פרימיום 👑

ירושלים כ 250 ממ בלבד! החורף השנה זוועתי מקו בארי דרומה

• סיכום כללי חורף 2021. אין שם
  • 1,166
  • 1,166
בשעה טובה החלטתי סופסוף לפרסם את הסיכום הכללי שלי לחורף 2021. כבר מפברואר שקלתי להתחיל לפרסם את הפוסט הנוכחי ועוד שרשורים העתידיים לבוא.

בפוסט הנוכחי אנחנו נחקור את דפוס ההתנהגות של הלחצים והרמות בהמיספרה צפונית, נבחן את הפרמטרים השונים שליוו אותנו במהלך העונה, ונסתכל לשנים עברו לצורך השוואה. השרשורים העתידיים יכללו אירועים פרטיים שהתחוללו העונה ברחבי העונה, שבירת שיאיים מעניינים. אני אעדכן את ההודעות ואוסיף פרסומים כדי לתת לכם תחושה של חורף גם בקיץ.

כל התמונות שאני מצרף מתארות את לחץ האוויר הממוצע ב500 מ"ב הנמדד על פני תקופת הזמן המצוינת מתחת לגרף. הגוונים כחולים סגולים מתארים לחצים נמוכים, ולעומת זאת הגוונים הצהובים כתומים מתארים לחצים גבוהים. מכיוון שמדובר על מיצוע הגרף יכול להחסיר מעצמו ידע, אך מניסיון שלי הוא אמין ושימושי.
מדינת ישראל ממוקמת בצד הימני עם סטייה קלה כלפי מעלה (לא מסמן כדי לא להרוס את התמונה).

תמונה 1-
חודשי שיא החורף. בחרתי להוריד את מרץ מכיוון שמרץ השנה לא השפיע באופן משמעותי על המשקעים לעונה, ויותר מכך כבר מפברואר לדעתי חל שינוי משמעותי בדפוס ההתנהגות לעונה, וחודש מרץ היה החודש הראשון מאז יוני? א(אם לא אפריל) שהיה קר מהממוצע (וזה אחרי פתיחת העונה החמה אי פעם). הורדתי את נובמבר כי זה פוסט על החורף. אני חייב לציין שנובמבר אם כי היה גשום באופן שובר
מתוך מתוך שיאיים דפוס ההתנהגות שלו לא היה מרשים בצורה
מפליאה (7 מתוך 10 לעומת המתרחש בפועל 9 מתוך 10), וזאת בשל הים החם אי פעם?

כמו שניתן לראות חורף 2021 רחוק מאידיאלי עבורנו (את זה ראו על פני השטח), ואפשר להגיד קרוב מבחינת ההתנהגות האטמוספירה למצב הכי גרוע האפשרי. כלל חודשי החורף הכילו מערכת אחת משמעותית מאוד שבלעדיה אותו החודש היה שובר שיאי יובש. בין המערכות של כל חודש היו שבועיים שלוש הפסקה. גם שלא היית הפסקה לרוב אלו היו מערכות צפוניות שבעיקר עזרו לרכך את האדמה בצפון.
טענתי כי החורף הנוכחי לא רחוק מהאידיאל השלילי, מכיוון שאם הייתם מחזקים את הרמה מעל גרינלנד (במקום 2 רמות חזקות המפוצלות לשתיים) והדוחפים את השקע העמוק ממערב אירופה לתוך מזרח האוקיינוס האטלנטי היינו מקבלים חורף אידיאלי עבור מערב אירופה. חורף כגון 1947 (המושלג ביותר), או 1963 (הקר ביותר). חורף 1963 היה ה3 הכי שחון בירושלים בערך מקום המדינה, וחורף 1947 חוזר על עצמו כפעם בעשור מבחינת שחינותו. גם חורף 1979 הוא התאמה טובה לחורף הנוכחי.

תמונה 2-
כל אחד מחודשי החורף בנפרד. הפקטור המרכזי החורף היה הרמה ברוסיה. הוא היה גם הפקטור המרכזי בסתיו שהוביל אותנו לחודשי ספטמבר ואוקטובר בלתי נסבלים. שימו לב איך הרמה נכנסת פנימה מחודש דצמבר, אז היא היית ממוקמת בתוך רוסיה, לתוך הקוטב בינואר (מה שגרם לאירועי הSSW), עד שהתהפכו היוצרות בפברואר ושקעים עמוקים הופיעו ברוסיה איפה שהיית רמת אימתנית בתחילת העונה. אם כי היוצרות התהפכו, בשל תנאי ההתחלה את התוצאה הסופית של כל זה ראינו רק בחודש מרץ, חודש שבמהותו היה שונה מכל 10 החודשים לפניו.

בנקודה זאת החלטתי שלגבי כל הפרמטרים כגון NAO, לה ניניה, PDO, אני אסביר בפוסט נפרד. גם לגבי החורף בשאר העולם לאור דפוס ההתנהגות שניתן לראות בתמונות אני ארחיב בפוסט נפרד.
אסיים בתמונה 3 עם צירוף החורפים שלדעתי היו כי דומים לחורף הנוכחי מבחינת דפוס התנהגות. בחנתי עד 1979 מעצלנות. חשוב לציין שזה נעשה לפי העין שלי. אם אתם ממש מרחיקי לכת אפשר לכתוב תוכנה שתיקח 2 תמונות ותתאים בין הצבעים פיקסל על פיקסל.
גם 1979 נותן התאמה טובה, אם כי אני יכול להכניס רק 4 תמונות יחד. החורפים הם 2013 (גשום בצפון בעיקר בתחילת העונה), 2010 (איכשהו ממוצע פלוס וחם, נהדר באירופה), 2006 (לא זוכר משהו מיוחד לדעתי ממוצע מינוס), 2001 (גם כן ממוצע מינוס).
אין לי כוח לקרוא ולתקן את הפוסט אם ישנן שגיאות כתיב.
  • הוסף תגובההוספת תגובה מהירה
  • o
  • יפה!! ומה עם חורף 98-99 היבש? שמאי
  • 232
  • 232
  • חורף 1999 היה עם דפוס התנהגות סביר אין שם
  • 287
  • 287
חורף 1999 זה מסוג המקרים שכל מה שהיה צריך זה תזוזה קטנה והיית רואה תוצאה שונה לחלוטין. החורף ההוא התבטא בשינויים קיצונים של לחץ גבוה או נמוך עבור תזוזות קצרות יחסית במרחב, כמו שניתן לראות בתמונה 1 בצד שמאל. לפי איך שזה נראה בתצלום, אפיקים משמעותיים נחתו על אזור יוון-איטליה אך הצפינו (חזרו לגרעין הקור) במסלול חד צפונה עקב הרמה ממזרח. למען האמת הם נחתו על איטליה יוון ואז הדרימו לתוך צפון אפריקה. השקעים נדחקו בין 2 הרמות של האטלנטי ומערב אסיה. לאחר השלוחה דרומה הם הצפינו בלי להתמזרח כלל.
אני מצרף גם את חורף 2014. תצורה שונה אך תוצאה יחסית דומה. חורף מדהים לארה"ב.
דרך אגב, חורף 1999 לא היה כל כך שחון בצפון כמו שעושים ממנו. בתחנה של הר כנען מאז 1940 היו 6 חורפים שחונים יותר ובניהם חורף 1979, חורף 2008 שרובינו זוכרים, חורף 2014, חורף 1973, חורף 1989, וחורף 1986 שכמעט ולא מדברים עליו בתור חורף שחון, 1951. בצפון הגנב חורף 1963 היה כמעט פי 2 יותר שחון מ1999. אם כי חורף 1999 במרכז והדרום אכן היה זוועתי.
ההודעה נערכה
  • ירושלים כ 250 ממ בלבד! החורף השנה זוועתי מקו בארי דרומה שמאי
  • 220
  • 220
כ 70 %מהרב שנתי ירדו
  • o
  • השנה ירדו בירושלים 400 ממ . חבקוק
  • 129
  • 129
  • o
  • ירושלים גדולה, ירדו בה בין 450 ל 550 ממ לזכרוני שמאי
  • 108
  • 108
  • o
  • יישר כח על הסיכום המקיף והמושקע! מתנאל
  • 85
  • 85
  • אמנם לא היה חורף גשום, אבל היה משוגע דרור ג
  • 191
  • גובה: 45 מטר
  • 191
שינויי טמפרטורה מאוד קיצוניים מיום ליום ומתקופה לתקופה, אירוע שלג סוף סוף ומצד שני שבירת שיאי חום בסתיו, אוקטובר שהוא כמו יולי-אוגוסט אם לא יותר גרוע
אחרי 2 חורפים כל כך גשומים גם את זה אני חושב שאנחנו צריכים לקחת בכיף
ההודעה נערכה
  • שאפו על הפוסט המענין אמנון
  • 108
  • גובה: 300 מטר
  • 108
היה מעניין אילו הצבת תמונה מתאימה של החורף הקודם, הגשום מאד, לצד תמונה מס' 1, של השנה. כך היינו מבינים את ההבדלים בין שנה שחונה לגשומה, ברמת ההסבר שהבאת (500mb geo-potential height).
בנוסף, קצת מאמץ, בכל זאת, בהגהה, היה מכבד יותר את קהל הקוראים.
ובכל זאת, יישר כח.

מקרא סימנים
  • הוספת תגובה
  • הודעה חדשה
  • הודעה עם תוכן
  • o הודעה ללא תוכן
  • אות משקיען משקיען
  • אות מדווח מאתר סקי מדווח מאתר סקי
  • אות מדווח מלב ים מדווח מלב ים