חודש אוגוסט הוא אחד משני החודשים החמים ביותר בישראל. קרני השמש מאירות במשך כמעט 12 שעות, השמיים לרוב בהירים ללא עננים.

 


תמונה: אבי, פרדס כץ

 

הטמפרטורה באיזורי החוף מטפסת מעל ל-30 מעלות במהלך היום ומעל ל-36 באיזורי פנים הארץ, שם לרוב מזג האוויר יבש יותר וחם יותר. בהרים מעט קריר ונוח עם טמפרטורה ממוצעת של 28 מעלות. הלילות בחודש אוגוסט חמים במקצת מהלילות של חודש יולי, מעל 21 מעלות באיזורי החוף, מעל 22 באיזורי פנים הארץ ובהרים סביב ה-18 מעלות. טמפרטורת מי הים התיכון מגיעה לשיאה באוגוסט ותעמוד על 28 מעלות.

משקעים בחודש אוגוסט

כמו בחודש יולי, גשם באוגוסט הוא לא דבר נפוץ. אירוע גשם בחודש זה בהחלט נחשב לנדיר ומתרחש אחת לכמה שנים. ניתן להציץ בסקירות השירות המטאורולוגי בתחתית דף זה.

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש אוגוסט מבחינת מזג אוויר

שחייה או סתם רביצה ליד מקור מים צוננים כבר יכולה לשפר את הרגשתכם ולהקל במעט על החום המעיק. זהו הזמן הטוב ביותר לנסות ספורט ימי אתגרי ולאלו מכם שפחות אוהבים, אולי כדאי לבדוק איזה פארק מים יש בסביבה. השעות העדיפות יותר לקיום פעילות ספורטיבית (למשל אימוני כושר) הן שעות הבוקר המוקדמות ושעות הערב המאוחרות, אלו הזמנים הכי פחות חמים במהלך היום. אם אפשר לבצע את הפעילות במקום ממוזג - עדיף.

 

 

מה ללבוש בחודש אוגוסט

בגדים קצרים. גופיות, חולצות טישרט וסנדלים פתוחים על מנת לשמור על הרגל מאווררת. השתדלו להשתמש במקדם הגנה כמו כובע, משקפי שמש וקרם הגנה. במיוחד כאשר אתם חשופים לשמש. החזיקו איתכם בקבוק מים צמוד, הגוף זקוק לו.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי אוגוסט בעבר

אוגוסט 2018

אוגוסט היה קרוב לממוצע או קריר ממנו במעט בהרים ובפנים הארץ. באזורים אלו זהו אוגוסט הנוח ביותר מאז 2011 בהתייחס בעיקר לטמפרטורות בשעות היום. במישור החוף אוגוסט היה חם במעט מהממוצע. לא היו אירועי מזג אוויר ראויים לציון במהלך החודש, פרט לגשם שירד בכמויות קטנות ב-27 בחודש.

 

אוגוסט 2017
אוגוסט היה חם מהממוצע, אולם לא במידה חריגה והיה דומה לחודשי אוגוסט רבים בעשור האחרון. אוגוסט היה פחות חם מיולי שהיה חם בצורה יוצאת דופן.

 

אוגוסט 2016
אוגוסט היה חם מהממוצע בשעות הלילה ברוב חלקי הארץ פרט להרי המרכז. בשעות היום הטמפרטורות היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו. בדומה לחודש יולי, גם במהלך אוגוסט לא היו גלי חום משמעותיים.

 

אוגוסט 2015
אוגוסט היה חם מהממוצע במידה ניכרת וברוב אזורי הארץ רק אוגוסט 2010 היה חם יותר. במהלך החודש היו שני גלי חום משמעותיים, שבמהלכם שרר עומס חום כבד עד קיצוני וכן אירוע נדיר לאוגוסט של מעבר שקע שרבי שהביא למזג אוויר חם ויבש גם במישור החוף.
אוגוסט החם הגיע לאחר שגם בחלקו השני של יולי היה חם מהממוצע, אולם חלקו הראשון של יולי וכן חודש יוני היו קרירים מהממוצע.

 

אוגוסט 2014
אוגוסט היה חם במקצת מהממוצע. לאחר יולי שהיה ברובו קריר מהממוצע היה אוגוסט גם הוא קריר יחסית בחלקו הראשון של החודש, אולם החל מהעשרת השניה של החודש הטמפרטורות בו היו גבוהות מהממוצע עד לסופו.

 

אוגוסט 2013
אוגוסט היה קרוב לממוצע (2009-1995) בהרים ובפנים הארץ ומעט חם ממנו במישור החוף. בשילוב עם יולי שהיה קריר מהממוצע בחלקים הפנימיים ניתן לקבוע שקיץ 2013 היה הנוח ביותר (באופן יחסי) באזורים אלה מאז 1997.

 

אוגוסט 2012
אוגוסט היה חם מהממוצע ב-1.5-1.0 מעלות צלזיוס, ומהשוואה לעבר עולה כי זהו אחד מחודשי אוגוסט היותר חמים מתחילת המדידות, אולם לא החם ביותר. ברוב חלקי הארץ היו כ-5-3 שנים בהם אוגוסט היה חם יותר, לאחרונה ב-2010. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע בחלק גדול מימי החודש, ובתחילת החודש היה שרב קיצוני. בימים האחרונים של החודש הורגשה התקררות וב-30 באוגוסט אף ירד גשם בכמויות גדולות יחסית במספר מקומות בצפון הארץ.

 

אוגוסט 2011
אוגוסט היה קריר מהממוצע של 10 השנים האחרונות (2010-2001) במיוחד בהרים ובפנים הארץ. ביחס לממוצע הרב שנתי של 2000-1981 אוגוסט 2011 היה קריר במעט מהממוצע בפנים הארץ וחם מהממוצע במישור החוף. חודש אוגוסט התאפיין ביציבות בטמפרטורות, ולא היו בו גלי חום משמעותיים.
הקרירות היחסית של אוגוסט השנה בולטת מול אוגוסט הקודם (2010), שהיה עתיר בגלי חום קיצוניים והטמפרטורה הממוצעת שלו היתה גבוהה ב-4-2 מ"צ מזו שבאוגוסט הנוכחי.
במהלך החודש היו שני אירועים בהם ירדו כמויות קטנות של גשם בצפון הארץ ובמישור החוף. ירידת גשם באוגוסט איננה חריגה, ומתרחשת אחת ל-4-3 שנים. בשנים האחרונות ירד גשם בשנים 2008 ו-2006 בכמויות גדולות יותר. יש לציין עם זאת שלרוב יש אירוע אחד של גשם באוגוסט, ושני אירועים נפרדים של גשם זו תופעה פחות שכיחה.

 

אוגוסט 2010
חודש אוגוסט היה חם במידה ניכרת מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981, וגם מזה של 10 השנים האחרונות (2009-2000). מהשוואה לעבר עולה כי זהו למעשה אוגוסט החם ביותר מתחילת המדידות.

 

אוגוסט 2009
חודש אוגוסט היה חם מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981. הדבר בלט יותר בשעות הלילה. לעומת זאת בהתייחס ל-10 השנים האחרונות (2008-1999), הטמפרטורות באוגוסט 2009 היו קרובות לממוצע בתקופה זו, פרט  לטמפרטורות במישור החוף בשעות הלילה שהיו גבוהות יותר מהממוצע.
אוגוסט התאפיין ביציבות בטמפרטורות ללא גלי חום משמעותיים.

 

אוגוסט 2008
חודש אוגוסט היה חם מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 בכל הארץ. בהתייחס לממוצע לחודש ב-10 השנים האחרונות (2007-1998) היה חודש אוגוסט חם מהממוצע בדרום הארץ ובהרי המרכז. במישור החוף ובצפון הארץ אוגוסט 2008 היה דומה לממוצעי 2007-1998.   
המחצית הראשונה של אוגוסט התאפיינה, בדומה לחודש יולי, ביציבות בטמפרטורות ללא גלי חום משמעותיים. לעומת זאת המחצית השניה של אוגוסט היתה חמה יותר והיו בה שני גלי חום.  

 

אוגוסט 2007
חודש אוגוסט היה בכללותו חם במעט מהממוצע, אולם היו הבדלים בין חלקי החודש השונים – בחלקו הראשון של החודש היו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע, בחלקו האמצעי קרובות לממוצע ובחלקו האחרון הן היו גבוהות מהממוצע. מהשוואה ל-10 השנים האחרונות עולה כי חודש אוגוסט השנה היה דומה בדרך כלל לחודשי אוגוסט בשנים הקודמות, ופחות חם מאוגוסט 2006. 

 

אוגוסט 2006
חודש אוגוסט היה בכללותו חם מהממוצע, אולם יש להבחין בין חלקו הראשון של החודש בו היו הטמפרטורות קרובות לממוצע לבין חלקו השני שהיה חם מהממוצע במידה ניכרת. גשם ירד בצפון הארץ ב-20 בחודש.

 

אוגוסט 2005
חודש אוגוסט היה חם מהממוצע. בשעות היום היו הטמפרטורות ברוב חלקי הארץ גבוהות מהממוצע ב-0.5-1.0 מ"צ. בשעות הלילה היו הטמפרטורות בפנים הארץ גבוהות מהממוצע בשיעור דומה, ובמישור החוף הן היו גבוהות ב-2.0-2.5 מ"צ.

 

אוגוסט 2004
בהרים ובפנים הארץ היה אוגוסט קריר מהממוצע. במישור החוף היו הטמפרטורות קרובות לממוצע. לא היו תנודות גדולות ושינויים גדולים בטמפרטורות במהלך החודש, ולא נמדדו בו טמפרטורות קיצוניות.

 

אוגוסט 2003
בחודש אוגוסט היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע, אולם לא בצורה קיצונית. בשעות היום היו הטמפרטורות בהרים ובפנים הארץ גבוהות מהממוצע ב-1.0-1.5 מ"צ. במישור החוף הן היו קרובות לממוצע. בשעות הלילה היו הטמפרטורות בכל הארץ גבוהות מהממוצע ב-1.0-1.5 מ"צ.

 

אוגוסט 2002
חודש אוגוסט היה בכללותו חם מהממוצע ברוב חלקי הארץ פרט להרים בהם היו הטמפרטורות קרובות לממוצע. עם זאת יש לציין שהיו הבדלים בין החלקים השונים של אוגוסט. חלקו הראשון של החודש היה חם בצורה משמעותית מהממוצע. חלקו השני של החודש היה פחות חם ובהרים היה קריר מהממוצע, ובמקומות מסוימים אף ירד גשם. בחלקו האחרון של החודש היו הטמפרטורות קרובות לממוצע.

 

אוגוסט 2001
חודש אוגוסט היה חם מהממוצע, ובמיוחד בלט הדבר במישור החוף בשעות הלילה עם טמפרטורות גבוהות מהממוצע בכ-2.0 מ"צ. באזורים הפנימיים של הארץ היו הטמפרטורות בלילה גבוהות מהממוצע ב-1.5-1.0 מ"צ, ובהרים הן היו קרובות לממוצע. בשעות היום היו הטמפרטורות במישור החוף ובשפלה גבוהות מהממוצע ב-1.5-1.0 מ"צ; באזורים הפנימיים הן היו גבוהות מהממוצע ב-1.0-0.5 מ"צ. הטמפרטורות הגבוהות בלטו בעיקר בחלקו הראשון של החודש (עד ה-20-18 בו). בחלקו השני של החודש היה פחות חם והטמפרטורות היו קרובות יותר לממוצע הרב שנתי.

 

אוגוסט 2000
חודש אוגוסט היה חם מהממוצע. הדבר מודגש בשעות הלילה בו היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע ב-2.0-1.0 מ"צ, ובמישור החוף אף ב-3.0-2.5 מ"צ. בשעות היום היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע בכ-1.0 מ"צ. יש לציין עם זאת שאוגוסט היה פחות קיצוני מחודש יולי שהיה חם מהממוצע במידה ניכרת.

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/08/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.