שבועיים בדיוק אחרי תחילת הסתיו, זה הזמן להציץ מה צפוי להתרחש בחצי הכדור הצפוני במהלך החורף הקרוב או לכל הפחות להבין איך המודלים רואים את הסתיו ותחילתו של חורף 2023. 

ראשית נדגיש, כפי שהסברנו בעת פרסום התחזית לחורף אשתקד, תחזיות מהסוג הזה הן בגדר הימור - כלומר 50% סיכוי שאכן יתרחשו אך ככל שעוברות השנים הטכנולוגיה מתקדמת יותר ורואים שיפור מסויים. תחזיות ארוכות טווח יכולות לעזור לנו לקבל מושג כללי ולא תחזית מדוייקת, אם זה מה שאתם מחפשים חכו לטווח של 5 ימים מהמועד. 

 

התחזית מתפרסמת ע"י 2 מרכזי חיזוי עיקריים, אחד אירופאי (ECMWF) ואחד אמריקאי (NECP) כל אחד מריץ תחזית אקלים עונתית משלו. אנו נציג לכם את הפלט של כל מודל לצד פרשנות קצרה של מה רואים במפה. 

 

רגע לפני: אל תפספסו אף עדכון, הצטרפו לערוץ מזג האוויר בטלגרם

 

 

תחזית משקעים לעונת הסתיו והחורף

מכיוון שכבר נכנסו לחודש אוקטובר אנו נציג את אנומליית המשקעים לתקופה שבין נובמבר 2022 ועד ינואר 2023

 

נובמבר 2022

מחכים לגשם שיגיע? הוא יגיע אל תדאגו, רק שעל פי התחזית המעודכנת של CFS ובתמיכת ECMWF הצפי לחודש נובמבר פעיל בעיקר באירופה בעוד מזרח הים התיכון נותר יבש מהממוצע. במפות הבאות צבעי הירוק והתכלת מייצגים חריגות חיובית (למשל, רטוב מהרגיל) וצבעי הצהוב והכתום חריגות שלילית (למשל, יבש מהרגיל). כפי שניתן לראות שיא הסתיו צפוי להיות פעיל במיוחד במערב ומרכז אירופה בעוד החלקים המזרחיים יהיו יבשים מהממוצע. ישראל היא נקודה קטנה מאוד על המפה ביחס לפלט שאנו מקבלים כאן ולכן אפשר רק לבחון את המגמה הכללית באיזורינו שמעידה על נובמבר יבש ברובו.

 

 

תחזית משקעים נובמבר 2023 CFS
נובמבר 2023 CFS
 

 

תחזית משקעים נובמבר 2023 ECMWF
נובמבר 2023 ECMWF

 

 

דצמבר 2022

דצמבר הוא החודש בו הפעילות החורפית בדרך כלל מעלה הילוך, הסתיו אוטוטו מסתיים ונכנסים לעונת החורף באופן רשמי. המודלים מאותתים על מצב ממוצע ואף מתחת לממוצע מבחינת משקעים ברחבי אירופה ובאיזורינו אנומליית המשקעים השלילית פחות בולטת, לפחות על פי המודל האירופאי (המועדף עלינו) ומנגד המודל האמריקאי ממשיך עם תקופת היובש באיזורינו ופעילות משקעים חיובית ברחבי אירופה ומרכז הים התיכון.

 

 

תחזית משקעים דצמבר 2022 CFS
דצמבר 2022 CFS

 

 

תחזית משקעים דצמבר 2022

דצמבר 2022 ECMWF

 

 

ינואר 2023

ינואר אחד מחודשי החורף הקרים ביותר בחצי הכדור הצפוני, יש זוכים ויש בוכים. בכל הנוגע לשיפור תמונה המשקעים, כיאה לחודש ינואר אנו רואים מגמה חיובית מבחינת משקעים במרכז הים התיכון וגם תזוזה של הפעילות לחלקים המזרחיים של אירופה, כולל מזרח הים התיכון על פי המודל האמריקאי. פלט המודל האירופאי מתחת לממוצע באיזורינו אך מניסיון זה לא חד משמעי. כבר ראינו תחזיות מהסוג הזה נעלמות כליל.

תחזית משקעים ינואר 2023 CFS

ינואר 2023 CFS

 

 

תחזית משקעים ינואר 2023 ECMWF

ינואר 2023 ECMWF

 

 

סיכום

בשנים האחרונות כאשר העמדנו בפני מבחן את התחזית ראינו כי הדיוק אינו גבוה ועם זאת אנו משתדלים לפרסם את הפלט על מנת שיהיה אפשר להתרשם מהשיפורים והדיוק עם השנים. גם הפעם אנו מצפים לבלתי צפוי כאשר ברקע אנו בפתח שנת לה ניניה נוספת שהמיתוס לגביה הוא - חורף שחון בישראל, המיתוס הזה התנפץ שוב ושוב בשנים האחרונות. אנו כאן באתר מזג האוויר Weather2day נהיה ערוכים ביחד איתכם לספק לכם את הכלים הדרושים לעקוב אחר אירועי הסתיו והחורף הקרובים, בתקווה שנעבור אותם בשלום. הישארו איתנו לקבלת עדכונים שוטפים

 

המשיכו לעקוב אחרינו כאן באתר, בדף הפייסבוק או בקבוצת הפייסבוקבטוויטר או להירשם לערוץ היוטיוב לקבלת עדכונים שוטפים על מזג האוויר. 

 

פורום מזג האוויר

 

פורסם לראשונה בתאריך 05/10/2022, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר