את החורף הזה פתחנו (כמעט) בסערה! אמנם, לקח זמן עד שהיא השפיעה על ישראל אך הסערה "דניאל" הייתה זו שפתחה את הדלת לאירוע החורפי הראשון באגן הים התיכון לעונת 2023/2024. הסערה הזו שכחה ואחריה קיבלנו חורף "משעמם" בהיבט אירועי מזג האוויר הפופולאריים ונהדר בהיבט המשקעים, טוב נו, ברוב האזורים. בואו נסקור את החורף כמו שמגיע לו, עד לקצה האטמוספירה.

החורף הזה התאפיין בטמפרטורות מעל מעל הממוצע בכל אחד מחודשי החורף המרכזיים ואף מעבר - חורף חם אם תרצו כפי שסקר חבר הפורום. כנראה בשל הטמפרטורות הגבוהות יחסית לא חווינו אירועי שלג משמעותיים למעט אירועים קצרים בסוף חודש ינואר. 

במבט כללי, עונת הגשם 2023/24 היתה גשומה מהממוצע באופן משמעותי בצפון הארץ ובמרכזה, אולם מעוטת גשמים בדרום הארץ, כשבחלקים מהנגב הגירעון הוא משמעותי. בממוצע מרחבי ירדו למעלה מ-120% באזורים הלא מדבריים וזוהי עונת הגשם השלישית בשש השנים האחרונות שהיא גשומה מהממוצע במידה ניכרת, כששלוש האחרות היו קרובות לממוצע.

 

הסיכום הבא משלב נתונים מרכזיים לפי חודש יחד עם מפות חום המציגות את כמויות המשקעים בצורה נוחה יותר על גבי מפה. ניתן לגשת למפות אלו באמצעות מנוי פרימיום דרך תפריט מכם הגשם על מפת מזג האוויר של האתר. בעקבות המלחמה, חלק מנתוני התחנות בצפון הארץ וביישובי העוטף לא מדדו נתוני מזג אוויר במלואם. היות והאלגוריתם הייחודי שבנינו לא "מעגל פינות" ייתכנו חורים בתצוגה באזורים בהם חסרים או לא נמדדו משקעים למרות שבפועל ירד. נקווה שבעונה הבאה כל התחנות יחזרו לפעול במלואן.

 

סיכום חודש ספטמבר 2023:

ספטמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובהשוואה לעבר הוא מדורג במקום השלישי בסדרת המדידות המרחביות מ-1950. במחצית הראשונה של ספטמבר היו מספר אירועי שרב וכן אירוע יוצא דופן של גשם עם כמויות גדולות. במחצית השניה של החודש מזג האוויר היה יציב וללא אירועים מיוחדים, אך הטמפרטורות עדיין היו גבוהות מהממוצע.
 

סיכום משקעים ספטמבר 2023

 

סיכום חודש אוקטובר 2023:

אוקטובר היה חם מהממוצע ובהשוואה לעבר הוא מדורג במקום השישי-שביעי ברמה ארצית בסדרת המדידות המרחביות מ-1950. במישור החוף ובעמקי הצפון הוא אף מדורג במקום השני עד הרביעי. הטמפרטורות הגבוהות בלטו במיוחד בחלקו האחרון של החודש עם רצף חריג של ימים חמים.
 

סיכום משקעים אוקטובר 2023


סיכום חודש נובמבר 2023:

נובמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת וכמויות הגשם היו גבוהות מהממוצע, למרות שהיו מעט מערכות גשם בחודש. חלקו הראשון של נובמבר היה חם ויבש עם רצף ארוך של ימים חמים ואילו חלקו השני היה קרוב לממוצע בטמפרטורות, עם מערכות גשם קצרות שהניבו כמויות גדולות של גשם, במיוחד זאת שהיתה ב-19 עד 20 בחודש. שילוב זה של נובמבר שהוא חם וגם גשום הוא יוצא דופן – בדרך כלל חודשי נובמבר חמים הם גם יבשים.
 

סיכום משקעים נובמבר 2023

סיכום חודש דצמבר 2023:

דצמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובהשוואה לעבר הוא מדורג במקום השני בסדרת המדידות המרחביות מ-1950 כשרק דצמבר 1960 היה חם ממנו. דצמבר החם מגיע בהמשך לסדרה של חודשים חמים מהממוצע באופן משמעותי במחצית השניה של 2023. השנה כולה, מדורגת במקום השני-שלישי מאז 1950.

הגשמים בדצמבר התאפיינו בשונות אזורית – בצפון הארץ הכמויות עלו על הממוצע בעוד שבמרכז הארץ הן היו קטנות מהממוצע. בדרום הארץ היו אזורים גשומים לצד אזורים עם מיעוט גשמים. מספר ימי הגשם בדצמבר היה קרוב לממוצע בצפון הארץ וקטן מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה ועיקר הגשם ירד בפרק שהיה בעשרת האחרונה של החודש.
 

סיכום משקעים דצמבר 2023
 

סיכום חודש ינואר 2024:

ינואר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת וחם מהממוצע. כמויות הגשם הגיעו לפי 1.5 עד 2 מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה ובמספר אזורים זהו ינואר השלישי או הרביעי הגשום בסדרת המדידות. גשמי ינואר ירדו ברובם בשני פרקים ארוכים, האחד לקראת אמצע החודש והשני בחלקו האחרון של החודש.
 

סיכום משקעים ינואר 2024
 

סיכום חודש פברואר 2024:

פברואר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ ובמישור החוף המרכזי בעוד שבחלקיה הדרומיים של הארץ הכמויות היו קטנות מהממוצע. באזור השרון ודרום הכרמל זהו אחד מחודשי פברואר הגשומים מתחילת המדידות. גשמי פברואר, בדומה לגשמי ינואר, ירדו ברובם בשני פרקים ארוכים.
 

סיכום משקעים פברואר 2024
 

סיכום חודש מרץ 2024:

מרץ היה חם מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע ברוב האזורים. מיעוט הגשמים בלט  בדרום הארץ, במישור החוף המרכזי ובאזור חיפה והכרמל. מנגד היו מספר אזורים בהם כמויות הגשם היו קרובות לממוצע או אף עלו עליו כמו השומרון, השרון ועמק הירדן.
 

סיכום משקעים מרץ 2024
 

סיכום חודש אפריל 2024:
אפריל היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובהשוואה לסדרת המדידות מ-1950 הוא מדורג במקום השלישי אחרי 2016 ו-1989. בכך נמשך רצף ארוך של כמעט שנה עם חודשים חמים מהממוצע, חלקם בצורה משמעותית. במהלך החודש בלטו שני פרקים חמים, האחד בתחילתו והשני בחלקו האחרון של החודש, אז שרר שרב כבד עם טמפרטורות ששברו שיאים לאפריל בחלק מתחנות מישור החוף והעמקים. כמויות הגשם באפריל עלו על הממוצע באזורים רבים בצפון הארץ ומרכזה ובפרט בצפון מזרח הארץ ובאזור הכרמל. 
 

סיכום משקעים אפריל 2024

 

סיכום חודש מאי 2024:

מאי היה קרוב לממוצע בטמפרטורות ובכך נקטע רצף של 10 חודשים שהיו חמים מהממוצע. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב, חלקם עם טמפרטורות קרובות ל-40 מ"צ במישור החוף ובשפלה, אולם הם היו קצרים במשכם ולצידם היו ימים קרירים יחסית. כמויות הגשם במאי היו גדולות יחסית לחודש זה בעיקר בצפון הארץ ובמספר מקומות במרכז הארץ והם התקבלו בשלושה פרקי גשם. 
 

סיכום משקעים מאי 2024

 

 

אחוז ממוצע המשקעים העונתי

אחוז ממוצע המשקעים חורף 23/24

 

מפת סיכום המשקעים עונת 2023/24

כמויות המשקעים חורף 23/24
 

 

חלק מהנתונים במאמר זה מקורם מהשירות המטאורולוגי לישראל.

 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בטלגרם,  בדף הפייסבוק או בקבוצת הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

 

פורום מזג האוויר


פורסם לראשונה בתאריך 10/06/2024, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.