צפת
עננות נמוכה בהרי צפת. צילום: גדעון.

מזג אוויר חורפי מלווה אותנו בימים האחרונים וכמויות הגשם מאז החל הגל השני של הגשמים שיפרו משמעותית את המצב לאחר שלושה שבועות ללא גשם. בצפון כמויות הגשם הגדולות התניעו את הנחלים ונרשמה ספיקה גבוהה בירדן ויובליו, לראשונה מאז תחילת החורף. בנהריה נרשמו הצפות קשות במהלך יום ראשון בשל כמויות משקעים גבוהות שירדו במעלה ההר וזרמו לעבר העיר. מראה ההצפות בעיר יחזור על עצמו עד אשר תושלם בנייתו של מאגר מים אליו יטו חלק מהמים שזורמים לנחל הגעתון בחלקו שחוצה את העיר. 
כמה גשם ירד עד כה ומה קורה עם השלג שצפוי לנו בהמשך? כל הפרטים כולל תחזית שלג

 

היום (יום שני) הגשם נחלש ברוב האיזורים וכפי שציינו בתחזית המוקדמת כך גם היה צפוי. הגשם צפוי לחזור לקראת שעות הבוקר של יום שלישי כאשר יכנס לתוקפו הגל השלישי של המערכת. חזית נוספת של משקעים צפויה לחדור. לפי הצפי העדכני כמויות הגשם הגבוהות יתמקדו גם הפעם בצפון הארץ, בשקלול נתוני המודלים יש צפי של מעל ל-60 מ"מ נוספים במהלך הימים הבאים. 

כמויות משקעים מיום שבת ועד היום

את ראש טבלת המשקעים מובילה תחנת חרשים שסחטה 122 מ"מ של גשם, קרובה אליה תחנת קיבוץ אילון עם 115 מ"מ. בימים הקרובים נראה עוד גשמים באיזורים אלו שישפרו את המצב משמעותית.

כמויות משקעים

 

מפלס הכנרת

בימים האחרונים מפלס הכנרת נמצא בעליה והגשמים שצפויים להמשיך לרדת עד יום רביעי ישמרו על ספיקה גבוהה בנחלים. המשמעות היא שעליית המפלס תימשך בשבועות הקרובים. המפלס עומד נכון להבוקר על 209.9 מ' מתחת לפני הים, לכנרת מלאה חסר 1.1 מ' בלבד. ניתן לעקוב אחר המפלס בקישור הבא.

 

ירידה בטמפרטורות ושלג בהרים

באתר החרמון חווים סוף סוף שלג ראשון לשנת 2021 שיורד ואף נערם לשכבה של מספר ס"מ. בהרי הצפון עדיין מחכים לשלג הראשון. על פי צפי המודלים מיום שבת האחרון נשמרת עקביות לגבי שלג בהרים מעל גובה של 1000 מ' בצפון הגולן בשלב הזה. כאשר אנו מתייחסים לירידת שלגים בגובה זה, אין כמובן לשלול את האפשרות שלא נראה שלגים בגבהים נמוכים יותר, זאת בשל מצב בו עננות מפותחת המורידה את הטמפרטורה לפרק זמן קצר ויכולה לגרום למשקעים לקפוא ולהפוך לשלג. לכן ברוב הפעמים ההתייחסות הינה למקומות בהם צפוי שלג בסבירות גבוהה.

 

לפי שעה המודלים צופים כניסת גושי אוויר קרים לקראת שעות הצהריים של יום רביעי, אנו מעריכים כי בשלב זה נראה יותר שלג מרגע פתיחת חלון ההזדמנויות (שלישי לילה). לגבי הרי המרכז שם הסיכויים כרגע מתנדנדים. ירושלים בתמונת הברד והגראופל (ברד רך) ולא ממש בתמונת השלג, אבל אנחנו ממשיכים לעקוב.

צפי מודל השלג

בהרצת מודל קוסמו מהבוקר שלג צפוי כרגע בחרמון ובמורדתיו, כלומר צפון רמת הגולן. המודל נוטה לדייק יותר כאשר אנו קרובים יותר לטווח ומתווספים נתונים נוספים. נפרסם מפות עדכנית במידה וייחול שינוי, כמובן נעשה זאת בפורום מזג האוויר.

מודל שלג

 

מזג האוויר ביתר האיזורים צפוי להיות גשום וסוער לפרקים ותורגש התקררות נוספת ברוב איזורי הארץ. בהמשך השבוע עליה קלה בטמפרטורות, עדיין קר מהרגיל ללא גשם. מוזמנים להמשיך לעקוב אחר מזג האוויר במכם הגשם באתר או באפליקציה, אנחנו כאן נמשיך לעדכן בענייני מזג האוויר, אם קראתם ואהבתם ואתם רוצים לקבל מאיתנו עוד עדכונים, נשמח אם תפיצו את הקישור למשפחה וחברים.

 

פורום מזג האוויר

 

פורסם לראשונה בתאריך 18/01/2021, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.