • 144
  • 144
רק רציתי להוסיף שבמשך השבוע שלאחר אותו שלג לא התקיימו לימודים בירושלים מכיוון שהטמפרטורות נשארו נמוכות ובלילות היה אפס מעלות השלג קפא בלילות ופשוט היה סכנה לצאת מהבית וגם כבישי הגישה לירושלים נחסמו על ידי המשטרה בלילות מחמת סכנת החלקה אז אמנם בתמונות זה מצטלם נהדר וכיף אבל אחר כך זה פשוט נהיה מטרד ומסוכן
  • o
  • מ-ט-ו-ר-ף! תום
  • 73
  • 73
  • סיפור דומה מאמריקה אבל בקנה מידה הסטורי חנוך א
  • 272
  • 272
חייתי 11 שנים בארה"ב ועבדתי ככימאי במפעל לציפויים אלקטרוליטים בשנת 1988. סיפרו לי החבר'ה שעבדו איתי שכעשר שנים קודם לכן, ב-1978 הייתה סופת שלג נוראה ששיתקה את כל ניו אינגלנד למשך שבוע, ואנשים לא יכלו לחזור הביתה למשך שבוע עד שפינו את הכבישים מהשלג ומעשרות אלפי המכוניות שנתקעו ונעזבו על הכבישים.

סרטון מאז

• ועוד סרטון מדהים חנוך א
  • 236
  • 236
  • o
  • הרבה שלג ולבן חחח. טוב, בארה"ב הכל בענק, הכל כולל הכל תום
  • 103
  • 103
  • מרתק. יישר כח. אליחי
  • 138
  • 138
ואם כבר דצמבר.
בדצמבר 2001 ירדו 250 מ"מ בתוך יומיים בלבד בזכרון יעקב. אירוע חסר תקדים
  • o
  • סליחה. 285 אליחי
  • 97
  • 97
  • סרטון יפה חנוך...דרך אגב משה
  • 87
  • מזג אוויר: בהיר
  • טמפרטורה: 18.0°
  • גובה: 20 מטר
  • 87
יש לי שאלה שסיקרנה אותי בתאילנד..אם הקרינה בשיא הקיץ פה (שהיא ברמת uv 11) זהה בעוצמתה לקרינת השיא בקיץ בתאלינד ובכלל באזור קו המשווה?
  • בעיקרון, הקרינה מכסימלית היא כאשר חנוך א
  • 98
  • 98
השמש בזניט, יעני מעל לראש. מאחר ואנחנו צפונית לחוג הסרטן השמש לעולם לא בזניט אצלנו. בתאילנד היא בזניט פעמים בשנה. נקודה שניה היא הגובה. בהרים שכבת המגן של האטמוספרה דקה יותר. לכן משתזפים יותר בהרים הגבוהים, או במילים אחרות, הקרינה שם חזקה יותר
ההודעה נערכה
  • בירושמים מישהו אמר שאצלנו השמש קרובה יותר בחורף מימי
  • 43
  • 43
ורחוקה יותר בקיץ. כנראה בגללל המסלול שלה, שלא ממש עגול. אולי בחצי הכדור הדרומי זה להפך? ואז בקיץ השמש גם קרובה יותר וגם קופחת יותר?
  • o
  • אתה כותב יפה. יישר כוח! אלרומי
  • 53
  • 53
  • עוד תיעוד של אותה מערכת אלרומי
  • 82
  • 82
  • חנוך יתותח.. משה
  • 90
  • מזג אוויר: כמה עננים
  • טמפרטורה: 16.0°
  • גובה: 20 מטר
  • 90
אל רומי וחנוך בתור אנשים ששולטים בשטח בצפון הרמה..אתם יודעים אולי במקרה אם אפשר לנסוע לאתר החרמון גם דרך כביש 999 (מצומת הטנק עולים להר דוב דרך חוות שבאע ומשם ממש על הגבול עם לבנון ואז לאתר)?
  • o
  • אין מעבר אלרומי
  • 57
  • 57
  • o
  • התגייס למילואים ואז אולי..... חנוך א
  • 45
  • 45

מקרא סימנים