בעוד יומיים, יום רביעי, ה-22 לספטמבר, היום הראשון של הסתיו. תאריך זה נקרא גם יום הסתיו האסטרונומי. עונה אסטרונומית מתייחסת למיקום מסלול כדור הארץ ביחס לשמש, תוך התחשבות במיקום קו המשווה ובימי השיוויון.

 

במטאורולוגיה, מתייחסים לכניסתו של הסתיו קצת אחרת בשביל שיהיה נוח לבצע השוואות עם העבר. לכן ה-1 בספטמבר מציין את הסתיו המטאורולוגי, מה שאומר שטכנית, אנחנו כבר בעונת הסתיו, ואנחנו איך נאמר, אוהבים מאוד את הסתיו כי מיד אחריו מגיע החורף.

 

לפי הדיווחים השונים שמתקבלים באתרינו בימים אלו השינוי כבר החל. יותר עננים בשמיים, הלילות נעימים יותר ואפילו הלחות מורגשת פחות.

אבל אנחנו יודעים שכל זה לא מספיק לכם, חובבי הגשם והקור ואתם מחכים לשמוע על הדבר האמיתי.

 

עננים בשמי תל אביב
עננים בשמי תל אביב, צילום: אבי, פרדס כץ

 

 

אז במעבר חד למזג האוויר בשבוע זה, הנה נקודות המפתח:

התחממות ניכרת עד ליום שלישי (כולל). ביום רביעי מגמת שינוי עם ירידה בטמפרטורות שתימשך לתוך סוף השבוע. החלק הטוב בסיפור ששינוי זה מתרחש בעקבות ירידה אפיק לאיזור טורקיה. בגרף המצורף אפשר לראות כי הטמפרטורה במפלס 850 מיליבר (גובה 1500 מ') יורדת לאיזור 12-14 מעלות, כ-4 מעלות מתחת הממוצע, דבר שמגדיל את הסיכוי לראות מעט גשם בחלקים הצפוניים של הארץ. חורף אמיתי? עדיין לא.

 

טמפרטורה במפלס 850 מיליבר

 

אנו עוקבים אחר השינויים, ונעדכן במידת הצורך בפרטים נוספים. לבנתיים, אנו מזמינים אתכם להמשיך לעקוב אחרינו ברשתות השונות וגם להצטרף אלינו באפליקציה לקראת עונת הגשמים 2021/22.