https://www.weather2day.co.il/content/149/tropical-storms-and-hurricanes

ציקלון טרופי, סופה טרופית, הוריקן או טייפון הן סערות עוצמתיות המתפתחות מעל האוקיינוסים באיזור קווי הרוחב הטרופיים ובעיקר במהלך חודשי הקיץ. סערות אלו הן למעשה מערכות מזג אוויר בעלות אופי ציקלוני (מסתובב) המורכב מעננים וסופות רעמים. סופות אלו נוצרות מעל איזורים טרופיים או סובטרופים.

 הוריקן Katia, Irma ו-Jose ב-2017

3 הוריקנים

 

 

ציקלון טרופי מסתובב נגד כיוון השעון בחצי כדור הארץ הצפוני והסופות מסווגות באופן הבא:

  • שקע טרופי - Tropical Depression - סופה עם רוחות קבועות של 61 קמ"ש או פחות. 
  • סופה טרופית - Tropical Storm - סופה טרופית עם רוחות קבועות בין 62 ל-117 קמ"ש. 
  • הוריקן - Hurricane - ציקלון טרופי עם רוחות קבועות של 119 קמ"ש ומעלה.

בצפון מערב האוקיינוס השקט (המזרח הרחוק) סופת ההוריקן נקראת טייפון, באוקיינוס ההודי ודרום האוקיינוס השקט הן נקראות ציקלון. באיזור הקרוב לארה"ב, לאיים הקאריביים ומקסיקו, הסופות מכונות הוריקנים. 

 

Major Hurricane - הוריקן מג'ור (גדול), אם תרצו "אם כל הסופות" היא סופה טרופית עם רוחות קבועות של 178 קמ"ש ומעלה. נהוג להגדיר את עוצמת סופות ההוריקן על ידי שימוש בסולם ספיר-סימפסון המשמש לדירוג סופות הוריקן מסולם של 1 ועד 5. מג'ור מוגדר מדרגה או קטגוריה 3 ועד 5. 

 

סופת ההוריקן "דוריאן" (קטגוריה 5) בשנת 2019

הוריקן דוריאן 2019

 

 

היכן מופיעות הסופות הטרופיות

סופות טרופיות נוצרות בין קווי הרוחב 5 ל-30 מעלות ונעות לכיוון מערב. לעיתים הרוחות במפלסי הגובה הבינוניים והגבוהים של האטמוספירה משנות את כיוון הסופה לצפון/צפון מערב. כאשר הסופה מתקרבת לקוו הרוחב 30 מעלות צפון, כיוון הסופה יכול להשתנות לצפון מזרחי.

 


האיזורים בהם מופיעים סופות טרופיות

האיזורים בהם בדרך כלל מופיעים סופות טרופיות

 

 

עונת ההוריקנים

עונת ההוריקנים באגן האוקיינוס הטלנטי מתחילה ב-1 ביוני ונמשכת עד ה-30 לנובמבר. במזרח האוקיינוס השקט העונה מתחילה ב-15 למאי עד ה-30 לנובמבר. האגן האטלנטי כולל בתכו את האוקיינוס האטלנטי, הים הקאריבי ומפרץ מקסיקו. למרות התאריך המדוייק שנקוב בשורות אלו, חשוב לזכור כי לא מדובר בתאריכי קסם וסופות עלולות להופיע גם אחרי ולפני תאריכים אלו. 

 

חודש ספטמבר נחשב לשיא העונה בגלל שהמים החמים שהספיקו להגיע לטמפרטורת שיא בקיץ טרם התקררו.

 

 

מה גורם להיווצרותן של סופות הוריקן

סופות טרופיות מתחילות את דרכן בדרך כלל כמערכת מזג אוויר או סערה המגיעה למשל מהחוף המערבי של אפריקה לכיוון האוקיינוס האטלנטי.  
מרכיבים נוספים וחשובים הם ​מים חמים (טמפרטורה של 26 מעלות לפחות), לחות מרובה ורוחות קלות, את כל אלה ניתן למצוא באיזורים הטרופיים של האוקיינוסים.
אם תנאים אלו נמשכים במשך זמן מה, באותו איזור נוצרות לאט לאט הרוחות האלימות וענני הסערה העוצמתיים.

 

הקסם האמיתי מתחיל להתרחש כאשר כוח קוריוליס נכנס לפעולה והופך את אותה קבוצה של סופות רעמים למערבולת עננות קונבקטיבית המייצרת סופות רעמים וברקים ללא הפסקה. כוח זה חלש עד לא קיים בקו המשווה ועד לקו הרוחב 5 מעלות ולכן סופות טרופיות לא נוצרות באיזורים אלו.

 

 

הוריקן דוריאן לפני שהכה באיי הבהאמה

עוד מבט על הוריקן דוריאן

 

עליית מפלס פני הים (Storm Surge)

כאשר הוריקן מתקרב לחופים, אחת התופעות המסוכנות ביותר היא עליית מפלס מי הים באיזורים הסמוכים לקו החוף. לחץ נמוך מתחת לשטח הסערה גורם למים להידחק כלפי מעלה, אך עם זאת הוא אינו הגורם העיקרי לעליית המפלס. הרוח שמסתובבת סביב מרכז הסופה דוחפת את המים לכיוון החוף ממש כמו נחשול ענק, אותו נחשול מציף את השטחים הסמוכים לחוף. תופעות נוספות שיכולות להתרחש באיזורים פנימיים יותר ביבשה הן סופות טורנדו וגשמים עזים. את המונח Storm Surge תשמעו הרבה פעמים כאשר מדווחים על הסופות בטלוויזיה ובאתרי האינטרנט.

 

סולם ספיר-סימפסון

סולם זה משמש לדירוג פוטנציאל הנזק של ציקלונים טרופיים. לחץ אוויר נמוך יותר מצביע על עוצמת סופה גבוהה יותר וסכנה גדולה יותר מהירויות הרוח המפורטות בסולם מדוייקות אך לחץ האוויר הינו בקירוב, לכן במרכז ההוריקנים הלאומי של ארה"ב, הגוף האחראי על מתן אזהרות ועדכונים שוטפים על הוריקנים, שקלו להסיר את כל הפרמטרים למעט רוח מהסולם.

 

 

קטגוריה מהירות הרוח (קמ"ש) מרכז הלחץ (מיליבר) נחשול (מטר) פוטנציאל נזק
שקע טרופי <62 - - -
סערה טרופית 62-117 - - מאוד מינימלי
1 119-152 >980 1.2-1.5 מינימלי
2 154-177 979-965 1.8-2.4 מתון
3 178-209 964-945 2.7-3.6 גדול
4 210-249 944-921 3.9-5.4 נרחב
5 >250 <920 >5.4 קטסטרופלי

 

הוריקן בישראל

סופות ההוריקן הן נחלתם של תושבי האיזור הטרופי ומעט צפונית אליו. ישראל לא שוכנות באיזורים ורחוקה מהאוקיינוסים הגדולים ולכן סופות אלו לא מתפתחות באיזורנו. לעומת זאת, הים התיכון שנחשב לקטן מאוד ביחס לאוקיינוס הגדולים מציג תופעה דומה וחלשה יותר שזכתה לשם "מדיקן" - שילוב של המילים Mediterranean ו-Hurricane, באנגלית Medicane. המדיקן היא סופה טרופית ים-תיכונית שיכולה להתפתח בתנאים מעט שונים מסופה טרופית רגילה. סופות אלו מבקרות את איזורנו אחת לכמה שנים ונפוצות בעיקר במרכז ומערב הים התיכון.


סופת מדיקן ליד לוב

מדיקן

 

 

פורסם לראשונה בתאריך 07/08/2020, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.