המודלים ממשיכים לדבוק בגרסא בה התפתחות מדיקן - סופת הוריקן ים תיכונית שתיווצר בים היוני, דרום מערבית ליוון ב-28/09 יום שישי, סופת המדיקן שזכתה לכינוי "זורבה" מסתמנת כהוריקן בדרגה 1. במידה ותפגע ביבשה בעוצמה זו, היא תגרום להצפות מקומיות ומשבי רוח סוערים, חלקם עשויים להיות מעל 150 קמ"ש. מזג אוויר זה נחשב למסכן חיים ועלול לשבש טיסות ולגרום לנזקים.

 

עדכון המודלים האחרון משעות הצהריים מצביע על התפתחות הסערה ביום שישי הקרוב דרום מערבית ליוון בים היוני (זרוע של הים התיכון או מרכז הים התיכון). הסופה צפויה להתפתח לאט יחסית ומכילה בתוכה מאפייני ציקלון (תנועה סיבובית) המזכירים את תנועת ההוריקן הידועה ואפילו עין קטנה במרכז הסופה. מרכז הלחץ החזוי על פי המודלים נע בין 969 ל-1000 מיליבר, הראשון הוא זה שמכניס אותה לקטגוריה 1 ונחשב ללחץ נמוך מאוד וקיצוני לאיזור זה. עין הסופה (החלק הרגוע יותר שלה) נמצא במרכז הים בעוד החלק המסוכן יותר שלה מתחכך ביבשה - והוא למעשה כל החלק שסובב את עין הסערה, שם תופעות מזג האוויר החמורות ביותר מתרחשות כמו גשמים רוחות חזקות עם משבי רוח קיצוניים יותר וגשמים עזים.

 

יש קושי רב של המודלים לחזות את התפתחות הסופה משום שמדובר באירוע דיי נדיר (בדר"כ מתרחש בין 1-2 פעמים בשנה). חלק מהמודלים אף מציגים תרחיש אחר בו הסופה תנוע לכיוון דרום מזרח איטליה.

 

מודל arpege, עדכון צהריים 06Z ליום שישי 28/09 בצהריים

 

המודל האמריקאי GFS 

 

המדיקן צפוי לבצע את המגע הראשון ביבשה ביום שבת. בזמן זה מפות החיזוי מציגות מבנה מרשים של סופה בעלת מאפיינים טרופיים עם רוחות חזקות במיוחד שיחצו את ה-150 קמ"ש מעל פני הים, ועל פי המפות החזויות לגובה 850-900 מיליבר (בערך 800-1400 מ' מעל פני הים) עוצמת הרוחות תגיע ל-190 קמ"ש שזה נתון מרשים ביותר לאיזור זה דבר העשוי להקשות על מטוסים לנחות בשדות התעופה.

 

צפי הרוחות ליום שבת, עדכון 00Z (מהבוקר)

 

מפות אי היציבות (CAPE). מסביב לעין ערכי CAPE גבוהים המצביעים על התפתחות מהירה מאוד של סופות רעמים 

 

אנו עוקבים מקרוב אחר התפתחויות ונמשיך לעדכן כאן באתר. הישארו איתנו.