חודש יוני 2021 דורג במקום החמישי מבין חודשי יוני הכי חמים ב-142 השנים האחרונות, כך עולה מנתוני NOAA, מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב. הטמפרטורה העולמית הממוצעת מתחילת השנה ועד לתקופה זו (ינואר עד יוני) מדורגת השמינית הגבוהה ביותר, על פי תחזית דירוג הטמפרטורה העולמית סביר להניח כי שנת 2021 תדורג בין 10 השנים החמות ביותר שתועדו.

 

 

טמפרטורה גלובלית בחודש יוני 2021

 

 

טמפרטורת פני השטח העולמית ביוני 2021 הייתה 0.88°C מעלות צלזיוס מעל ממוצע האקלים של המאה ה-20, מה שהעניק לחודש זה את התואר המפוקפק כחודש החמישי החם ביותר מזה 142 שנה. 

 

הצטרפו לטלגרם מזג אוויר

 

הטמפרטורות היו חמות בהרבה מהממוצע בחלקים של צפון אמריקה, צפון אמריקה הדרומית, אירופה, אפריקה, אסיה, האוקיאנוס השקט, האוקיינוס ​​האטלנטי והאוקיאנוס ההודי. עם זאת, בחלקים בצפון האוקיאנוס האטלנטי, בהודו ובמזרח האוקיאנוס השקט נרשמו טמפרטורות קרירות מהממוצע.

 

בצפון אמריקה זהו יוני החם ביותר בכל הזמנים. בשבוע האחרון של יוני 2021, גל חום קיצוני וחסר תקדים השפיע על צפון מערב ארה"ב וקנדה כאשר תופעת "כיפת חום" גרמה לאוויר לשקוע ולהתחמם יתר על המידה, בעקבות כך נרשמו טמפרטורות קיצוניות ולא אופייניות לקו הרוחב בהן נמדדו.

 

יום לאחר הטמפרטורה הגבוהה ביותר (49.6°C) שנמדדה בלייטון קנדה, שריפה כילתה את העיירה
יום לאחר הטמפרטורה הגבוהה ביותר (49.6°C) שנמדדה בלייטון קנדה, שריפה כילתה חלקים נרחבים מהעיירה והותירה את התושבים מחוסרי בית.

 

 

באפריקה זהו היוני החם ביותר בכל הזמנים ועקף את השיא הקודם שנקבע בשנת 2020. זהו יוני החם בפעם השלישית ברציפות (2019, 2020, 2021) ביבשת. באירופה ובאסיה חודש יוני היה השני החם ביותר בכל הזמנים. דרום אמריקה ואוקיאניה רשמו גם טמפרטורות מעל הממוצע, למרות זאת, יוני לא דורג בין 10 החמים ביותר באיזור זה.

 

 

אירועי מזג אוויר יוני 2021

 

 

במהלך חודשי הקיץ, שטח הקרח בים הארקטי מצטמק, בחודש יוני האחרון נמדד היקף הקרח השישי הקטן ביותר מזה 43 שנים, כך על פי ניתוח של מרכז הנתונים הלאומי לשלג וקרח.

 

 

קרח הים הארקטי יוני 2021

 

 

כל הנתונים האלה מתפרסמים כאשר אנו נמצאים בעיצומו של הקיץ ותחילתה של עונת ההוריקנים. אנו בטוחים ששיאים נוספים ישברו במהלך החצי השני של שנת 2021, הישארו איתנו על מנת לעקוב ולהתעדכן בסיכום הבא בסוף השנה. 

 

 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בדף הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

פורום מזג האוויר
 

פורסם לראשונה בתאריך 14/07/2021, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש