אבק (Dust) מורכב מחלקיקים קטנים של חול ואדמה המרחפים באוויר. החלקיקים נישאים לאטמוספירה ע"י הרוח ויכולים לעבור מרחק של אלפי קילומטרים. מקורם של חלקיקים אלו הוא לרוב באזורים צחיחים כמו מדבר הסהרה באפריקה שאחראי למרבית חלקיקי החול שמתפשטים ברחבי הים התיכון ואירופה.
 

אבק משפיע על כולנו

אבק הוא הוא אלמנט גלוי, מוחשי למה שאנו מכנים בדרך כלל זיהום אוויר. האבק מזיק לבריאות ועלול לגרום לבעיות בדרכי הנשמה, מחלות לב, כלי דם ודלקת קרום המוח. מלבד השפעותיו על בני האדם, האבק יכול לפגוע בתוצרת חקלאית על ידי שקיעתו על יבולים חקלאים ושיבוש תהליך הפוטוסינתזה, לשבש תחבורה תעופתית, תנועת רכבות, השפעה על תשתיות אנרגיה כמו פאנלים סולאריים ע"י כיסוי בשכבת אבק והפחת יעילותם בהפקת אנרגיה ועוד. מוכנות טובה לאירועי אבק יכולה לצמצם ואף למנוע את הפגיעה גם בתשתיות וגם השפעות על בני האדם.

לאבק תפקיד חיוני והשפעה רבה על מערכות אקולוגיות רבות - האבק הוא המנוע ליצירת גשמים באמזונס, משמש להאכלת אורגניזמיים ימיים ועוד. לא נוכל למעשה להתקיים בלעדיו וצריך ללמוד לדעת לחיות יחד איתו ולנהל את השפעותיו בצורה טובה יותר.

 

חיזוי אבק ואיכות אוויר

חיזוי אבק בדרך כלל מיועד לטווח קצר בלבד, קשה מאוד לחזות סופות חול או חלקיקי אבק שיעלו לאוויר מראש ובדרך כלל תחזית זו מוגבלת למקסימום של 3 ימים, לאחר מכן יש ירידה משמעותית באיכות התחזית. שימוש בכלי מעקב אחר האבק הינו צורך חיוני למקבלי ההחלטות, לארגונים וגם לאזרח הפשוט שיכול להיערך טוב יותר ולשמור על בריאותו כאשר מתקרבת סופת אבק.

על מנת לחזות את תנועת האבק באוויר, ישנם גופים רבים המנטרים את חלקיקי האבק באוויר באופן שוטף ע"י תחנות וחיישנים שפרוסים על פני הקרקע וע"י רשת לווינים מתוחכמת שיודעת למדוד את חדירת אור השמש דרך אותם חלקיקים שחוסמים אותן. תחזית אבק מאפשרת לאותם מגזרים אשר מושפעים מאירועי אבק להערך ולהפיק ממנה תועלת רבה שכן ההיערכות בזמן יכול למנוע אסונות רבים ונזקים כלכליים אדירים.

 

 

אבק מחריש בשדות תוצרת ידי אדם


 

סופות אבק ושינויי אקלים

ישנו קשר בין שינויי האקלים והסעת אבק מהמדבריות או מאזורים בהם יש כשל בניהול לא נכון של הקרקע והמים. שינויי האקלים, שאחראים בין היתר על עליית הטמפרטורות והפחתת כמויות המשקעים מעל צפון אפריקה למשל, גורמים להרחבת האזורים הצחיחים ובכך לייצר יותר אבק שעולה לאוויר עם הרוח.

שינויים אלו צפויים להפוך את סופות האבק לחזקות יותר ופחות תכופות. השפעות אבק על אזורים נרחבים יותר כולל נחיתת אבק על פני הקרחונים עשויה להשפיע בצורה דרמטית על טמפרטורות פני כדור הארץ בשל הפגיעה באפקט האלבדו – היכולת של משטח להחזיר אור שמש בחזרה לחלל. 


 

סופות חול ואבק במדבר

 

תחזית אבק

הפקת תחזית אבק הנעזרת בחיישנים ולווינים עוזרת להגברת המוכנות לאירועים אלו והתמודדות טובה יותר. מדדים שונים משמשים כאשר אנו מסווגים את סוג זיהום האוויר או האבק שבאוויר.


להלן תקציר של המדדים העיקריים:
אבק נמדד לפי גודלם של החלקיקים (המזהמים כמו זיהום מכלי תחבורה, אבק וכדומה) באוויר. ככל שהחלקיקים קטנים יותר כך הם מסוכנים יותר, כלומר PM 2.5 לדוגמא הוא גודל חלקיקים הקטן מ2.5 מיקרומטר - כמות חלקיקים גבוהה מסוג זה באוויר נחשבת למסוכנת לבני אדם בעיקר בגלל שהם "נשימים" כלומר יכולים להיכנס לדרכי הנשימה.

PM 1.0 - חלקיקים נשימים קטנים מאוד
PM 2.5 - חלקיקים נשימים קטנים
PM 10 - חלקיקים נשימים

 

מדדים אלו מאפשרים לפרק את תחזית האבק לגורמים ולהבין אותה עוד יותר. פירוק זה מאפשר להבין את הסיכון שאותו אירוע אבק צפוי להביא איתו, האם מדובר באירוע משמעותי או קל ובכך להיערך טוב יותר.תחזית אבק לישראל ולמזרח התיכון

בישראל כמו גם באירופה מתרחשים מספר אירועי אבק בשנה, בדרך כלל בחודשי האביב והקיץ. תחזית האתר מביאה את נתוני המרכז האזורי לאבק ברצלונה המרכז את פעילויות המחקר של ארגון המטאורולגיה העולמי (WMO) המשלב את נתוני שירות ניטור האוויר של קופרניקוס ומכלול של מודלים לניתוח ומתן תחזית איכות האוויר בגרסת "מולטי מודל". כתשעה מודלים משתתפים בהפקת התחזית ואימותה, סוגי הריכוז של האבק כפי שציינו למעלה מאומתים באופן שוטף ע"י תצפיות הקרקע. הנתונים מוצגים בפורמט ויזואלי קל להבנה המציג בנוסף גם את ערכי החלקיקים ותחזית קדימה עד 3 ימים המתעדכנת פעם ביממה.

 

מתי הסבירות לאירועי אבק וסופות חול בישראל עולה?

בתקופות שבין ספטמבר עד יוני בדגש על החודשים פברואר עד מאי, כך על פי נתוני העבר. בעבר נרשמו מספר אירועי קיצון אשר גרמו לנזק ולכן כדאי לא להקל ראש גם במקרה של סופות חול, אבק ואובך.


קבלו החלטות טובות יותר בעזרת תחזית האבק

אחד מתרחישי הקיצון בישראל הוא אירוע סופות אבק ואובך. על פי תחזיות העבר אירוע מסוג זה עשוי להימשך בין יומיים לשלושה כאשר ביום השלישי בדרך כלל נרשמת הפחתה. התרחיש מדבר על השפעה על איכות האוויר והראות וכן על תופעות נלוות שמקצינות את השפעת האירוע כמו רוחות חזקות וטמפרטורות גבוהות.

על פי אירועי העבר, באירוע אבק ישנה היתכנות גבוהה יותר לאירועים כמו תאונות דרכים, שיבושי תנועה, הפסקת פעילות שדות התעופה ועיכובים בטיסות ועומסים בחדרי המיון בשל קשיי נשימה.

התחזית הטובה ביותר שניתן לקבל מוגבלת ב-3 ימים מראש כאשר ככל שהמועד מתקרב התחזית נעשית ברורה יותר אך צריך לזכור, רק שעות בודדות לפני האירוע יהיה ניתן להעריך בצורה טובה יותר את מה שצפוי, בדרך כלל ניתן לעשות זאת ע"י תמונות הלווין על ערוציו השונים. התחזית תפקידה לתת התרעה מוקדמת ולשמש כמכשיר תומך החלטה בלבד, אין להשתמש בכלי למטרות אחרות מלבד זו.
 

אנו מזמינים אתכם לצפות בתחזית המעודכנת דרך הקישור הבא:

תחזית אבק ניתנת לצפייה על גבי מפת מזג האוויר באתר ובאפליקציה.


 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בטלגרם,  בדף הפייסבוק או בקבוצת הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

פורום מזג האוויר


פורסם לראשונה בתאריך 25/06/2024, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.