הסערה "ברברה" הייתה הסערה המשמעותית הראשונה לעונה, היא הביאה איתה קור עז, רוחות חזקות ושלג ראשון בהרים. במסגרת שיתוף פעולה אזורי של גופי המטאורולוגיה של יוון, קפריסין וישראל הוחלט להעניק שמות לסערות שהשפעתן מבחינת מזג האוויר נחשבת למורגשת ומשמעותית, את שמה כאמור חשפנו כאן לראשונה באתר. 

 

את השפעתה של הסערה הרגשנו כבר בשעות המאוחרות של יום ראשון, ה-5 בפברואר כאשר הרוחות התחזקו בתפרוסת ארצית, פרק הגשם שהחל בשלב מאוחר יותר בליל שני המשיך למעשה את פרק הגשם הקודם למערכת שהחלה ב-29 לינואר, בסך הכל בתקופה האחרונה נמדדו כ-11 ימי גשם רצופים!

 

שלג באלרום
אלרום, רמת הגולן, צילום: אלרומי

 

 

מבט לפרק הגשם כולו לפני שנמשיך למפות הסיכום של "ברברה"

29 בינואר עד 2 בפברואר: פרק שהחל ב-29 בינואר בשעות הערב ועיקר הגשמים בו ירדו מ-30 בינואר בשעות אחר הצהריים ועד שעות הבוקר של ה-2 בפברואר. בצפון הארץ ובמרכזה ירדו 50 עד 120 מ"מ ובחלק מהאזורים אף ירדו כ-150 מ"מ ויותר.
 

3 עד 5 בפברואר: בפרק זה ירדו בצפון הארץ ובמרכזה כ-20 עד 50 מ"מ ובצפון הגולן 50 עד 60 מ"מ. עיקר הגשם ירד משעות הערב של ה-3 בפברואר עד למחרת בשעות הבוקר.
 

6 עד 8 בפברואר: בשלושת הימים האלה עברה את אזורנו מערכת "ברברה" שהתאפיינה בחלקה הראשון ברוחות מאוד חזקות ובהמשכה בכמויות גדולות של גשם ובשלג בהרים . הרוחות חזקות הגיעו למהירות מקסימלית של 50 עד 70 קמ"ש ומשבים של יותר מ-100 קמ"ש (בצפת הר כנען 119 קמ"ש). בהרי המרכז ובצפון השפלה ירדו 100 עד 150 מ"מ, בצפון הגולן ובגליל העליון 80 עד 110 מ"מ ובחלקים אחרים של צפון הארץ ומרכזה 40 עד 80 מ"מ. שלג ירד בעיקר בהרי הצפון ובחלקים הגבוהים של הרי המרכז. בחרמון הגיע עומק השלג ברכבל העליון ליותר משני מטרים ובפסגות הגבוהות של הגולן לכ-20 ס"מ ויותר. גם בגליל ובהרי חברון ירד שלג.

 

שלג במג'דל שמס
שלג במג'דל שמס. צילום: דור

 

 

סיכום הסערה "ברברה"

הסערה פקדה את אזורינו בין ה-6 ל-8 בפברואר כאשר שקע עמוק נע לאזורינו מכיוון יוון ומערב טורקיה. בשל מיקומו והפרשי הלחצים הגבוה, החלו לנשב רוחות חזקות שהגיעו בשיאן גם ל-119 קמ"ש בצפת במדידות השירות המטאורולוגי, יש לציין כי תחנות משרד החקלאות מדדו משבי רוח חזקים יותר אך בשלב הזה נתייחס למדידות הרשמיות בלבד.

מפה סינופטית הסערה ברברה

 

 

בהיבט המשקעים של המערכת, עיקר הגשם ירד בהרי המרכז וצפון השפלה ולאור הרוחות החזקות נרשמו מספר מדידות חריגות גם מעבר לקו פרשת המים במעלה אדומים וגתית.
שלג ירד בעיקר בהרי הצפון ובחלקים הגבוהים של הרי המרכז. בחרמון ירד שלג רב ועומקו מגיע על פי דיווחים מהאתר ל-2 מטרים ברכבל התחתון ולמעלה מ-5 מטרים ברכבל העליון. בצפון הגולן הגיע עומק השלג ל-10 עד 25 ס"מ ובפסגות הגבוהות של הגולן לכ-30 ס"מ ויותר. בהר מירון ירדו כ-15 ס"מ בפסגות אחרות בגליל כ-2 עד 5 ס"מ. שלג ירד באזור זה מגובה של 750 עד 800 מ' ומעלה. סנטימטרים בודדים של שלג ירדו גם בפסגות הר חברון.

 

 

מפות החום של מערכת הגשם "ברברה"

לאחרונה השקנו כלי חדש המיועד למשתמשי פרימיום של האתר המאפשר לצפות בסיכומי המשקעים לפרקי זמן שונים (כולל סיכומים חודשיים ועונתיים). על פי תמונת המצב של מפות החום באזור הרי המרכז נמדדו 100 עד 140 מ"מ של גשם נקודות מסויימות רשמו כמות מפתיעה כמו 111 מ"מ במעלה אדומים. בצפון הגולן והגליל העליון נמדדו בין 80 עד 140 מ"מ ובגליל התחתון, בדרום הגולן, בעמקי הצפון נמדדו 40 עד 70 מ"מ. במישור החוף הצפוני והמרכזי נמדדו 30 עד 50 מ"מ וכמויות גדולות יותר של 60 עד 90 מ"מ נמדדו במישור החוף הדרומי וצפון עוטף עזה. בצפון מערב הנגב, בחבל יתיר ובחבל הבשור ירדו 30 עד 50 מ"מ וכמויות הגשם פחתו דרומה, כך שבצפון הנגב ירדו כ-20 מ"מ, במרכז הנגב 5 עד 10 מ"מ ודרומה משם כמעט ולא ירד גשם.

במפה המצורפת ניתן לראות היטב את כמויות המשקעים הגדולות ברמת הגולן, באצבע הגליל, איזור הר מירון והרי המרכז בעקבות עננות אורוגרפית (Orographic lift) שנוצרה בשל שילוב הרוחות החזקות ומפגש גושי האוויר הלחים עם ההרים. אפקט זה מתרחש בדרך כלל בשלב זה של העונה ואינו נחשב לחריג.

 

מפת החום, הסערה ברברה
ניתן לצפות בסיכום העונתי על גבי מפת חום באמצעות רכישת מנוי פרימיום. 

 

 

הגשמים שירדו במהלך פרק הגשם האחרון מ-29 לינואר ועד ה-9 לפברואר הובילו לשיפור משמעותי במצב המשקעים והמילה "בצורת" ירדה מהפרק. באיזורים רבים כמויות המשקעים עלו על 80% עד 90% לעומת התקופה המקבילה. ישנם מקומות בהם הכמויות קרובות לממוצע ואף עוברות אותו כמו הרי יהודה, דרום מישור החוף ומזרח עמק יזרעאל. מצורפת מפת אחוז הממוצע המשקעים לעונה ממפת מזג האוויר של האתר:

 

אחוז ממוצע משקעים לעונה

 

 

שלג ביער ביריה
שלג ביער ביריה סמוך לצפת, צילום: ברק ורעם

 

 

התלים המושלגים של רמת הגולן
התלים המושלגים של רמת הגולן, צילום: אליהו

 

 

תלים מושלגים בגולן
תלים מושלגים בגולן, צילום: טל ומטרי

 

 

תחנות רוחת בשלג
תחנות רוח בשלג. צילום: טל ומטרי

 

 

שלג באלרום
שלג באלרום, צילום: אלרומי

 

 

ברכת רם בשלג
ברכת רם, רמת הגולן, צילום: שניאור

 

 

קישורים חיוניים:
שרשור דיווחים 08/02/2023 #1 #2

שרשור דיווחים 07/02/2023 #1 #2 #3

שרשור דיווחים 06/02/2023 #1 #2 #3

שרשור דיווחים 05/02/2023 #1

עדכון צפי שלגים לסערה "ברברה" 05/02/2023

תחזית לסערה "ברברה" 05/02/2023

 

 

המשיכו לעקוב אחרינו באתר, בדף הפייסבוקבטוויטר,להירשם לערוץ היוטיוב או בקבוצת הפייסבוק מחתרת מזג האוויר לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

פורום מזג האוויר

 

פורסם לראשונה בתאריך 10/02/2023, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר