קרינה סולרית (קרני השמש) מחממת את האוויר מעל קו המשווה וגורמת לו להתרומם. האוויר החם שעולה כלפי מעלה ממשיך לכיוון דרום וצפון בשאיפה להגיע אל הקטבים.
באזור קווי הרוחב 20-30 מצפון ומדרום לקו המשווה האוויר שוקע ואז זורם על פני השטח בחזרה לכיוון קו המשווה.

 

בין קו הרוחב 5 מצפון לקו המשווה אל קו הרוחב 5 מדרום לקו המשווה נמצא אזור שבו האוויר אינו נושב הוא רק מטפס כלפי מעלה. מלחים שהבחינו בתופעה הזאת קראו לאזור איזור השיממון או הדיכאון (Doldurms) שם נוסף שניתן לאזור זה הוא "אזור ההתכנסות המשוונית" או "אזור ההתכנסות הבין טרופית".

 

בין קווי הרוחב 30 ל 35 מצפון ומדרום לקו המשווה נמצא איזור הנקרא "קווי רוחב הסוס" או "הגבהים הסב-טרופיים".
זהו איזור בעל לחץ אטמוספרי גבוה בו האוויר היבש שוכך ונרגע והרוח הנושבת שם מאוד חלשה.

 

מקור השם קווי רוחב הסוס אינו ידוע בוודאות אך יש הטוענים כי מלחים העניקו את השם הזה לאזור זה מאחר וספינות מפרש אשר הסתמכו על כוח הרוח האטו מאוד כמעט עד כדי עצירה, ונאלצו לזרוק את הסוסים מהסיפון בכדי שלא תיגמר להם אספקת האוכל והמים.
 

באדמה שמתחת לקווי רוחב הסוס אנו יכולים למצוא את רצועת המדבריות, מדבר סהרה, המדבר האוסטרלי וגם הנגב שלנו שוכן מתחת ללחץ הגבוה של קווי רוחב הסוס הצפוניים.

 

 

קווי רוחב הסוס הצפוניים נקראים גם חוג הסרטן הרגוע, והדרומיים נקראים חוג הגדי הרגוע.
חוגי הסרטן והגדי הם שניים מתוך חמשת קווי הרוחב המרכזיים המחלקים את כדור הארץ והם: חוג הקוטב הצפוני (הארקטי הממוקם בקו רוחב 66.5), חוג הסרטן (הנקרא גם החוג הצפוני הממוקם בקו רוחב 23.5 מצפון לקו המשווה), קו המשווה (קו רוחב 0), חוג הגדי (הנקרא גם החוג הדרומי הממוקם בקו רוחב 23.5 מדרום לקו המשווה) וחוג הקוטב הדרומי (האנטרקטי הממוקם בקו רוחב 66.5).

 

בין שיאי הלחץ האטמוספרי בקו הרוחב 30 (הגבהים הסב טרופיים) ללחץ הנמוך של קו רוחב 5 (איזור ההתכנסות המשוונית/הבין טרופית) מצפון ומדרום לקו המשווה, נושבות להן "רוחות הסחר". שם מיוחד זה ניתן להם בשל יכולתן המדהימה להניע ספינות מפרש במהירות יציבה וגבוה של כ 20 קילומטר לשעה.

 

בחצי הכדור הצפוני רוחות אלה נקראות רוחות הסחר הצפון מזרחיות, ובחצי הכדור הדרומי רוחות הסחר הדרום מזרחיות, זאת משום שפועל על כדור הארץ הכוח המדומה קוריוליס המושפע מסיבוב כדור הארץ סביב עצמו ממזרח למערב.

 


רוחות מערביות (Westerlies) החצים הכחולים, ורוחות הסחר, החצים הצהובים והחומים

 

בית ספר לחזאים - סדרת המאמרים המלאה:

1. היכרות עם האטמוספירה

2. לחצים באטמוספירה והשפעותיהם על מזג האוויר העולמי

3. רוח

4. סירקולציות האוויר בקווי רוחב מרכזיים ורוחות הסחר