מחוץ לגבולות האטמוספירה שלנו נעה לה חללית של נאס"א ועוקבת אחר ההתפתחויות במזג האוויר בחלל, תפקידה לשמש כ"מצפה כוכבים של השמש", העין שצופה על השמש. החללית שוגרה ב-11 לפברואר 2010, ועוקבת כבר עשור אחר התפרצויות סולאריות שמתרחשות בשמש.


החודש מלאו 10 שנים לפעילותה של החללית ששמה המקוצר הוא ה-SDO שפירושו Solar Dynamics Observatory, והיא מספקת לנו הצצה נדירה לפעילות השמש במהלך אותם שנים, מקרוב.

 

שמש

 

חלק ממשימתו של טלסקופ החלל הזה הוא לעקוב אחר השינויים בשמש ולבדוק את השפעות מזג האוויר בחלל על כדור הארץ. בחודש זה (יוני) מלאו עשר שנים שהם כמעט מחזור סולארי שלם (11 שנה בערך). במהלך שנים אלו חללית ה-SDO צילמה עד כה כ-425 מיליון תמונות כך לפי נאס"א.


המכשור שאחראי על צילום התמונות מצלם תמונה אחת בכל 12 שניות ב-10 אורכי גל (אור) שונים. 
בסרטון המצורף מוצגות תמונות שצולמו באמצעות פילטר שחוסם הכל למעט הקרינה האולטרה סגולית שנפלטת מהשמש. הטמפרטורה של הדבר הזה שאתם רואים בתמונה היא, תחזיקו חזק: 999727° מעלות צלזיוס.

 

 

 

מאז שה-SDO החל את פעילותו הוא תיעד תופעות מדהימות לא פחות מקשתות הפלזמה הסולארית שאתם רואים בוידאו. הנה רשימה קצרה:

1. כשנתיים לאחר שהושק, הצליח הטלסקופ לתעד מה שנראה כ"טורנדו סולארי" .

לפי נאס"א לא מדובר בטורנדו שנוצר על ידי רוח אלא ע"י פלזמה סולארית המסתובבת סביב שדות מגנטיים.

2. קשתות סולאריות הנמתחות מעל פני השטח של השמש, לשם השוואה, מצורפת תמונה של כדור הארץ לטובת קנה מידה.

קשתות סולאריות

 

3. ב-31 לאוגוסט 2012, עוד קשת סולארית אדירה משוגרת מעל פני השמש ומוחזקת על ידי שדות מגנטיים עד שלבסוף נשברת ומשתחררת לחלל. אותה אנרגיה חולפת קרוב לכדור הארץ וגרמה לתופעה שאנו מכירים בשם אורות הצפון או הזוהר הצפוני (אורורה) למופע מרשים . 
תופעת אורות הצפון מוזנת על ידי פעילות השמש.

קשת סולארית

 

4. בספטמבר 2017, הופעתו של כתם שמש שהתפתח מהר למתחם רווי בכתמי שמש מוקף בלולאות מגנטיות סבוכות עמוסות אנרגיה שהתפרצה ימים ספורים אחרי הופעתה. זו הייתה ההתפרצות הסולארית החזקה ביותר שתועדה במהלך המחזור הסולארי האחרון.

כתם שמש

 

למה זה מעניין אותנו?

התפרצויות סולאריות משוגרות מהשמש לחלל במהלך כל מחזור סולארי. זה מתבטא בחלקיקים טעונים שנפלטים לחלל מה שהמדענים מכנים "רוח השמש" או "רוח סולארית". פעילות זו מתוארת על ידי מדענים תחת הקטגוריה "מזג אוויר בחלל". 

 

מזג אוויר זה משפיע על כדור הארץ שלנו ולכן נעשים מאמצים רבים כדי לדעת כיצד התפרצויות סולאריות משפיעות עלינו וכיצד להתמודד עם תופעות שעתידות לבוא.