לאחר התחממות במזג האוויר בסוף השבוע האחרון, החורף יחזור לביקור באיזורינו בשני גלים עיקריים, הגל הראשון יהיה קצר יחסית במהלך יום ראשון וגל נוסף של גשמים שיחל ביום רביעי. מזג האוויר הלילה - מעונן חלקית בעננות בגובה רב. התחזית המלאה לשבוע זה.

 

 

מסך גשם מעל תל אביב, צילום: אבי, פרדס כץ.

מסך גשם מעל תל אביב

 

 

חודשי הסתיו המרכזיים (אוקטובר ונובמבר) התאפיינו במיעוט משקעים והסתיימו יבשים מהרגיל, עם זאת, זה לא משהו שלא נראה במחוזותינו בעבר ואפשר לקחת קצת עידוד כאשר מסתכלים קדימה על השינויים המתקרבים לאיזורינו כאשר כבר מחר (ראשון) נקבל גל גשם קצר משעות הצהריים ועד לשעות הבוקר של יום שני.

 

 

נקודות המפתח לעדכון זה

  •  גשם ביום ראשון מלווה בסופות רעמים וברקים
  • רוחות מזרחיות חזקות בשני ושלישי, בייחוד בהרי הצפון
  • מזג אוויר סוער במהלך יום רביעי, רוחות מעל 70 קמ"ש בחוף
  • שלג ראשון בחרמון (?)

 

 

הגשם ביום ראשון

ראשית יש להדגיש, מדובר בגשם מקומי בעיקר עם אווירה מעוננת במיוחד. כמויות הגשמים אינן גבוהות לפי שעה ובשל מיקומו של השקע קו הגשמים יחתך בערך בקו אשקלון-ירושלים. המשמעות היא שצפונית לאיזורים אלו נקבל יותר גשם. הפעילות תכלול ברקים ורעמים בייחוד במישור החוף וצפון הארץ. מבחינת הטמפרטורות תורגש ירידה של 1°-2° ביחס ליום שבת. 

 

 

תמונת המצב ליום ראשון. רעמים בקו החוף, אפשרות גם לגשמים חזקים

 

 

הערכת כמויות המשקעים ליום ראשון, המודל האירופאי ECMWF

כמויות המשקעים ליום ראשון

 

 

הערכת כמויות המשקעים מודל WRF

משקעים, מודל WRF

 

 

הערכת כמויות המשקעים מודל קוסמו

הערכת משקעים קוסמו

 

 

מה צפוי לנו בהמשך

הגשם צפוי להיפסק לחלוטין בשעות הבוקר של יום שני. פעילות השקע באיזורינו תדעך ובמקומו תתחזק רמה ממזרח שתגרום לרוחות מזרחיות חזקות באיזורינו שיתגברו במהלך היום. ביום שלישי, מזג אוויר דומה, רוחות מזרחיות חזקות יוסיפו לנשב, בעיקר בהרי הצפון. תורגש ירידה בטמפרטורות. שימו לב בעקבות התחזקות הרוחות יש אפשרות לאובך ואבק בעיקר באיזור הדרום ומזרח הארץ. 

 

 

מזג אוויר חורפי באמצע השבוע

שקע רום כמעט מנותק חולף מצפון מערב אלינו, קצת רחוק בשביל להשפיע במלוא עוצמתו באיזורינו אך שוליו נותרים מספיק קרוב בשביל לייצר עננות, גשם ורוחות חזקות.

 

 

שקע רום מנותק

 

 

ביום רביעי נתחיל את הבוקר עם רוחות דרום מערביות שיתגברו במהלך היום כאשר באיזור קו החוף ובמערב הנגב יינשבו משבי הרוח החזקים ביותר. בחוף מדובר על רוחות שיחצו את ה-70 קמ"ש. רוחות אלו ימנעו מהגשם להיכנס בצורה חלקה ליבשה בשעות הבוקר ולכן הגשם יחל קודם כל בצפון הארץ ובמישור החוף הצפוני. באיזור המרכז והחוף המרכז גשמים מדי פעם כאשר עיקרם יחל רק בלילה לפרק זמן של מספר שעות בודדות. חשוב להדגיש כי קו חיתוך המשקעים לפי שעה הוא באיזור אשדוד כאשר הגשם יכול לדלג על איזורים רבים בעקבות הרוחות ואופי הפעילות. הגשם צפוי להיחלש בהדרגה במהלך יום חמישי. מפות יפורסמו במהלך השבוע.

 

 

שלג ראשון בחרמון

התחזית באתרינו מתייחסת בעיקר לאיזור החשוב יותר עבור המבקרים בהר. אם נבחן את התחזית לחלקים הגבוהים יותר של החרמון נראה שהאפשרות לשלג ראשון היא בסבירות גבוהה במהלך יום רביעי. אנו כמובן נעדכן ברגע שהמודלים האיזוריים יכנסו לטווח החיזוי בצירוף מפות רלוונטיות. 

 

אנו ממשיכים לעקוב מקרוב על מנת לספק לכם תובנות חדשות ונעדכן בכל התפתחות אשר תהיה. הישארו איתנו.