בימים האחרונים של יולי 2021 חלה התחממות באיזורינו וגל חום התפתח בראשיתו של חודש אוגוסט ונמשך כשבעה ימים, מה-1 עד ה-7 באוגוסט. גל החום בלט בשל תנאי יובש בשפלה, במישור החוף ובשיא גם בקו החוף. כאשר שרב פוקד את איזורי החוף לרוב אירוע כזה נמשך יום או יומיים, הפעם זה קרה למשך 6 עד 7 ימים. מבחינת עומס החום ששרר, גל החום הזה פחות חמור ממספר גלי חום שהיו באזורנו בעשור האחרון.

על פי דו"ח השירות המטאורולוגי, גל החום התאפיין בלחות נמוכה בשעות היום באזור השפלה ופנים מישור החוף במשך כ-6 עד 7 ימים ברציפות - אירוע חסר תקדים לעונת הקיץ.
בלט באירוע זה משרע הטמפרטורות בין היום ללילה. במהלך היום נמדדו טמפרטורות גבוהות (אם כי לא חריגות) אל מול רצף חריג של טמפרטורות נוחות במהלך הלילה. את הסיבה לכך מסביר מנהל תחום שירותים אקלימיים, ד"ר עמוס פורת: "בשל הלחות הגבוהה בקיץ הפרש הטמפרטורות בין יום ללילה במישור החוף והשפלה איננו גבוה ואילו הפעם הלחות הנמוכה אפשרה התחממות משמעותית בשעות היום והתקררות מהירה של האוויר בלילה."

 


השקיעה מהר חוזק, אוגוסט 2021, רמת הגולן. צילום: חזי.

 

בדרך כלל כששוררים ביולי-אוגוסט תנאי שרב בהרים ובפנים הארץ, שורר במקביל במישור החוף מזג אויר הביל (חם ולח). באירוע הנוכחי היה חם ויבש גם במישור החוף וזהו דבר יוצא דופן. על פי השירות המטאורולוגי מצב בו שורר מזג אוויר שרבי בחודשי שיא הקיץ גם במישור החוף מתרחש אחת ל-5 עד 10 שנים ולפרק זמן קצר של יום או יומיים. בעשור האחרון הוא מתרחש בתדירות גבוהה יותר ואירע לאחרונה ב-2019 וב-2018 אך משכו נותר קצר.

 

טמפרטורות המקסימום היומיות 1 עד 7 באוגוסט
טמפרטורות המקסימום היומיות 1 עד 7 באוגוסט. השירות המטאורולוגי

 

 

טמפרטורות המינימום היומיות 1 עד 7 באוגוסט
טמפרטורות המינימום היומיות 1 עד 7 באוגוסט

 

קישורים רלוונטיים:

30.07.2021 עדכון לקראת גל החום

29.07.2021 התראת השירות המטאורולוגי

 

פורסם לראשונה בתאריך 10/08/2021, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר