למדו מה הם הקווים החיצים והאותיות על גבי המפה הסינופטית.

משמעות המילה סינופטית הינה סיכום הסיטואציה העכשווית, במונחי מזג אוויר אנו מדברים על תבניות לחץ, חזיתות, כיווני אוויר, מהירות הרוח ואיך כל הגורמים הללו ישתנו ויתפתחו במהלך הימים הקרובים.

תבניות לחץ

הקווים המעגליים שאנו רואים נקראים איזוברים (מסומנים בתמונה בחץ האדום), הם מסמלים אזורים בעלי לחץ ברומטרי דומה. דפוס הלחץ חשוב מכיוון שנוכל להשתמש בו על מנת להבין מאיזה כיוון מגיעה הרוח ומה המהירות בה היא נושבת. בנוסף דפוס הלחץ מראה על אזורי לחץ גבוה (המסומן באות H נקרא גם רכס רום) ונמוך (המסומן באות L נקרא גם אפיק רום) האוויר נע מלחץ גבוה ללחץ נמוך.
ככול שההבדל בין אזור הלחץ הגבוה לנמוך גדול יותר האוויר ינוע מהר יותר בכדי לנסות לאזן את ההפרש. נוכל לראות זאת במפה כאשר האיזוברים קרובים מאוד זה לזה.

 

 

 

 

כיוון האוויר

כאשר יש לחץ גבוה האוויר נע סביבו עם כיוון השעון, כאשר יש לחץ נמוך האוויר נע נגד כיוון השעון.

 

חזיתות חמות וחזיתות קרות

ישנם סוגים שונים של גושי אוויר/מסות אוויר, ההבדלים הם בעיקר בטמפרטורה או לחות האוויר. החזיתות מסמלות את הגבול בין מסות האוויר השונות. הן מוצגות בתרשים הסינופטי על ידי קווים אדומים עם חצאי עיגולים וקווים כחולים עם משולשים.

חזית חמה - מיוצגת על ידי קו אדום שעליו עיגולים אדומים חצויים.

חזית קרה - מיוצגת על ידי קו כחול עם משולשים כחולים.
 

כיוון ההצבעה של המשולשים/חצאי העיגולים מראה את כיוון תנועת החזית. מיקום החזית תלוי במספר גורמים מטאורולוגיים כגון שינויים בכיוון הרוח או הטמפרטורה. חשוב לזכור שאוויר חם עוקב חזית חמה ואוויר קר עוקב חזית קרה. לרוב לאורך קו החזית נראה כמויות מוגברות של עננים וגשמים. אם מופיעים צלבים השוברים את קו החזית זה מסמן את החלשות החזית וההבדל בחום או ביובש הופך להיות פחות בולט.

 

מצליחים לזהות את החזיתות בתמונה הבאה?

מפה סינופטית

 

תופעות מזג אוויר במפגש עם חזית קרה:

 

לפני מפגש החזית

במגע עם החזית

לאחר מפגש החזית

טמפרטורה

חמה

מתקרר לפתע

קר וממשיך להתקרר

לחץ אטמוספרי

יורד ביציבות

משתווה ואז עולה

עולה ביציבות

רוחות

דרום עד דרום מערביות

משתנה

מערביות עד צפון מערביות

ממטרים

קלים

ממטרים כבדים, שלג וברד

ממטרים חולפים ומתבהר

עננות

ענני צירוסטרטוס

ענני קומולוס וקומולונימבוס

ענני קולומוס

 

 

חזית סגורה / אוקלוזיה

חזיתות קרות נעות מהר יותר מחזיתות חמות ועם הזמן הן יכולות להדביק זו את זו וליצור חזית "סתומה" זה מוצג במפה על ידי קו סגול הנושא עליו חצאי עיגולים ומשולשים לסירוגין. האוויר הכלוא בין חזית חמה לקרה מכונה "מגזר חם" המתאפיין בעננות נמוכה וגשמים קלילים.

 

 

אפיקים

קווים שחורים שאין עליהם עיגולים או משולשים נקראים אפיקים ומסמנים איזורים בהם האוויר אינו יציב במיוחד. האוויר הופך סוער במיוחד כאשר אוויר חם כלוא תחת אוויר קר (האוויר החם מבקש לעלות בעוד שהקר רוצה לרדת). על מנת למפות את מזג האוויר ברום אנו משתמשים בנקודת התייחסות של MB500 (מיליבר), מפות הרום של האטמוספירה. מפות אלו מציגות את סירקולציית האוויר בשכבות הגבוהות של האטמוספירה ומזג האוויר בהם, אפיק או רכס, הראשון אחראי על מזג אוויר גשום וקר בעוד השני עושה בדיוק ההיפך.

 

 

בית ספר לחזאים - סדרת המאמרים המלאה להרחבה על החלקים השונים של המאמר:

1. היכרות עם האטמוספירה

2. לחצים באטמוספירה והשפעותיהם על מזג האוויר העולמי

3. רוח

4. סירקולציות האוויר בקווי רוחב מרכזיים ורוחות הסחר

 

פורסם לראשונה בתאריך 20/09/2020, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.