מאז תחילת אפריל 2022, עיראק וחלקים אחרים של המזרח התיכון נפגעו משורה של סופות אבק קשות. בשבועיים האחרונים פקדו את עיראק שתי סופות חול חזקות במיוחד אשר השפיעו על האוכלוסיה בצורה משמעותית וגרמו לפינוי של אלפי אנשים לבתי החולים עקב בעיות נשימה ואיכות אוויר ירודה מאוד. על פי הדיווחים, השמיים הפכו "כתומים" והראות ירדה למרחק של עשרות מטרים עד מאות מטרים.

 

 

עיראק סופות חול
סופת החול בעיראק, 16 למאי 2022

 

 

זו לא הפעם הראשונה שפוקדות את עיראק סופות חול משמעותיות, זה קרה בעבר ואפילו בצורה לא פחות חמורה מהסופות האחרונות. נתקלנו בהרבה כתבות ברשת ואפילו בטלוויזיה שמזהירות מפני סופות החול שעשויות להגיע לישראל. היות ונושא זה חשוב מאוד גם בשל מיקומנו על המפה וגם לבריאותכם, חשוב לנו להעביר את הנתונים שיעזרו לכם לדעת קצת יותר מה גורם לסופות החול בעיראק וגם להעמיד את הדברים על דיוקם.

 

ראשית, קשירת סופות החול שבעיראק לישראל היא לא בהכרח נכונה. סופות החול שפוקדות את עיראק מגיעות משתי גורמים עיקריים שבהמשך נציין אותם וגם למעשה היא תופעה מוכרת וידועה שמתרחשת שנים באיזורים אלו, עם או בלי שינויי האקלים.

 

 

"סופות החול שעשויות להגיע לישראל"

נתקלנו בכתבה ששודרה על סופות החול בעיראק שטרחה להדגיש את הכותרת הזו שמופיעה מעל, ובכן, הנה קצת עובדות:

  • את עיראק פקדו לפחות 8 סופות חול מתחילת חודש אפריל 2022.
  • על פי מחקר שנעשה בין השנים 1980-2015, הייתה עליה בתדירות האבק בין השנים 1980 ל-1993, ירידה בתדירות בין השנים 1993-2001 ומאז 2001 ועד 2015 מגמת עליה שוב.
  • עיראק מתמודדת עם בצורות בשנים האחרונות במקביל לשינויים בייעוד הקרקע ובניצול יתר של קרקעות מה שמאפשר זמינות יתרה של אבק.
  • עיראק נחשבת לאחת המדינות הפגיעות ביותר מבחינת מדבור ושינויי האקלים.

 

 

מאיפה מגיעות סופות החול לעיראק?

רוח "שמאל" (shamal) רוחות צפון מערביות המנשבות במפרץ הפרסי ועיראק. רוחות אלו מנשבות בדרך כלל במהלך שעות היום ולמעשה הן הגורם שמדי אביב וקיץ מעלה את האבק והחול לאוויר לאטמוספירה ויוצר  את סופות החול בעיראק. חלק מסופות החול מתחילות בירדן ובסוריה וממשיכות לעיראק.

 

 

האם יש סיבה לחשש בישראל?

בהחלט, אנו ממוקמים באיזור מועד לפורענות כאשר אבק מדברי מאיים עלינו גם מדרום וגם ממזרח. עוצמתן של הרוחות היא זו שתקבע איך תראה סופת החול הבאה וכפי שלמדנו גם השפעת תוואי הקרקע עשויה להיות קריטית לתוצר הסופי שנקבל. 

 

קישורים רלוונטיים: