ינואר הוא החודש הקר ביותר בישראל.  באיזורי השפלה והחוף הטמפרטורות יורדות מתחת ל 9 - 10 מעלות צלזיוס בלילות. בהרים קר מאוד ובדר"כ הטמפרטורות נעות סביב 3-5 מעלות צלזיוס. באיזורי פנים הארץ הטמפרטורות יהיו נמוכות מאשר הטמפרטורה המורגשת באיזורי החוף, ביחוד באיזורי עמקי הצפון.

 

שלג על הר כנען, צפת

 

אירועי קרה מרבים להתרחש בחודש זה בעיקר באיזורי פנים הארץ אם כי טמפרטורות נמוכות יותר ניתן לתעד גם בחודשי חורף נוספים כמו פברואר. בהרים הטמפרטורות צונחות, ובדר"כ לא עולות על 8 מעלות צלזיוס ביום ו-5 מעלות בלילה ולעיתים יורדות מתחת לאפס.

 

בחודש זה יש סבירות גבוהה למשקעים - על פי תחזיות מטאורולוגיות סטטיסטיות, ינואר הוא החודש הגשום ביותר מכל חודשי החורף בישראל. תחנות מזג האוויר הפרוסות ברחבי הארץ מציגות נתונים מרשימיים לחודש ינואר מבחינת משקעים ואף מחזקות את הסברה שרוב הגשם יורד בחודש זה.

 

אירועי שלג בהרים מלבד הר חרמון מתרחשים יותר בחודש זה. צפת, הרי ירושלים והרי המרכז, מרום גולן, אלרום, מג'דל שאמס, מסעדה, הר בנטל, אורטל, הר מירון, משגב עם ורכס הרי נפתלי  - אלו הם האיזורים שבדר"כ קיים סיכוי שירד שלג. באיזורי החוף, השפלה והעמקים הסיכוי לשלג נמוך, גם במקרה שזה מתרחש, השלג נמס מהר מאוד לפני שמגיע לקרקע.

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש ינואר מבחינת מזג אוויר

למרות היותו החודש הגשום ביותר, רוב הימים בחודש זה יבשים וגם מלווים בלא מעט שמש (למרות הקור). מזג אוויר זה מאפשר לכם להנות בעיקר מטיולים בשעות היום בכל מקום שתחפצו בישראל כל עוד לא צפוי מזג אוויר גשום. חודש זה הוא גם זמן מצויין לסקי באתר החרמון, המקום היחיד בישראל בו ניתן לעשות סקי.

 

 

מה ללבוש בחודש ינואר

ג'קט חם מלווה ב-2 שכבות כאשר צפוי מזג אוויר גשום וקר (ללא שלג) יעשו את העבודה. מכיוון שיש סבירות גבוהה לגשם, תמיד יהיה חכם לקחת איתכם מטריה כאשר אתם יוצאים החוצה.

 

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי ינואר בעבר (למעוניינים להעמיק)

 

ינואר 2019

ינואר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ ולעומת זאת במרכז הארץ ובדרומה כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. מיעוט הגשמים בלט בדרום הארץ שם ירדו מילימטרים בודדים במהלך החודש. חציו הראשון של ינואר התאפיין בריבוי אירועי גשם, בהמשך למה שהיה בדצמבר, בעוד שחציו השני של החודש היה ברובו ללא משקעים. בצפון הארץ ובמרכזה כמויות הגשם מתחילת עונת הגשם עולות על הממוצע לתקופה המקבילה ובמספר אזורים הן מגיעות אף ל-150% ממנו. בניגוד לכך, בדרום הארץ כמויות הגשם שירדו מתחילת העונה קטנות מהממוצע ומגיעות לכמחצית ממנו. הטמפרטורות בינואר היו קרובות לממוצע.

 

ינואר 2018

ינואר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת ובחלקים מצפון הארץ ואזור השרון הוא היה הגשום ביותר מאז ינואר 2004 או אף ינואר 2000. בצפון הנגב ובדרום הר חברון זהו ינואר הגשום ביותר מאז 1974. לאחר שתחילת עונת הגשמים התאפיינה במיעוט גשמים ניכר ובסוף דצמבר כמויות הגשם המצטברות הגיעו לכמחצית בלבד מהממוצע לתקופה המקבילה, הגשם הרב בינואר שיפר את המצב במידה ניכרת. באזורים רבים נסגר הפער, כך שכמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קרובות לממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה. הטמפרטורות בינואר היו קרובות לממוצע וזאת למרות שבדרך כלל חודשי חורף גשומים מתאפיינים גם בקור.

 

ינואר 2017

ינואר התאפיין בכמויות גשם קטנות מהממוצע והיה קריר במעט מהממוצע. בסוף החודש היה אירוע שכלל משבי רוח חזקים ושלג בהרי הצפון.


ינואר 2016
ינואר היה קריר מהממוצע והתאפיין בשונות אזורית בתפרושת המשקעים – בצפון הארץ ובמישור החוף כמויות המשקעים היו קטנות מהממוצע, אולם ברצועה שמאזור הכרמל ועד דרום הכנרת היה גשום מהממוצע. גם בהרי המרכז, בדרום מישור החוף ובצפון מערב הנגב  כמויות המשקעים עלו על הממוצע.

 

ינואר 2015
ינואר היה גשום מהממוצע וקריר במעט מהרגיל. 
כמויות המשקעים בינואר עלו על הממוצע ברוב חלקי הארץ, פרט לגליל ולגולן שם הן היו קרובות לממוצע. משקעי ינואר ירדו כמעט כולם עד ה-17 בחודש ובלט במיוחד אירוע מזג האוויר החריג של ה-11-6 בחודש, אשר כלל כמויות משקעים גדולות, טמפרטורות נמוכות מאוד, רוחות חזקות ושלג כבד בהרים, במיוחד בצפון הארץ. 

 

ינואר 2014
ינואר היה דל בגשמים וחם מהממוצע. כמויות הגשם ברוב חלקי הארץ לא עלו על 20% מהממוצע לחודש. במרכז הארץ ובחלקים מצפון הארץ זהו ינואר היבש ביותר מתחילת המדידות. באזורים אחרים זהו ינואר השני או השלישי היבש ביותר.
הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע והדבר בלט במחצית השניה של ינואר, אז עלו הטמפרטורות ביום על הממוצע ביותר מ-4 מעלות צלזיוס.

 

ינואר 2013
ינואר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת ברוב חלקי הארץ, ובצפון הארץ זהו החודש השלישי ברציפות בו כמויות הגשם עולות על הממוצע. בחודש ינואר היו שני פרקי גשם, אחד בתחילת החודש והשני בסופו, וביניהם שרר פרק יבש וחם יחסית של כשבועיים וחצי. פרק הגשם הראשון היה ארוך וכלל גשם רב, שלג בהרים ורוחות חזקות.
הטמפרטורות בינואר היו גבוהות במעט מהממוצע, וניכרו הבדלים גדולים בין חלקי החודש השונים. 


ינואר 2012
ינואר היו גשום ברוב חלקי הארץ ובמיוחד בלט הדבר בצפון הארץ שם הגיעו כמויות הגשם לפי 2-1.5 מהממוצע. בחלקים מהנגב והערבה כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. באופן מיוחד בלט מספרם הרב של ימי הגשם, ובצפון הארץ אף נקבע בחודש ינואר שיא מתחילת המדידות בתחום זה וכן ברצף ימי הגשם.

 

ינואר 2011
כמויות הגשם בינואר היו קטנות מהממוצע, אולם לא בצורה קיצונית, והגיעו ברוב האזורים  ל-90%-60% מהממוצע הרב שנתי לחודש. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע, אם כי יש לציין שינואר 2011 היה חם פחות מאשר ינואר 2010. 

 

ינואר 2010

ינואר היה חם מהממוצע במידה ניכרת, ובהרים ובפנים הארץ זהו ינואר החם ביותר ב-60 השנים האחרונות. אירוע גשם משמעותי היה בדרום הארץ ב-18-17 בחודש והוא התאפיין בחריגות בכמויות גשם ובתפרוסת המרחבית שלו.


ינואר 2009
ינואר היה חם מהממוצע, וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת בכל הארץ. זהו אחד מחודשי ינואר היבשים ביותר ב-60 השנים האחרונות, ובתחנות רבות זהו אחד מ-3-2 היבשים בתקופה זו (ביחד עם 1955 ו-1963). ינואר 2009 הוא פחות קיצוני בצפון מערב הארץ (חיפה והגליל המערבי) ובאזור עמק החולה. 

 

ינואר 2008
חודש ינואר היה קר מהממוצע במידה ניכרת וברוב חלקי הארץ זהו החודש הקר ביותר מאז 1992. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע בצפון הארץ, בשומרון ובמישור החוף המרכזי. לעומת זאת במישור החוף הדרומי, בהרי יהודה ובנגב עלו כמויות הגשם על הממוצע.
בינואר בלטו שני פרקים של מזג אויר קיצוני – הפרק הקר והיבש באמצע החודש ופרק הגשם בסוף החודש. במהלך הפרק הקר והיבש שררה קרה באזורים רבים בארץ, ונמדדו טמפרטורות נמוכות מאוד שבחלק מאזורי הארץ הן מהקיצוניות שנמדדו. בפרק הגשם בסוף החודש ירדו כמויות גדולות של גשם, בהרים ירד שלג רב ונשבו רוחות חזקות. 


ינואר 2007
בחודש ינואר היו כמויות הגשם ברוב אזורי הארץ קטנות מהממוצע, והטמפרטורות היו קרובות לממוצע.


ינואר 2006
בחודש ינואר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע במישור החוף וקטנות מהממוצע ביתר אזורי הארץ. מעניין לציין שינואר התאפיין בריבוי של מספר ימי הגשם בצפון הארץ ובמרכזה: באזורים אלו היו 16-20 ימי גשם לעומת ממוצע רב שנתי של 13-15 ימי גשם.

 

ינואר 2005
חודש ינואר התאפיין בשונות אזורית בכמויות הגשם: במישור החוף, בגליל המערבי, בהרי המרכז ובצפון הנגב היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. לעומת זאת בצפון מזרח הארץ (הגליל המזרחי, צפון שקע הירדן ורמת הגולן) היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. הטמפרטורות היו בסה"כ גבוהות במעט מהממוצע, אך יש לציין שהיו הבדלים בין חלקי החודש השונים.


ינואר 2004
חודש ינואר היה גשום מהממוצע בכל הארץ, אולם הדבר בלט במיוחד בצפון הארץ שם היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע פי שניים ויותר. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע.

 

ינואר 2003
חודש ינואר היה חם מהממוצע ויבש. ברוב חלקי הארץ, פרט לאזור גוש דן והגליל המערבי, היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. התופעה בלטה במיוחד במרכז הארץ ובדרומה, שם ירדה מעט יותר ממחצית כמות הגשם הממוצעת לחודש ינואר.

 

ינואר 2002
חודש ינואר היה קריר וגשום מהממוצע. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בכל אזורי הארץ .

 

ינואר 2001
בצפון הארץ ובמרכזה היו כמויות הגשם בחודש ינואר קטנות מהממוצע. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בשפלה הדרומית ובצפון הנגב. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע בעיקר בשעות היום.

 

ינואר 2000
חודש ינואר היה קר מהממוצע וכמויות הגשם היו גדולות מהממוצע במידה ניכרת.

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 29/12/2017, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.