הציקלון הטרופי "אמפן" (מבוטא UM-PHUN) היא סופה טרופית עוצמתית במפרץ בנגל שבצפון האוקיינוס ההודי. במהלך יום שני האחרון היא תויגה בקטגוריה 5 (לפי סולם Saffir Simpson), עם רוחות קבועות בעוצמה של 265 קמ"ש ומשבי רוח בעוצמה של 320 קמ"ש. הסופה "אמפן" דורגה כסופה החזקה ביותר שפקדה השנה את חצי כדור הארץ הצפוני ובנוסף כציקלון הטרופי החזק ביותר שהופיע במימי מפרץ בנגל.

בשעות אלו הסופה עוברת את שלב "החלפת העין" - eye wall replacement cycle, תופעה שמתרחשת בדרך כלל בסופות בקטגוריה 3 ומעלה. כאשר העין הקטנה שנוצרה בהתחלה נכנעת לטבעות סופות הרעמים שעוטפות אותה ומאפשרת להם לייצר עין חדשה (העיגול הריק שרואים במרכז הסופה). במהלך שלב זה הסופה מאבדת מעוצמתה ולכן ניתן לראות שכבר היום הסופה נחלשה לקטגוריה 4 ובאופן טבעי עם המשך התקדמות הסופה לעבר היבשה היא צפויה להיחלש עוד יותר אך עדיין להישאר מספיק חזקה בשביל לגרום לנזקים.

 

ציקלון "אמפן" סופה טרופית עוצמתית במפרץ בנגל

 

מוקדם עדיין לקבוע באיזה עוצמה תפגע ביבשה הסופה כאשר היא תשלים שלב "החלפת העין", לפי התחזיות האחרונות היא תפגע ביבשה בקטגוריה 2 עם רוחות בעוצמה של עד 177 קמ"ש, זה יתרחש בעיר כלכותה שבמערב בנגל, איזור מאוכלס המונה כ-5 מיליון בני אדם.

מסלול הסופה "אמפן" /  Tropical Cyclone Amphan Track

מסלול הסופה "אמפן"

 

 

ציקלון "אמפן" מהלווין הבוקר

ציקלון אמפן

 

אחת הסכנות העיקריות והגורם כמעט העיקרי לנזקים בנפש הוא תהליך עליית מפלס מי הים כאשר הסערה מתקרבת. בתהליך זה שנקרא "Storm surge" עוצמת הרוחות והלחץ הנמוך גורמים לעליית מפלס פני הים, לעיתים בכמה מטרים יותר מהגאות הרגילה. לזה כמובן אפשר להוסיף את עליית מפלס המים המתרחשת בכל מקרה עקב שינויי האקלים ומקבלים מתכון קטלני עבור תושבי מפרץ בנגל.

למרות שציקלון אמפן עשוי לפגוע בעוצמה נמוכה יותר מהתחזיות, תופעת עליית המפלס והגשמים הכבדים עלולים לגרום להצפות שוות ערך לסופות בעוצמה גבוהה יותר, לכן יצאו מספר אזהרות ציקלון של השירות המטאורולוגי ההודי למערב בנגל וחופי אודישה. 

 

 

אנימציית לווין, תהליך היווצרות העין החדשה

 

 

אנימציית הלווין של הסופה כפי בתחילתה, יום ראשון

 

פורסם לראשונה בתאריך 19/05/2020, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.