הולנד שוכנת בצפון מערב אירופה. מזג האוויר בהולנד מאופיין באקלים ימי, כלומר מושפע בעיקרו מהים ושייך לאיזור האקלים הממוזג בו מתחוללות כל ארבעת העונות. הקיץ נחשב מתון יחסית והחורף כקר מאוד. עונת הגשמים נמשכת כל השנה והיא לרוב מתבטאת בגשמים מתונים שיורדים לעיתים קרובות. מזג האוויר בהולנד משתנה ובדרך כלל בלתי צפוי.  

הטופוגרפיה של המדינה שטוחה וכתוצאה מכך יש מעט שינויים אקלימים איזוריים שכן רכסי הרים גבוהים למשל, גורם המשפיע על מזג האוויר המקומי ואף מעבר לכך, לא קיימים במדינה, במקסימום גבעות קטנות שנוצרו מעשה ידי אדם. המישורים של המדינה מאפשרים למים להצטבר כמעט בכל מקום דבר שהופך את המדינה משופעת במים אך גם לאיזור רגיש לשיטפונות והצפות.

 

בעקבות סכנת ההצפות, נבנה סכר ענק במחוז זילנד שמיועד להגן על התושבים במחוז מפני הסכנה. סכר זה נקרא "פרויקט דלתא" שנבנה לאחר אירוע השיטפון הגדול בשנת 1953 אז גאות גבוה וגלי ענק הציפו והרסו קליל את הסכרים הקיימים. פרויקט זה אמור להבטיח את עתידם של תושבי המחוז.

קיץ בהולנד

הקיץ מתחיל בחודש יוני ונמשך עד אמצע ספטמבר, לא חם מדי והטמפרטורה המקסימלית הממוצעת היא סביב 20°-22° מעלות בחודש יולי/אוגוסט. בלילות הטמפרטורה המינימלית הממוצעת נמוכה ונעה סביב 12° מעלות ולכן כדאי להצטייד במשהו חם ללבוש. סוף האביב וסוף הקיץ זה הזמן הטוב ביותר לביקור במדינה ויש כ-6 שעות שמש בממוצע ביום אך באיזור בעל אקלים ממוזג שעות אור אלו יכולות לבוא לידי ביטוי במספר מועט של ימים ואף בימים מסויימים בעונת הקיץ תוכלו לקבל מזג אוויר אפרפר ומעונן.

 

למרות שחודש יוני הוא תחילת עונת הקיץ הוא נוטה להיות החודש הכי גשום בשנה. כמויות הגשם שיורד בדרך כלל מתונות וללא שינויים חדים בעוצמות. הגשם יורד ביותר ממחצית הימים בשנה. במהלך תקופת המשקעים המוגברת (חודש יוני) גובר החשש מהצפות ולאחר מכן בחודשים הבאים החשש יורד.

 

סתיו בהולנד

הסתיו מתחיל בחודש ספטמבר עד אמצע נובמבר, הטמפרטורה המקסימלית הממוצעת נעה סביב 19° מעלות מסוף אוגוסט/תחילת ספטמבר ל-14° מעלות באוקטובר ו-9° מעלות בנובמבר. באשר לטמפרטורה המינימלית הממוצעת 10° מעלות בספטמבר, 3° מעלות בנובמבר בהתאמה ולקראת סוף העונה הטמפרטורה יכולה להגיע לקיפאון קרוב ל-0° מעלות. ככל שהחורף מתקרב, השמש מופיעה לפחות ופחות זמן - כשעתיים ביום. האיזורים הפנימיים יותר של המדינה נוטים להתקרר מהר יותר ולרוב ההבדל יהיה באיזור 2° מעלות בין איזורי החוף לאיזורים הפנימיים.

 

חורף בהולנד

החורף נמשך מחודש נובמבר עד אמצע מרץ. במהלך החורף קר מאוד אך עדיין החורף בהולנד נחשב מתון יחסית וכמעט ללא שלג. אחת לכמה שנים פוקד את המדינה אירוע קור שמצליח לגרום לקפיאתם של המים הרבים במדינה המפוזרים על פני תעלות מים, אגמים ונהרות. בתקופה זו מתאפשר לתושבי הכפרים שסמוכים אחד ליד השני להחליק את דרכם בתעלות המים הקפואות. הטמפרטורה המקסימלית הממוצע לרוב עונת החורף היא 5° מעלות, הטמפרטורה המינימלית הממוצעת יורדת מ-1° מעלות בחודש דצמבר לאיזור 0° מעלות בחודשים ינואר ופברואר לפני שהיא מתחילה עליה הדרגתית בחודש מרץ. בתחילת עונת החורף המשקעים רבים יותר ופוחתים ככל שמתקדמת העונה. במהלך שיא עונת החורף השמש מבצבצת בין העננים רק שעה אחת ביום.

 

חורף בהולנד

 

אביב בהולנד

תקופת האביב נמשכת מאמצע מרץ ועד לחודש מאי. זו התקופה היבשה ביותר במדינה. עם זאת, גשם עדיין יכול לרדת, גם אם קל. בשעות הבוקר המוקדמות ניתן לראות ערפל קל המשתרע על הנופים השטוחים ולעיתים רחוקות מתפתח לכדי ערפל סמיך שמתאדה עם חימום השמש במהלך היום. את השמש תזכו לראות ליותר שעות בשמיים ככל שמתקדמת העונה. הטמפרטורה המקסימלית הממוצעת באביב עדיין מתחת ל-10° מעלות במשך רוב חודש מרץ ובאפריל חלה עליה שנמשכת בהדרגה לתוך חודש מאי, אז תגיע הטמפרטורה המינימלית הממוצעת ל-17° מעלות. הלילות של חודש מרץ קרים מאוד! רק 2° מעלות בממוצע בלילה, באפריל 4° מעלות ו-8° מעלות בחודש מאי. בקו החוף יהנו מיותר שמש מאשר באיזורים הפנימיים של המדינה.

מתי כדאי לבקר בהולנד

מאמצע יוני עד אמצע אוגוסט - אמצע הקיץ עד כמעט סופו. זו התקופה הטובה ביותר בה מתרחשים תנאי האקלים האופטימליים, גם שמש וגם כמויות נמוכות של גשם. מזג אוויר לא יציב לאו דווקא אמור לקלקל לכם את הטיול להולנד שכן מרבית המקומות מותאמים לביקור גם מזג אוויר גשום, כמו מוזיאונים וקניונים. 

 

הולנד נהנת מאקלים מתון יחסית בשל קרבתה לים הצפוני, מיקומה בקווי הרוחב הממוזגים והטופוגרפיה השטוחה. הרוחות שנושבות מכיוון הים (ממערב) מביאות איתן את הלחות והגשם ובשל העובדה שלא קיימים מחסומים טבעיים כמו הרים, המשקעים יורדים בצורה אחידה בכל המדינה ולא בכמות גדולה. הדינאמיות של מזג האוויר מושפעת באופן ישיר בשל העובדה שאין מחסומים מהרוחות, דבר המאפשר למערכות מזג אוויר להתכנס בקלות ברחבי המדינה. האגמים, תעלות המים והנהרות הרבים במדינה מועדים להצפות בשל תוואי השטח וגדות נמוכות, יש לקחת זאת בחשבון כאשר יוצאים מחוץ לעיר לאיזורים סמוכי החוף. 

 

לים השפעה ממתנת על מזג האוויר בכל השנה והוא מונע מהטמפרטורות להגיע לקיצון הקר והקיצון החם ברחבי המדינה. השפעה זו יורדת ככל שמתרחקים מהים לאיזורים הפנימיים של המדינה. 

 

הידעת?

חלק מהולנד נמצא גם ביבשת אמריקה הצפונית - האיים האנטילים ההולנדיים וארובה. באיזורים אלו קיים אקלים טרופי והם צמודים לים הקריבי אל מול החוף הצפוני של דרום אמריקה. מזג האוויר באיזור זה עמוס לחות וחם בכל השנה ואף רגיש לסופות הוריקנים. 

 

מזג האוויר בהולנד - עם מידע מפורט:

תחזית לערים בהולנד ניתן למצוא בדף תחזית מזג האוויר בהולנד.

פורסם לראשונה בתאריך 25/05/2020, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.