טייפון מנגקוט פגע בפיליפינים עם משבי רוח מעל ל-250 קמ"ש. עיקר הפגיעה בחלקה הצפוני של המדינה באי לוזון, כעת הסופה ממשיכה לעבר הונג קונג וצפויה להיחלש לקראת הפגיעה.

 

 


תמונה: Himawari-8

 

 

סופר טייפון מנגקוט דורג בקטגוריה 5 לפני הפגיעה בפיליפינים, לשם ההשוואה הוריקן פלורנס פגעה בחופי קרוליינה בדרגה 2 בלבד. מנגקוט שמכונה "אומפונג" בקרב המקומיים, פגע בעוצמה במדינת האיים בסביבות השעה 20:00 יום שישי שעון ישראל אל תוך הלילה וגרם לשיבושים במערכת החשמל, הרס בתים והצפות.

 

מנגקוט הביא איתו רוחות בעוצמה של 200 קמ"ש עם ומשב רוח רגעי שהגיע מעל ל-250 קמ"ש אך מרכז החיזוי של חיל הים האמריקאי מעריך כי עוצמת הרוח הקבועה יכלה להגיע ל-268 קמ"ש עם משב רוח של 324 קמ"ש. השטח עליו השתרעה הסערה הוערך ב-900 ק"מ, יותר מגודלה של ישראל מצפון לדרום. הגעת הסופה בתקופה זו במקביל לעונת גשמי המונסון עשויה לגרום למפולות רבות ולשטפונות רבים.

 

לפיליפינים אין כל כך מזל בכל הנוגע לעונת הסופות. טייפון מנגקוט היא הסופה ה-15 במספר שפוגעת השנה במדינת האיים, מדי שנה פוגעות במדינה כ-20 סופות בממוצע. לפני כ-5 שנים (2013) סופת הטייפון "האיאן" הכתה בעוצמה רבה במדינה והותירה אחריה הרס ואובדן של 6300 בני אדם.

 

 


נתיב הסופה מהרגע שנוצרה ולאן היא עושה את דרכה.

 

 


צפון הפיליפינים היום. וידאו: Jekki Pascual

 

 


טייפון מנגקוט מכה בקגייאן, הפיליפינים עם רוחות מעל 200 קמ"ש.

 

 


עמודי חשמל שקרסו באי לוזון שספג את המכה הקשה ביותר.

 

 


העין של טייפון מנגקוט בזמן הלנדפול, הפגיעה ביבשה.

 

 

 

פורסם לראשונה בתאריך 15/09/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.