לאחר 3 חודשים בהם לא נראה במחוזותינו הגשם חזר. בגליל המערבי התקבלו דיווחים על מבול, גשם ירד גם בחיפה, כרמיאל ויבנה. צופה גשם של קיבוץ חניתה דיווח על כמות גשם היסטרית, תמונה של מד הגשם בהמשך הכתבה. במהלך היום והלילה עדיין צפויים גשמים קלים/טפטופים. במהלך השבוע מזג האוויר מתייצב ללא שינויים מיוחדים.

 

 

גשם בחיפה, יולי 2021
גשם בחיפה. צילום: רון.

 

 

מה גרם לשינוי במזג האוויר

אפיק רום לא עמוק במיוחד מתמקם במזרח הים התיכון, שקע שנוצר מעל לקפריסין גורם לזרימות מערביות ארוכות מעל הים המביאות איתן לחויות במפלסים הנמוכים והבינוניים. התעמקות האפיק הפרסי מגבירה אף היא את הזרימות המערביות וגורמת להגבהת רום האינוורסיה המאפשר התפתחות עננות ערמתית יותר אשר מצליחה להתפתח מספיק בשביל להמטיר משקעים קלים/בינוניים, בעיקר בקו החוף. בשל הגבהת רום האינוורסיה, האוויר מתפזר בצורה טובה יותר ולכן אנו חווים גם הקלה במידת עומסי החום.

 

בתמונה הבאה ניתן לראות את העליה בלחויות במפלסים השונים היום ואתמול עד למפלס 750 מ"ב ואת הצניחה בלחויות החל מיום ראשון. לחות בכחול, חוסר לחות בצבעי החום.

 

 

פאנל לחויות

 

הצטרפו לטלגרם מזג האוויר

 

גשם במהלך חודשי הקיץ אינו אירוע נדיר בישראל ומתרחש בדר"כ אחת לכמה שנים בעיקר כאשר המצב הסינופטי המתואר למעלה מתרחש ביחד עם עוד שינויים סינופטיים המאפיינים את איזורינו. 

 

מד גשם ידני
מד גשם ידני בקיבוץ חניתה מדד כמעט 30 מ"מ של גשם ע"י צופה הגשם המקומי.

 

 

עננות מפותחת
ענני הגשם, חיפה. צילום: רון.

 

 

 

 

גשמי קיץ
ענני גשם בחיפה. צילום: מונט.

 

 

מה בהמשך?

במהלך היום (שבת) עדיין יכולים לרדת גשמים קלים בקו החוף בעיקר עם סיכוי להתפתחות קונבקטיבית בהרים במהלך שעות הצהריים. בלילה טפטופים/גשם קל. ביום ראשון, בשעות הבוקר עדיין אפשרות לטפטופים בצפון הארץ, תורגש עליה קלה בטמפרטורות. מסתמן כי בהמשך השבוע הטמפרטורות הקיציות יחזרו לסורן ועומסי החום יעלו בהדרגה.

 

קישורים רלוונטיים:

עדכון התחזית הראשון 22.07

דיון בפורום #1

 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בדף הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

 

פורסם לראשונה בתאריך 24/07/2021, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש