שיטפון בזק הוא אירוע שיטפון פתאומי הנגרם ע"י תגובה הידרולוגית של אגן הניקוז. שיטפונות בזק בדרך כלל הינם מקומיים ומשוייכים לשבר ענן קיצוני (ממטרים כבדים) ולסופות רעמים, כאשר כמות גבוה של משקעים יורדת בזמן קצר.

 

 

שיטפונות בזק בנגב
שיטפונות בזק בנגב, צילום: המשתמש צפון הנגב.

 

 

שיטפון בזק מתרחש כאשר משקעים יורדים על אגן קטן יחסית, פני השטח לעיתים מכוונים את הזרם ויוצרים שיטפון שיא תוך מספר דקות. התופעה מתרחשות לרוב באיזורים מדבריים או עירוניים בהם פני השטח אינם מסוגלים לספוג כמויות גדולות של מים בזמן קצר. לעיתים קרובות התנופה ומהירות הזרימה של מי השיטפון משמעותיים יותר ליצירת השטפון מאשר כמות המשקעים.

 

שיטפון בזק בערוץ נחל

ערוץ נחל הינו נחל יבש הגולף לצורתו ע"י מים ומצוי לרוב באיזורים צחיחים. כאשר סופות מרחשות באיזורים אלו, מי הגשם חותכים את האדמה היבשה והמאובקת ויוצרים נהר קטן שנע במהירות. שיטפונות בזק בערוצי נחל יכולים להיווצר בתוך פחות מדקה בעוצמה המספיקה לשטוף סלעי ענק, בתים, מכוניות וכל מה שעומד בדרכם. בהרים או במדבר שיטפון בזק עלול להופיע פתאום בעודו נע מאיזור האגן בו נוצר לאיזור בו לא ירדו משקעים כלל.

 

 

שיטפונות בזק - נחל צאלים
שיטפון בנחל צאלים. צילום: אבנר

 

 

 

פורסם לראשונה בתאריך 21/12/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.