בחודש דצמבר מתחיל החורף המתון יחסית במזרח הים התיכון. מזג האוויר נוטה להשתנות אך לרוב יהיה מעונן חלקית ואפילו עם לא מעט שמש, אך עם זאת, דצמבר הוא עדיין אחד מהחודשים נחשב לאחד מחודשי החורף המרכזיים (דצמבר, ינואר ופברואר) ובו עשויים להתרחש אירועי מזג אוויר קיצוניים, כפי שקרה באירוע השלג של דצמבר 2013 בו ירדו כמויות שלג בלתי רגילות שלא נצפו מאז תחילת המדידות. למרות זאת, חודש דצמבר הוא אחד מהחודשים החמים יותר משלושת חודשי החורף העיקריים.

 


ענני גשם בחיפה. צילום: טל ומטר

 

ממוצע הטמפרטורות לפי איזורים: בקו החוף המערבי הטמפרטורה מצליחה לטפס עד 19 מעלות, באיזורי פנים הארץ 17 מעלות, בהרים הטמפרטורה מטפסת עד ל-10 מעלות בממוצע במהלך היום. אבל, אל תתנו לטמפרטורות במהלך היום לבלבל אתכם כי הלילות קרים. הלילות באיזורי החוף ממוצע הטמפרטורות נע בין 9-10 מעלות ו-7 מעלות באיזורי פנים הארץ. בהרים הטמפרטורה יכולה לרדת לאיזור ה-4 מעלות.

משקעים בחודש דצמבר

צפו לגשם. ישנה תמיד אפשרות שנראה גם אירועי ברד בחודש זה ואפילו אירועי קרה, אך הם יותר נדירים. בממוצע ישנם בין 8 – 12 ימי גשם במהלך חודש דצמבר ואין עקביות בכל הנוגע לכמות המשקעים בחודש זה והוא יכול להסתיים כחודש גשום מאוד או כחודש פחות גשום.

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש דצמבר מבחינת מזג אוויר

השמש מבצבצת מדי פעם אבל לא חם בחוץ. בקרו בעיקר במקומות סגורים, מוזיאונים למשל. בפעילות גופנית הקפידו להתלבש היטב בבגדים מתאימים. טיולים בצפון הארץ בחודש זה מומלצים במיוחד ויכולים לכלול אטרקציות כמו טיולי ג'יפים, טרקטורונים ואפילו קמפינג אם המזג אוויר מתאים.

 

מה ללבוש בחודש דצמבר

בגדי חורף. ז'קטים, מעילים (לא כבדים במיוחד), שתי שכבות של חולצה וכל מה שעולה לכם בראש שיכול לחמם אתכם במיוחד אם אתם גרים באזורי ההר כמו רמת הגולן, צפת וירושלים. כדאי להצטייד במטריה ובאפליקצית מכם גשם על מנת שתדעו מדי הגשם מתקרב אליכם בכל פעם שאתם מתכננים לצאת החוצה.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי דצמבר בעבר

דצמבר 2018

דצמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ ובמרכזה. במישור החוף, בשפלה ובשומרון כמויות הגשם הגיעו לפי 2 מהממוצע ויותר ונקודתית אף ליותר מפי 3 מהממוצע. לעומת זאת בדרום הארץ כמויות הגשם בדצמבר היו קטנות מהממוצע. דצמבר לא שבר שיאים בכמויות החודשיות ברוב חלקי הארץ, אולם בתחנות רבות במישור החוף המרכזי זהו דצמבר הגשום ביותר מאז דצמבר 1991.

 

דצמבר 2017

בדצמבר כמויות הגשם היו קטנות וברוב חלקי הארץ הן הגיעו לכמחצית מהממוצע לחודש. החודש התאפיין גם במיעוט של ימי הגשם. דצמבר היבש מצטרף לחודשים אוקטובר ונובמבר שהיו יבשים גם הם, כך שתחילת עונת הגשמים הנוכחית מתאפיינת במיעוט גשמים משמעותי. ברוב האזורים זוהי תחילת עונת הגשם היבשה ביותר מאז עונת 1999/2000. דצמבר היה חם מהממוצע והדבר בלט במיוחד בשעות היום עם טמפרטורות גבוהות מהממוצע ב-3-2 מעלות צלזיוס. ב-75-70 השנים האחרונות היו רק 4-2 חודשי דצמבר חמים יותר בשעות היום (לאחרונה ב-2010).

 

דצמבר 2016

דצמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת וקר. זהו דצמבר הגשום ביותר מאז 1992. בעקבות זאת הגירעון המשמעותי שהיה בסוף נובמבר נמחק, כך שבצפון הארץ ובמרכזה כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה.

 

דצמבר 2015

כמויות הגשם בדצמבר קטנות מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ וקרובות לממוצע במישור החוף המרכזי והדרומי ובהרי המרכז. החודש היה קריר מהממוצע.

 

דצמבר 2014

דצמבר התאפיין במיעוט גשמים והיה חם מהממוצע. כמויות הגשם בדצמבר היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת והגיעו ברוב חלקי הארץ לכשליש ממנו. מיעוט הגשמים לא "שבר שיאים", אולם בממוצע כלל ארצי זהו דצמבר היבש ביותר מאז 1993. למרות מיעוט הגשמים, לא היו בדצמבר עצירות גשם ממושכות, ובין כל אחד מפרקי הגשם לא חלף יותר משבוע ימים. בזכות נובמבר הגשום כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע לתקופה המקבילה במישור החוף הדרומי ובהרי המרכז. ביתר האזורים כמויות הגשם המצטברות קרובות לממוצע או נמוכות מעט ממנו.

 

דצמבר 2013

דצמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת וקר מהרגיל. שלג כבד ירד בהרים. לאחר שבתחילת החודש היה חם ויבש, בהמשך לחודש נובמבר, חלה התקררות ניכרת והגיעה מערכת גשם ראשונה. לאחריה הגיעה ב-10 בחודש המערכת המרכזית של החודש ששררה עד ה-14 בחודש. במהלך האירוע הזה חלנ נתקררות נוספת וירדו כמויות משמעותיות של משקעים כולל שלג רב בהרים. עומק השלג הגיע ל-50-40 ס"מ בירושלים ובאזורים הגבוהים יותר עד ל-90 ס"מ. גם בהרי הצפון הגיע עומק השלג לערכים דומים. כמויות המשקעים המשמעותיות ביותר ירדו במישור החוף הדרומי ובהרי יהודה. האירוע היה חריג (מאז חורף 1991/92 לא התרחשו תופעות בסדר גודל דומה) וגרם לנזקים כבדים לתשתיות. סיכום נרחב של אירוע זה מופיע בקובץ נפרד. בעקבות המשקעים הרבים נמחק במרבית האזורים הגירעון הניכר שהיה בתחילת החודש, כך שבסוף דצמבר כמויות המשקעים עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה במרכז הארץ ובדרומה. הטמפרטורות היו נמוכות מהממוצע והדבר נובע בעיקר מהמערכת המרכזית והימים הקרים שהגיעו בעקבותיה.

 

דצמבר 2012

דצמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ. לעומת זאת במרכז הארץ כמויות הגשם היו קרובות לממוצע ובדרום הארץ הן היו מתחת לממוצע. הטמפרטורות בדצמבר היו קרובות לממוצע בהרים וגבוהות במעט מהממוצע ביתר האזורים.

 

דצמבר 2011

כמויות הגשם בדצמבר היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת ברוב חלקי הארץ. מיעוט הגשמים ניכר במיוחד בצפון הארץ ובמישור החוף המרכזי. באזורים אלה זהו דצמבר היבש ביותר מאז 1993. בהתייחס לטמפרטורות, דצמבר היה קרוב לממוצע (2009-1995) או מעט חם ממנו בשעות היום, אך קריר מהממוצע בשעות הלילה. הטמפרטורות הנמוכות בלטו במיוחד בעמקים.

 

דצמבר 2010

דצמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת, והוא מצטרף לכל חודשי שנת 2010 שהיו גם הם חמים מהממוצע, כך ששנה זו היתה החמה ביותר מתחילת המדידות. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בצפון הארץ וקטנות מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה. רוב הגשם ירד באירוע שהיה באמצע החודש ושכלל גם רוחות חזקות, גלי ים גבוהים, אובך כבד במרכז ובדרום והערמות שלג בפסגות ההרים.

 

דצמבר 2009

דצמבר היה חם מהממוצע בכל הארץ בכ-2 מ"צ. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בצפון הארץ ובאזור השרון. במישור החוף הצפוני והמרכזי הן היו קרובות לממוצע. לעומת זאת במזרח הארץ ובדרומה כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. כך נמשכת המגמה מתחילת העונה של יתרון בגשמים בצפון הארץ ובמישור החוף, ובאזורים אלה כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה הן פי 1.5 ויותר מהממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה. זאת לעומת החלקים המזרחיים והדרומיים בהן קיים גירעון בגשם המצטבר.

 

דצמבר 2008

דצמבר היה חם מהממוצע, וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע בכל הארץ. מיעוט הגשמים בלט בחלקה הדרומי של הארץ שם הגיעו הכמויות לפחות מ-50% מהממוצע לחודש. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע מתחילת החודש ועד ה-21 בו. מה-22 בחודש ועד סופו היה קר מהרגיל.

 

דצמבר 2007

בדצמבר היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע בכל הארץ, ובחלקים ממרכז הארץ ודרומה הן אף הגיעו לפחות מ-50% מהממוצע לחודש. הטמפרטורות היו בכללותן קרובות לממוצע או גבוהות ממנו במעט, אולם יש לציין את הלילות הקרים בחלקו האחרון של החודש.

 

דצמבר 2006

חודש דצמבר היה קר מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ. במרכז הארץ ובדרומה היו כמויות הגשם קרובות לממוצע או גבוהות ממנו. במחצית הראשונה של דצמבר לא ירד גשם כלל ובכך נמשכה תקופת יובש שהחלה באמצע נובמבר. גשמים משמעותיים ירדו רק בשבוע האחרון של החודש ואף ירד שלג בהרים.

 

דצמבר 2005

חודש דצמבר היה בכללותו חם מהממוצע, אולם יש להבחין בין המחצית הראשונה של החודש שהיתה חמה מהממוצע במידה ניכרת וללא גשם, לבין המחצית השניה של החודש בה היו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע עם מספר אירועי גשם. יש לציין שלמרות ההתקררות במחצית השניה של החודש, הטמפרטורה הממוצעת של דצמבר 2005 היתה גבוהה מאוד יחסית לעבר בחלק מאזורי הארץ. בהרים לדוגמה היה הממוצע של דצמבר ב-55 השנים האחרונות גבוה יותר רק פעם אחת, ב-1960.

 

דצמבר 2004

חודש דצמבר היה קר מהרגיל, וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע ברוב האזורים. הדבר בלט במיוחד בצפון הארץ שם ירדו רק כשליש מכמויות הגשם הממוצעות לחודש. הפרק הקר ביותר היה בחלקו האמצעי של החודש, בעוד שבחלקו האחרון היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע.

 

דצמבר 2003

בחודש דצמבר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע בצפון הארץ וקטנות מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה. יש לציין עם זאת שהיתה שונות אזורית גדולה: בחלקים ממישור החוף המרכזי-דרומי וכן בים המלח ובערבה היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. הטמפרטורות במישור החוף היו גבוהות במעט מהממוצע בעוד שבפנים הארץ הן היו נמוכות במעט מהממוצע.

 

דצמבר 2002

חודש דצמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת, והטמפרטורות היו נמוכות במעט מהממוצע. ניתן להבחין בין תחילת דצמבר (עד ה-9-8 בו) שהיה חם מהממוצע וללא גשם, לבין חלקו השני והעיקרי של החודש שהיה גשום מאוד וקר.

 

דצמבר 2001

בחודש דצמבר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע ברוב אזורי הארץ. הדבר נגרם בעיקר בעקבות פרק גשם אינטנסיבי שהיה ב-6-3 בחודש. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע.

 

דצמבר 2000

כמויות הגשם בחודש דצמבר התאפיינו בתפרושת בלתי אחידה: במחצית הצפונית של הארץ (צפונית לקו אשדוד-אריאל-גלגל) היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע לחודש; במחצית הדרומית של הארץ, מדרום לקו הנ"ל היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. הטמפרטורות בדצמבר היו גבוהות במעט מהממוצע הרב שנתי.

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/12/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.