חודש נובמבר הוא החודש בו חל השינוי מהסתיו החם לקור של החורף. בסביבות אמצע החודש קשה שלא לשים לב ולהרגיש את הירידה בטמפרטורות. בממוצע יש כ-3 עד 6 ימים של גשם בחודש זה ברחבי הארץ. כמויות הגשם בחודש נובמבר מציבות אותו במקום השלישי בכמויות הגשמים אחרי דצמבר וינואר. 

ממוצע הטמפרטורות לפי איזורים: בקו החוף המערבי הטמפרטורה מצליחה לעלות עד 22 מעלות, באיזורי פנים הארץ 23-24 מעלות, בהרים אי אפשר לפספס את הצניחה ואת הטמפרטורות הקרות שבקושי מצליחות לטפס מעל 13 מעלות במהלך היום. הטמפרטורה בקו החוף בלילות נעה בין 13-14 מעלות ו-10 מעלות באיזורי פנים הארץ. בהרים הגבוהים הטמפרטורות נמוכות מ-8 מעלות בלילה. טמפרטורת מי הים התיכון נמצאת באיזור 21 מעלות.

 

 


(צילום: דני אשקלון)

 

 

משקעים בחודש נובמבר

גשמים עוצמתיים שעלולים לרדת בחודש זה יכולים לגרום לשיטפונות ולסכנת חיים. זכרו, בחודש זה יש 3-6 ימי גשם בדר"כ אך זה יכול להשתנות. כדאי להתעדכן בתחזית הרשמית המופיעה בדף הראשי של האתר לפני כל יציאה לטיול, התחזית מתעדכנת פעמיים ביום אך יש לוודא שהיא מעודכנת לאותו יום ע"י השעה והתאריך.

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש נובמבר מבחינת מזג אוויר

אם אתם מתכננים טיולים - זה זמן טוב לטיול ביקבים, שמורות טבע ונחלים, אבל אל תתנו למזג האוויר לבלבל אתכם כי מהר מאוד זה עלול להשתנות. ודאו שאתם עושים זאת בתקופה בה לא צפוי גשם כלל.  אם אתם מחובבי הצילום, עננים ותופעות מזג אוויר מעניינות כמו ברקים עשויים להתרחש בכל יום, הכינו את המצלמות רק אל תשכחו להקפיד על כללי הבטיחות.

 

 

מה ללבוש בחודש נובמבר

שיטת הבצל עובדת יופי בתקופה זו. ביום השמש עלולה להיות חזקה ולתת תחושה "חמה" עם המגע הישיר בעור, אך ברגע שהיא נעלמת אתם תרגישו את הקור, החזאים נוהגים לכנות את המצב הזה "שמש שקרנית". לכן, הצטיידו בג'קט או מעיל, אפשר ללבוש חולצה קצרה ומכנס ארוך או אפילו 2 שכבות שאפשר להוריד במהלך היום כשחם ולהלביש חזרה כשקר. 

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי נובמבר בעבר

נובמבר 2019

נובמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת ודל בגשמים. כמויות הגשם בנובמבר באזורים רבים לא עלו על 20% מהממוצע לחודש ובמקומות מסוימים ירדו מילימטרים בודדים ואף לא ירד גשם כלל. למרות מיעוט הגשמים הקיצוני אין המדובר בשיא שלילי והיו בעבר שנים בהם נובמבר אף היה יבש יותר, כמו 2013, 2010 ו-1962.

 

לאחר אוקטובר שהתאפיין בשונות גדולה בחלוקת הגשמים, כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קטנות מהממוצע לתקופה המקבילה במידה ניכרת. כפי שניתן לצפות בנובמבר כה יבש, החודש גם היה חם במיוחד. הוא כלל רצף של חריג של ימים חמים  במחצית הראשונה של החודש. עם זאת נובמבר בכללותו לא היה החם ביותר מתחילת המדידות, והיו בעבר מספר חודשי נובמבר חמים יותר, לאחרונה בשנת 2010 וכן בעבר הרחוק יותר, בשנות ה-60 ובשנות ה-40 של המאה ה-20.נובמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת ודל בגשמים. כמויות הגשם בנובמבר באזורים רבים לא עלו על 20% מהממוצע לחודש ובמקומות מסוימים ירדו מילימטרים בודדים ואף לא ירד גשם כלל. למרות מיעוט הגשמים הקיצוני אין המדובר בשיא שלילי והיו בעבר שנים בהם נובמבר אף היה יבש יותר, כמו 2013, 2010 ו-1962. לאחר אוקטובר שהתאפיין בשונות גדולה בחלוקת הגשמים, כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קטנות מהממוצע לתקופה המקבילה במידה ניכרת. כפי שניתן לצפות בנובמבר כה יבש, החודש גם היה חם במיוחד. הוא כלל רצף של חריג של ימים חמים  במחצית הראשונה של החודש. עם זאת נובמבר בכללותו לא היה החם ביותר מתחילת המדידות, והיו בעבר מספר חודשי נובמבר חמים יותר, לאחרונה בשנת 2010 וכן בעבר הרחוק יותר, בשנות ה-60 ובשנות ה-40 של המאה ה-20.

 

נובמבר 2018
בנובמבר היתה שונות אזורית גדולה בכמויות הגשם. בלטו כמויות הגשם הגדולות בחלקים ממישור החוף ובדרום הארץ ומנגד מיעוט הגשמים המשמעותי בצפון מזרח הארץ. גשמי נובמבר ירדו באירוע ממושך של גשמים מקומיים בחלקו הראשון של החודש ובשני אירועים נוספים בחלקו השני של החודש. הטמפרטורות בנובמבר היו קרובות לממוצע בשעות היום וגבוהות מהממוצע בשעות הלילה.

 

נובמבר 2017
כמויות הגשם בנובמבר היו קטנות מהממוצע והטמפרטורות היו קרובות לממוצע. גשמי נובמבר ירדו ברובם בפרק שהיה ב-22-20 בחודש כשלאחריו המשיכו לרדת גשמים בעלי אופי מקומי כמעט בכל יום עד סוף החודש.
מיעוט הגשמים בנובמבר מצטרף לזה שהיה ברוב אזורי הארץ גם באוקטובר (פרט לחלקים מצפון הארץ בהם אוקטובר היה גשום), כך שכמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קטנות מהממוצע. יש לציין עם זאת שבתחילת עונת הגשם הקודמת מיעוט הגשמים היה משמעותי הרבה יותר.

 

נובמבר 2016
נובמבר היה חם מהממוצע ודל בגשמים. כמויות הגשם הקטנות התקבלו בשני ימי גשם, בתחילת החודש ובסופו. עיקר הגשם בצפון הארץ התקבל במערכת שהחלה ב-30 בנובמבר ונמשכה אל תחילת דצמבר.
בחלקו השני של החודש היה פרק ארוך וחריג של רוחות מהגזרה המזרחית עם יובש רב שכלל ערכי לחות יחסית של פחות מ-10% במשך כמה ימים רצופים. במהלך תקופה זו אירעו שריפות נרחבות באזורים שונים בארץ.

 

נובמבר 2015
בנובמבר כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע בצפון הארץ ובחלקים ממרכז הארץ, אולם היה גשום מהממוצע במישור החוף המרכזי וכן בדרום מישור החוף והשפלה ובצפון הנגב. אירוע משמעותי היה ב-10-3 בנובמבר שכלל עוצמות גשם חזקות והצפות באשקלון.

 

נובמבר 2014
נובמבר היה גשום מהממוצע במידה ניכרת וקריר מעט מהרגיל. 
כמויות הגשם בנובמבר עלו על הממוצע והדבר בלט במיוחד במישור החוף המרכזי והדרומי ובהרי יהודה שם הן הגיעו לפי 4-2 מהממוצע הרב שנתי. באזורים אלה זהו נובמבר השלישי או הרביעי הגשום ביותר מתחילת המדידות, ולאחרונה היה נובמבר גשום יותר ב-1994.
אירוע הגשם המשמעותי ביותר היה בסוף החודש ובמספר תחנות התקבלו במהלכו כמויות יומיות של יותר מ-100 מ"מ במספר תחנות, אולם היו עוד כמה אירועי גשם במהלך החודש. 

 

נובמבר 2013
נובמבר היה חם מהממוצע ודל בגשמים. בסוף החודש היה שרב בו נשברו שיאי טמפרטורה לסוף נובמבר, אולם נובמבר בכללותו לא היה החם ביותר מתחילת המדידות. כמויות הגשם בנובמבר ברוב חלקי הארץ לא עלו על 15% מהממוצע לחודש, וכמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה הן פחות משליש מהממוצע הרב שנתי עד סוף נובמבר.

 

נובמבר 2012
נובמבר היה גשום מהממוצע ברוב חלקי הארץ. עיקר הגשם ירד בשני אירועים, האחד ב-12-8 בחודש והשני ב-26-22 בחודש.
הטמפרטורות בנובמבר היו גבוהות מהממוצע בשיעור של כ-2-1 מ"צ. בכך מצטרף נובמבר לחודשים שקדמו לו שהיו גם הם חמים מהממוצע.

 

נובמבר 2011
נובמבר היה קר מהממוצע במידה ניכרת ובאזורים רבים בארץ זהו נובמבר הקר ביותר מאז 1988. בכך מצטרף נובמבר לתקופה הקרירה יחסית שהחלה בחודש מרץ (רק יולי היה חם מהממוצע).
כמויות הגשם בנובמבר היו גדולות מהממוצע  בצפון הארץ ומרכזה וקטנות מהממוצע בדרום הארץ. הגשם ירד ברובו בפרק ארוך של 8-7 ימים באמצע החודש.

 

נובמבר 2010
נובמבר היה חם מהממוצע במידה ניכרת, וגשם לא ירד בכלל (פרט לכמויות קטנות בדרום הארץ).
בהשוואה לעבר זהו נובמבר החם ביותר והיבש ביותר בלמעלה מ-40 השנים האחרונות: מבחינת הטמפרטורה הערך הממוצע לחודש ב-1966 וב-1962 היה דומה לשנה הנוכחית, ומבחינת הגשם ב-1962 גם כן לא ירד כמעט גשם (וכן ב-1946).
העדר הגשם בנובמבר מצטרף למיעוט הגשם באוקטובר, ובתחנות רבות הכמויות שירדו מתחילת העונה מהוות שיא שלילי (או מספר 3-2) בהשוואה לתקופה המקבילה בעבר (ב-70 השנים האחרונות).
הטמפרטורות הגבוהות בנובמבר הן המשך לתקופה החמה מהממוצע במידה ניכרת מאז חודש אוגוסט, ולשנת 2010 כולה שהיתה ברובה חמה מהממוצע. הפרקים הללו (אוגוסט עד נובמבר וינואר עד נובמבר 2010) הם החמים ביותר מתחילת המדידות. 
 

נובמבר 2009
כמויות הגשם בנובמבר היו גדולות מהממוצע בעיקר בצפון הארץ ובחלקים ממרכז הארץ. בדרום הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. עיקר הגשם ירד בתחילת החודש, באירוע שהיה בהמשך לפרק גשם שהחל בסוף אוקטובר. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע. פירוט בסקירה המצורפת.

 

נובמבר 2008
נובמבר היה חם מהממוצע ויבש. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע בכל הארץ, ובצורה מודגשת במרכז הארץ ובדרומה שם הגיעו הכמויות לפחות מ-20% מהממוצע לחודש.
הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ברוב חלקי הארץ הן בשעות היום והן בשעות הלילה.

 

נובמבר 2007
בנובמבר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה וקטנות מהממוצע בדרום הארץ. רוב הגשם ירד בפרק גשם שהיה ב-22-19 בחודש, והוא התאפיין גם בסופות רעמים נרחבות ובברד.
הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע, והדבר בלט במיוחד בחלקו הראשון של החודש. ב-6-5 בחודש שרר שרב עם טמפרטורות של כ-35 מ"צ באזורים שונים בארץ.

 

נובמבר 2006
נובמבר היה קריר מהממוצע ויבש. כמויות הגשם היו קטנות וברוב האזורים הגיעו לכמחצית מהממוצע הרב שנתי לחודש. יש לציין עם זאת שבחלק גדול מהשנים חודש נובמבר הוא יבש, וב-60 השנים האחרונות היו חודשי נובמבר יבשים מהממוצע בכשני שלישים מהשנים.

 

נובמבר 2005
חודש נובמבר היה בכללותו קריר במעט מהממוצע. עם זאת יש להבדיל בין חלקו הראשון של החודש שהיה קריר מהממוצע במידה ניכרת, לבין חלקו האחרון של החודש בו שרר מזג אויר חם ויבש ואף היו בו מספר ימי שרב. בהתייחס לכמויות הגשם בנובמבר, תמונת המצב איננה אחידה. בחלק מהאזורים היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע בעוד שבאזורים אחרים היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע.

 

נובמבר 2004
בחודש נובמבר בלט הניגוד הגדול בין חלקו הראשון שהיה חם מהממוצע במידה ניכרת וללא משקעים כמעט, לבין חלקו השני של החודש שהיה קר מהממוצע בשיעור ניכר וגשום. כמויות הגשם בסיכום החודשי היו גבוהות מהממוצע ברוב חלקי הארץ, פרט לאזור מישור החוף בו הן היו קרובות לממוצע. זאת לאחר שמונה שנים רצופות בהן היו כמויות הגשם נמוכות מהממוצע.

 

נובמבר 2003
חודש נובמבר היה חם מהממוצע ויבש. בצפון הארץ הגיעו כמויות הגשם ל-60%-80% מהממוצע לחודש. במרכז הארץ ובדרומה הגיעו הכמויות ל-40%-60% מהממוצע בלבד, ובדרום הארץ כמעט ולא ירדו גשמים כלל. הטמפרטורות בהרים ובפנים הארץ היו גבוהות מהממוצע ב-1.0-1.5 מ"צ ובמישור החוף הן היו גבוהות ב-0.5-1.0 מ"צ.

 

נובמבר 2002
חודש נובמבר היה חם מהממוצע ויבש מאוד. בצפון הארץ הגיעו כמויות הגשם ל-70%-50% מהממוצע לחודש. במרכז הארץ ובדרומה הגיעו הכמויות ל-50%-30% מהממוצע בלבד, ובחלק מהאזורים אף פחות מכך. הטמפרטורות במישור החוף בשעות היום היו גבוהות מהממוצע ב-2.5-2.0 מ"צ ובאזורים הפנימיים הן היו גבוהות ב-2.0-1.5 מ"צ.

 

נובמבר 2001
חודש נובמבר התאפיין בהבדלים גדולים בין חלקו הראשון שהיה חם ויבש לבין חלקו השני שהיה קריר וגשום. כמויות הגשם בחודש נובמבר התאפיינו בתפרושת בלתי אחידה: במישור החוף הצפוני היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע; במישור החוף המרכזי ובהרי יהודה היו כמויות הגשם קרובות לממוצע; בגליל, במישור החוף הדרומי ובצפון הנגב היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. הטמפרטורות בנובמבר היו קרובות לממוצע הרב שנתי.

 

נובמבר 2000
חודש נובמבר היה חם במעט מהממוצע בשעות היום וקרוב לממוצע בשעות הלילה. החודש היה ברובו יבש, וגשמים ירדו בעיקר בימים האחרונים שלו.
 

 

מזג האוויר לפי חודש:

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/11/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.