פרימיום 👑

תחזיות לירידת מפלס ים המלח

• תחזיות לירידת מפלס ים המלח רועי ס 10
  • 664
  • גובה: 25 מטר
  • 664
אמנם דיברנו על ים המלח רק לפני כמה ימים, אך ברצוני לשתף אתכם בכמה תמונות שמצאתי, הממחישות, בין היתר, גם את התחזית למראהו של ים המלח בעשורים הבאים. אמנם התחזיות אינן אמינות, אך עדיין ניתן לראות מהן מה עתיד להישאר בערך מים המלח בשנים הבאות.
בתמונה הראשונה: מיצג המופיע במוזיאון ים המלח, הנמצא בירדן, על רכס המשקיף על האגם. ניתן לראות את השינוי שעבר האגם בין 1950 ל-1996, אז הוחלט לאדות את כל האגן הדרומי של ים המלח. מעצבי המיצג בחרו שלא להראות את בריכות האידוי, שכן ספק אם ניתן עוד להחשיב אותן כחלק מהים.
בתמונה השנייה: המחשה דומה של שטח ים המלח, הפעם גם עם בריכות האידוי. שימו לב שעם הזמן שטח הבריכות עתיד לגדול ואילו שטח האגן הצפוני עתיד להתקטן, בעקבות היכולת של מפעלי ים המלח לשאוב מים מהאגן הצפוני אל בריכות האידוי.
בתמונה השלישית: המחשה נוספת לירידת המפלס. ניתן לראות גם את שינוי צבע המים, צבע בהיר יותר מעיד על מפלס רדוד יותר.
הערות: על פי הידע הנוכחי אשר צברתי אודות ירידת מפלס ים המלח, הוא עתיד לרדת למפלס של עד כ-550- מטרים, אז יתייצב כאגם קטן יחסית ובעומק מרבי של כ-200 מטרים. הסיבה: שטח ים המלח יהיה כה קטן עד כדי כך שההתאדות שלו תפחת (ככל ששטח מקווה המים גדול יותר, כך יותר קרני שמש וחום מחממים ומאדים את המים. לעומת זאת, כששטח מקווה המים קטן יותר, פחות קרני שמש וחום חודרים אל המים, וכך ההתאדות מתקטנת. כמות המים תיכנס אל הים תהיה שווה לכמות המתאדה, לכן המפלס יתייצב. אך קשה לחזות האם שינויי אקלים בעתיד הרחוק לחיזוי אכן ישפיעו באופן מסוים על כך. אם אכן התחזית תתממש, ניתן לשער שהים לא יעלם, מה שכן, הוא יהיה רק אגם קטן ורדוד יחסית. ההשלכות של מפלס כה נמוך רבות, ביניהן גם כמות בולענים גוברת ומשאבי טבע פחותים. לפיכך, אמליץ להאמין יותר לשתי התמונות הראשונות, אשר משקפות בערך את שטח המפלס הנכון עם מפלסו היורד. התמונה השלישית כנראה מסתמכת על התחזית אשר חוזה כי מפלס הים ימשיך לרדת יותר ויותר מבלי להתייצב על מפלס מסוים, לכן שטחו יקטן מאוד ועומקו המרבי לא יעלה מעל 100 מטרים.
הערה אחרונה: אחזור ואציין: לא ניתן לחזות את מפלס ים המלח בעתיד הרחוק, שכן ישנו מספר גורמים אשר עוצמתם בעתיד אינן ידועות וקשות מאוד לחיזוי ודאי. התמונות הובאו רק על מנת להמחיש את ירידת המפלס ואת "חיזוי" עתידו.
ההודעה נערכה
  • הוסף תגובההוספת תגובה מהירה
  • תודה והערכה רבה על המחקר המרתק שערכת. אלה דברים מעניינים מאוד תום
  • 108
  • 108
שגם למדתי עליהם קצת. אכן התחזיות צופות שהמפלס יתייצב על גובה מסוים ולא ייעלם לגמרי אבל בדיוק כפי שכתבת - קשה מאוד לחזות את העתיד. מה שכן, ההדמיות שהעלאת מטרידות שכן, בכל מקרה ברור שים המלח ימשיך לרדת עוד ועצוב לדעת שעתידו הוא כנראה שייהפך לאגם קטנטן
  • קטונתי... רועי ס 10
  • 89
  • גובה: 25 מטר
  • 89
תום, מילות העידוד שלך משמחות מאוד, אני רק רוצה ליידע את כולם שאני רק חובב של הנושאים הללו, לכן אני רק אוגר מידע, מסיק ומסכם. המילה "מחקר" אולי קצת גדולה ממני... כאילו מביאה לי תואר של אדם מוסמך בתחום הנ"ל. אך למעשה, אני רק תלמיד תיכון שאוהב ללמוד, לדעת ולתרום מידע, בעיקר בתחומים מסוימים, כמו המטאורולוגיה. שוב, אני רוצה לציין שההערכות שלך נפלאות ומספקות, ואני חייב לומר לך תודה רבה עליהן, אתה מרומם לי את מצב הרוח כל פעם מחדש.
בהזדמנות זאת ארצה להודות מאוד גם לצוות האתר על תפעול מצוין של האתר, ולכל חברי הפורום, אשר תורמים רבות לכולנו.
תודה לכולכם!
  • בכיף, אהבה ושמחה, באמת. כיף לראות תלמיד תיכון שמתעניין וחוקר את ים המלח כך תום
  • 84
  • 84
ודווקא מכיוון שאתה לא חוקר מקצועי יפה לראות את המסקנות שהגעת אליהן, פשוט נגעתי קצת בנושא הזה כחלק מלימודיי בשנה האחרונה ולכן יודע שמה שכתבת אלה באמת חלק מההערכות העתידיות לגבי מפלס ים המלח שכמובן, רק הזמן יגיד עד כמה הן מדויקות
  • ומה יקרה אם הוא יעלם בסוף ? גם ככה הוא רק שריד לימת הלשון .. דביר
  • 116
  • 116
האם יש לים המלח חשיבות כול שהיא חוץ מאשלגן ופוספטים ?
  • o
  • מומחה אמר שהים לא יעלם מסיבה כלשהי אופיר פרנקו
  • 74
  • 74
  • אין סיבה להיכנס ללחץ רק צריך לחבר את הים התיכון עם ים המלח אופיר פרנקו
  • 99
  • 99
בעזרת צינורות תת קרקעיים וככה למלא את ים המלח.
לא יודע למה עדיין מחכים....
  • o
  • כבר התחילו לחפור את המנהרה לפני 40 שנה והפסיקו חנוך א
  • 101
  • 101
  • צריך לחפש הנצחה אחרת לקוסטינגן ומולינה יובל א
  • 96
  • 96
ב "לשון" שהיתה פעם בים המלח היו 2 חודים שנקראו ע"ש 2 חוקרי ים המלח שמתו במאה ה 19 במשך מחקרם מרוב חום.
החוד הצפוני שנראה בקושי קרוי ע"ש קוסטינגן
והחוד הדרומי קרוי ע"ש מולינה שהיה ואיננו,גם החוקר וגם החוד, אך הסירה שלו עדיין במפעלי ים המלח.
  • o
  • הסירה של מולינה חנוך א
  • 146
  • 146

מקרא סימנים
  • הוספת תגובה
  • הודעה חדשה
  • הודעה עם תוכן
  • o הודעה ללא תוכן
  • אות משקיען משקיען