עוד עונת משקעים מאחורינו וזה הזמן לסכם את חורף 2022/23 בתמונות, כמויות ומספרים. מהסערה "ברברה" דרך אירוע הרוחות הקיצוני שאירע באשקלון וגבה את חייהם של שני בני אדם ועד לאירוע השיטפונות בדרום באמצע חודש אפריל 2023. במבט כללי על חורף זה אפשר להגיד שקיבלנו עונה ממוצעת ברוב האיזורים אך בלטו איזורים מסויימים בכמויות מועטות כמו הגליל התחתון ומישור החוף הצפוני. מנגד איזורים רבים בדרום הארץ חצו את כמות המשקעים העונתית הממוצעת במספר תחנות בערבה הדרומית ואילת. ברמה הכלל ארצית כמויות המשקעים הגיעו ל-90% מהממוצע לכל העונה.

 

סיכום זה מלווה במפות החום המציגות את כמויות המשקעים לפי חודש בתצוגה ויזואלית וצבעונית באמצעות אלגוריתם ייחודי שפותח ע"י מפתחי האתר.

 

סיכום חודש ספטמבר 2022:

חודש זה הסתיים כחם מהממוצע ויבש. הוא התאפיין במזג אוויר קיצי ויציב ולא ירדו בו גשמים. זאת בניגוד לשנים הקודמות בהם ספטמבר כלל לפחות אירוע גשם אחד.

 

סיכום חודש אוקטובר 2022:

אוקטובר היה קרוב לממוצע מבחינת הטמפרטורות בשעות היום וחם במעט מהממוצע בשעות הלילה. לא היו בו אירועי שרב ראויים לציון, והטמפרטורות בחלק גדול מהימים נעו סביב הממוצע. בשונה משני חודשי אוקטובר הקודמים שהיו כמעט ללא גשם כלל, באוקטובר הנוכחי ירדו גשמים בעקבות מעבר מספר מערכות גשם בחצי השני של החודש. 

 

 

גשם באוקטובר 2022

 

סיכום חודש נובמבר 2022:

נובמבר היה קרוב לממוצע הן בכמויות הגשם והן בטמפרטורות. היו אזורים בהם נובמבר היה גשום מהממוצע, בחלקם אף במידה ניכרת כמו דרום מישור החוף. מנגד היו אזורים בהם כמויות הגשם היו קטנות כמו אזור גוש דן והשרון, כך שבממוצע מרחבי ארצי הכמויות היו קרובות לממוצע החודשי.

 

גשם בנובמבר 2022

 

סיכום חודש דצמבר 2022:

דצמבר היה חם מהממוצע עם מיעוט גשמים בצפון הארץ ובמרכזה וגשום מהממוצע בדרום הארץ. מיעוט הגשמים בלט בצפון הארץ, שם ירדו כרבע עד מחצית מגשמי דצמבר, בעוד שבנגב ובערבה הגיעו הכמויות לפי 2 עד 3 מהממוצע. עיקר גשמי דצמבר התקבלו באירוע שהיה בסוף החודש.

 

גשם בדצמבר 2023

 

סיכום חודש ינואר 2023:

ינואר היה חם ויבש מהממוצע. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע ובחלקים גדולים בארץ הגיעו לכמחצית מהממוצע החודשי. בחציו הראשון של החודש היו לא מעט ימי גשם, אולם בחציו השני של החודש היתה הפוגה של כשבועיים בגשמים והיא הסתיימה באירוע שהחל בסוף החודש ונמשך לתוך פברואר.

גשם בינואר 2023

 

סיכום חודש פברואר 2023:

פברואר היה בכללותו קר וגשום מהממוצע, אולם היו הבדלים ניכרים בין חלקי החודש השונים. עד ה-8 בחודש ירד גשם רב והיה קר מהרגיל. לאחר מכן, עד ה-16 בחודש, המשיך לשרור קור, אולם ירד מעט גשם. בחלקו האחרון של החודש לא ירד גשם כלל וחלה התחממות ובסוף החודש אף שרר שרב שנמשך לתוך תחילת מרץ.

כמויות הגשם בפברואר היו גדולות מהממוצע, במיוחד בהרי הצפון והמרכז ובמישור החוף הדרומי, כך שהגירעון הגדול שהיה בסוף ינואר הצטמצם בתחילת החודש אך שב ונפער מחדש בהמשכו, וכמויות הגשם מתחילת העונה מגיעות לכ-75% מהממוצע לתקופה המקבילה. ב-6 עד 8 בפברואר 2023 פקדה את אזורנו מערכת של מזג אוויר סוער, שקיבלה את השם "ברברה". הסופה הביאה עמה רוחות חזקות מאוד עם משבים של יותר מ-100 קמ"ש, כמויות גדולות של גשם ושלג בהרי הצפון ובפסגות הרי המרכז. מעבר לסקירה המלאה על הסערה ברברה.

 

גשם בפברואר 2023

 

סיכום חודש מרץ 2023:

מרץ היה בכללותו חם וגשום מהממוצע, אולם היו הבדלים בין חלקי הארץ השונים בכמויות הגשם. בחלקים הפנימיים של הארץ ובמיוחד בחלקה הדרומי מרץ היה גשום מהממוצע במידה ניכרת, בעוד שבחלקים המערביים הוא היה סביב הממוצע. יש לציין כי זהו מרץ הרביעי בחמש השנים האחרונות שהוא גשום מהממוצע, אולם לפני כן היה רצף של ארבעה חודשי מרץ חמים ויבשים. מרץ היה חם מהממוצע והדבר בלט במיוחד בחלקו הראשון של החודש עם כמה ימי שרב וכמעט ללא גשם. חלקו השני של החודש היה קריר יותר ובו ירדו רוב גשמי החודש.

 

גשם במרץ 2023

 

אירוע הרוחות הקיצוני באשקלון (מרץ 2023):

ב-13 במרץ 2023 בשעות הלילה פקד את אזור אשקלון לפרק זמן קצר מזג אוויר סוער אשר כלל משבי רוח חזקים, סופות רעמים, ברד וגשמים בעוצמה גבוהה. בעקבות הרוחות החזקות קרס עגורן סמוך למזח הפחם בתחנת הכוח רוטנברג שבאשקלון ושני אנשים נהרגו.

ניתוח האירוע מלמד על תנאים אטמוספריים שיצרו בשעות הלילה של ה-13 במרץ 2023 ענני סופות רעמים בדרום מזרח הים התיכון, חלקם מצפון לחופי סיני, שהתקדמו לכיוון צפון – צפון מזרח. בתוכם נוצר והתעצם גם ענן קומולונימבוס חריג בעצמתו אשר הגיע לאזור אשקלון.

עם התקרבות סופת הרעמים החריפה (severe thunderstorm) לאזור אשקלון חלה התחזקות חדה ופתאומית ברוחות, והתקבלו משבי רוח של יותר מ-100 קמ"ש. הערך המרבי של המשב העליון שנמדד בנמל אשקלון הגיע ל-108 קמ"ש. מספר תחנות מטאורולוגיות בגזרה זו זיהו משב רוח עז, נפילה בטמפרטורה, מטח גשם ועליה מהירה בלחץ – מאפיינים של משב רוח יורד חריף מתחת לסופת רעמים.

 

תמונת מכם הגשם באירוע הרוחות הקיצוני באשקלון
תמונת מכ"ם הגשם בעת פגיעת הרוחות באיזור אשקלון.

 

סיכום חודש אפריל 2023:

אפריל היה גשום מהממוצע במידה ניכרת בכל הארץ. הגשמים התקבלו ברובם בשני אירועים, האחד באמצע החודש, שבמהלכו היו שטפונות בנחלי הדרום עם נפגעים בנפש, והשני בסוף החודש. פרקי הגשם התאפיינו גם במזג אוויר קריר, אולם באפריל היו גם כמה ימי שרב, כך שבסיכומו של החודש הוא היה קרוב לממוצע בטמפרטורות.

 

גשם באפריל 2023

 

אחוז ממוצע המשקעים העונתי

אחוז ממוצע משקעים שנתי 2022-23

 

מפת סיכום המשקעים עונת 2022/23

מפת סיכום משקעים עונת חורף 2022/2023

 

חלק מהנתונים במאמר זה מקורם מהשירות המטאורולוגי לישראל.

 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בדף הפייסבוק או בקבוצת הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

 

פורום מזג האוויר


פורסם לראשונה בתאריך 28/05/2022, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.