מודלים לחיזוי מזג אוויר צופים התפתחות סופה טרופית (ציקלון טרופי) מעל פני הים התיכון לקראת סוף השבוע הקרוב, ביום חמישי או שישי 20-21/09/2018. התופעה מכונה "מדיקן" (Medicane), ההוריקן של הים התיכון, שילוב בין Mediterranean - הים התיכון, לבין Hurricane - הוריקן. בדומה להוריקן וטייפון, גם המדיקן חובב מים חמים וכפי שדווח לאחרונה בפורום מזג האוויר באתר, טמפרטורת מי הים התיכון גבוהה במיוחד ביחס לעונה.

 

טמפרטורת מי הים הטירני, האיזור בו צפויה להתפתח הסופה, נעות בין 26-28 מעלות. בחופיה הצפוניים של אפריקה נרשמות טמפרטורות גבוהות עוד יותר. משטח המים החמים הוא החביב על הסופות הטרופיות, יחד עם אוויר לח מאוד באיזור, הפוטנציאל להופעת סופה טרופית בעלת מאפייני ציקלון (תנועה מעגלית) גדול מאוד, כך לפחות על פי חלק מהמודלים לחיזוי מזג אוויר.

 

המודלים חוזים את התפתחות המדיקן בחלקו הדרומי של הים הטירני (בין פלרמו לטוניס), המיקום המדוייק עדיין אינו ידוע, וכך גם הוודאות להיווצרות הסופה. נספק יותר פרטים כאשר המודלים הגדולים יציגו תמונה יותר ברורה. 

 

ריצת המודל האחרונה של WRF יום שלישי, 19/09/2018:

 

 

ריצת המודל האירופאי ECMWF, יום שני, 17/09/2018:

 

 

המודל האמריקאי, GFS, יום רביעי 18/09/2018:

 

 

למטה, מפת המשקעים לשלושה ימים הקרובים על פי מודל GFS, מיום רביעי עד ליום שבת. צפי לגשמים כבדים באיזור סרדיניה, קורסיקה ודרום איטליה. עוצמת הגשם באיזור בפרק זמן קצר יכולה להעיד על סכנת שטפונות אפשרית באיזורים המוזכרים. 

 

 

התפתחות הציקלון 20/09/2018 - מבט מהלווין. התנועה הסיבובית נצפת היטב 

 

בעבר היו מספר סופות מדיקן בים התיכון, בין הבולטות הייתה Qendresa בנובמבר 2014. הסופה הציגה מראה מרשים בתמונת הלווין (ראו תמונה למטה) עם רוחות מעל 100 קמ"ש ומשב רוח רגעי של 153 קמ"ש. המדיקן האחרון שהופיע במימי הים התיכון היה "נומה" בנובמבר 2017.

 


 

נעדכן על התפתחויות בנושא, הישארו איתנו.

 

 

פורסם לראשונה בתאריך 19/09/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.