דצמבר התעורר רגע לפני שהסתיים, מערכת חורפית פקדה את אזורינו בסוף השבוע והניבה כמויות גבוהות של גשמים ברחבי הצפון שהקפיצו את הממוצע באזורים השונים ל-50% פחות או יותר, זאת בזכות כמויות משקעים מעל 100 מ"מ שירדו בפרק הזמן הקצר. גם במרכז הארץ ירדו גשמים אך בהשוואה לצפון מדובר בכמויות מזעריות. בדרום לא ירד גשם כלל.


שדות בארי לאחר הגשם, צילום: איל
קיבוץ בארי זריעת תפוא

 

המערכת החלה ביום חמישי בלילה עם גשמים בודדים בצפון הארץ שהתפשטו בהדרגה גם למרכז מיום שישי בערב. עיקר הגשמים ירדו בגליל העליון, רמת הגולן והכרמל. בתחנת חיפה טכניון ירדון כמויות משקעים מעל ל-150 מ"מ והיא מצטרפת לרשימת תחנות: חרשים, הושעיה וחנתון. על פי סיכום השירות המטאורולוגי, הפעילות התאפיינה בגשמים חזקים שירדו בפרקי זמן קצרים ולכן אזורים רבים ראו כמויות גבוהות במיוחד לצד אזורים בהם נרשמו כמויות נמוכות.

 

להלן כמויות המשקעים בסיכום לפי אזורים:

בגליל התחתון - 120 עד 170 מ"מ בגליל העליון בגולן
חיפה והכרמל ירדו 120 עד 150 מ"מ
במערב עמק יזרעאל ובבקעת כנרות 100 עד 120 מ"מ במישור החוף הצפוני
באצבע הגליל ובעמק החולה ירדו 60 עד 100 מ"מ 
במזרח עמק יזרעאל ועמק חרוד 50 עד 60 מ"מ
בצפון עמק הירדן הכמויות פחתו ל-20 עד 30 מ"מ
בשומרון ירדו 70 עד 120 מ"מ ובאזור השרון וגוש דן 50 עד 90 מ"מ
מדרום לתל אביב הכמויות היו בדרך כלל קטנות יותר – עד אזור אשדוד ירדו 20 עד 50 מ"מ, אולם היו אזורים עם כמויות גדולות יותר (נצר סרני 88 מ"מ, פלמחים 71 מ"מ). מדרום לאשדוד, בשפלה ובגוש עציון ירדו 10 עד 20 מ"מ ובאזור ירושלים ויהודה 20 עד 30 מ"מ. מדרום לאשקלון ירדו פחות מ-10  מ"מ ודרומית לארז לא ירד גשם כלל.

 

סיכום משקעים על גבי מפת חום צבעוניות
משקעים למערכת דצמבר 21 עד 24 לדצמבר
 

עוד עולה מסיכום השירות המטאורולוגי כי בעונה הנוכחית כמויות הגשם עולות הממוצע בהשוואה לממוצע בתקופה המקבילה כך למשל באזור מישור החוף הצפוני והמרכזי, בגליל, בגולן, בכנרת ובשומרון. הכמויות המצטברות מתחילת העונה באזורים אלה מגיעות ל-120% עד 150% מהממוצע לתקופה המקבילה. עם זאת ישנם אזורים כמו מישור החוף הדרומי, השפלה והרי יהודה בהם כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קטנות מהממוצע לתקופה המקבילה. הדבר בולט מדרום לאשקלון ובאזור עוטף עזה שם ירדו 50% עד 70% מהממוצע לתקופה המקבילה.


אחוז ממוצע משקעים עונתי​
אחוז ממוצע משקעים עונתי

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בדף הפייסבוק או בקבוצת הפייסבוק, בטלגרםבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. ​

 

פורום מזג האוויר

פורסם לראשונה בתאריך 25/12/2023, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.