נד יבשה

ביום רביעי ה-12 לנובמבר 2020, עננות מפותחת שחלפה בדרום הארץ סמוך לתל ערד גרמה להתפתחות נד יבשה - משפך היורד מהענן ויוצר מערבולת דמויית טורנדו. ננצל את ההזדמנות על מנת להבהיר את ההבדל בין נד יבשה או נד מים (אותו דבר) לבין עלעול חול או שד אבק כמו שנהוג לכנות אותו.

 

נד יבשה

נד יבשה הוא סוג של טורנדו המופיע במהלך שלבי ההתפתחות של ענן קומולוס קונג'סטוס (cumulus congestus) או קומולונימבוס. זה קורה כאשר מערבולת אוויר עולה כלפי מעלה מתחברת לזרמים העולים לתוך הענן (updrafts). 


התפתחות זו היא בדרך כלל חלשה יותר מהתפתחות בתאי-על ("סופרסל") שבהם מתרחשת מערבולת בתוך הענן. מכיוון שמערבולת זו מתרחשת מחוץ לענן, היא לרוב לא מזוהה ע"י מערכות המכ"ם. 


הופעתו של נד היבשה בדרך כלל נמשכת כ-15 דקות, לעיתים מופיעים מספר נדי יבשה בו-זמנית המופיעים בשורה או באותו שטח.
בדרך כלל עוצמתו חלשה, אך החלק שנוגע בקרקע יכול להיות עוצמתי כמו טורנדו בדרגה EF3 (מתוך 5).

הנד הוא משפך של טיפות היורד לעתים מבסיס ענן מפותח לעבר המים. לעתים עם כניסת הענן ליבשה נד המים מתחיל לשאוב חול ואבק והופך לנד יבשה, אלא שבשל החיכוך הרב ביחס לים והוא עד מהרה מתנתק מהקרקע.

 

 

מה ההבדל בין נד מים/נד יבשה לבין עלעול?

נד מים או נד יבשה הוא למעשה מערבולת אוויר בצורת משפך היורדת מקדמת הענן, לרוב מבסיסו הנראה לעין ונמתחת עד לקרקע. התערבבות עם חול או אבק מהרצפה עלולה לבלבל מעט ולגרום לכך שהנד יראה כמו עלעול, כפי שרואים בתמונה למעלה.

 

עלעול בניגוד לנד אינו בנוי ממשפך היורד מהענן אלא ממערבולת הנוצרת באוויר הסמוך לקרקע, זה קורה לרוב במזג אוויר יבש וצחיח.