כמה ימים במהלך חודש פברואר עשויים להיות חמים מהרגיל, מאותתים על האביב הקרב, אבל, החורף עדיין כאן . למרות הימים החמים, חודש פברואר נחשב לאחד החודשים הקרים ביותר בישראל.

 

שלג בחרמון
צילום: חרמוניסט

 

בחודש זה יש סבירות גבוהה לירידת גשמים, למרות שפברואר לא יהיה גשום כדוגמת החודשים לפניו דצמבר וינואר. הטמפרטורה היומית הממוצעת לחודש זה דומה לחודש ינואר. באיזורי פנים הארץ הטמפרטורה נעה בין 18 מעלות ביום ל 8 מעלות בלילה, באיזורי החוף בין 17 מעלות ביום ל-7 מעלות בלילה ובהרים כמו רמת הגולן, צפת וירושלים הטמפרטורה נעה בין 8 מעלות ביום ל 4 מעלות בלילה.

הלילות בחודש זה קרירים יותר בהשוואה לחודשי החורף הקודמים. בהרים קר מאוד והטמפרטורה נעה בין 8 מעלות ביום עד לכדי 0 מעלות בלילה. אירועי ברד בחודש זה נפוצים פחות, אירועי קרה מתרחשים יותר באיזורי העמקים ופנים הארץ.

 

ימי מעלה הסקה לחודש פברואר (ימ"ה)

בהיותו חודש קר יותר מחודשי החורף הקודמים לו, עדיין יש צורך בהפעלת חימום. הטמפרטורות נמוכות באופן משמעותי מהטמפרטורה ממנה לא תצטרכו להדליק חימום בעיקר באיזורי ההר. ניתן לצפות במדד הימ"ה לפי ישובים בקובץ הבא.

משקעים בחודש פברואר

על פי סטטיסטיקות מטאורולוגיות, יש בממוצע 13 ימי גשם בהרים, כ-10 ימי גשם באיזורי החוף ובפנים הארץ כ-8 ימי גשם. חודש זה נחשב כהכי פחות גשום מחודשי החורף המרכזים: דצמבר, ינואר ופברואר.

 

 

שלג בחודש פברואר

חודש זה נוטה להיות קיצוני באירועים מהסוג הזה. אירועי שלג המתרחשים במהלך החודש צפויים להיות חריגים הן בכמויות השלגים והן בתפרוסת השלג ובמשך הזמן בו הוא יורד. בין אירועי העבר הבולטים והחריגים שתועדו בחודש זה - אירוע השלג ב 5.02.1950 בו ירד שלג גם באיזורי החוף לשכבה דקיקה ובאיזורים נרחבים ונמוכים בארץ. 

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש פברואר מבחינת מזג אוויר

תנאים אופטימליים בימים לטיולים לקראת סוף חודש זה עשויים להתרחש וזה גם זמן מעולה לצאת לטיולים. פברואר או בשמו הנוסף החודש האחרון של החורף הוא החודש בו העצים מתחילים לפרוח מחדש, מרבדים ירוקים מכסים את ההרים והאביב מתדפק על הדלת. פריחת עצי השקד מרהיבה ביופיה, על מנת לראות אותה, סעו לאיזורי ההרים והעמקים (עמק החולה והגולן מדהימים בתקופה זו). 

פברואר מצויין לסקי בחרמון, בדר"כ אלו הרגעים האחרונים לתפוס קצת שלג לפני שהוא נעלם ולעיתים רחוקות שיא העונה.

 

 

מה ללבוש בחודש פברואר

בחודש זה נהוג להתלבש בשיטת הבצל - לובשים שכבות שניתן להוריד במהלך אמצע היום ולהחזיר במהלך שעות הערב. ג'קט חם מלווה ב-2 שכבות, גרביים לא עבות במיוחד וכפפות לתושבי ההרים כאשר צפוי מזג אוויר גשום וקר. תמיד יהיה חכם לקחת איתכם מטריה כאשר אתם יוצאים החוצה.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי פברואר בעבר

סיכום פברואר 2019

פברואר היה גשום מהממוצע כמעט בכל חלקי הארץ והתאפיין גם בריבוי של אירועי גשם - מה-5 בחודש ועד סופו ירד גשם כמעט בכל יום באזור כלשהו בארץ. כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה עד תום החודש עולות על הממוצע הרב שנתי לכל עונת הגשם בצפון הארץ ובמרכזה, אך קטנות מהממוצע בדרום הארץ.

 

פברואר 2018

כמויות הגשם בפברואר היו בדרך כלל קטנות מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה, למעט אזורי הכרמל, השרון והכנרת בהם הכמויות היו קרובות לממוצע או אף גבוהות ממנו. בדרום הארץ פברואר היה גשום מהממוצע והדבר בלט במיוחד באזורים הצחיחים של הנגב והערבה. כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה קרובות לממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה או מעט גבוהות ממנו בצפון הארץ ובחלקים מדרום הארץ. במרכז הארץ הכמויות המצטברות קטנות מהממוצע. פברואר היה חם מהממוצע במידה ניכרת והיה אחד מחודשי פברואר החמים ביותר מתחילת המדידות.

 

פברואר 2017
פברואר היה קר מהממוצע וכמויות גשם בו היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת. בצפון מזרח הארץ זה היה אחד מחודשי פברואר היבשים ביותר.


פברואר 2016
פברואר היה חם מהממוצע במידה ניכרת. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע  בצפון הארץ ובמרכזה וגדולות מהממוצע בדרומה.


פברואר 2015
פברואר היה גשום מהממוצע והטמפרטורות היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו. 
כמויות הגשם בפברואר עלו על הממוצע ברוב חלקי הארץ, פרט לחלקים ממישור החוף הדרומי והרי יהודה שם הן היו קרובות לממוצע. גשמי פברואר ירדו ברובם בפרק כמעט רציף מה-10 בחודש עד ה-21 בו, שבתוכו בלטו שני אירועים, האחד ב-14-10 בחודש והשני ב-21-18 בחודש. בשני הפרקים הללו ירד שלג בהרי הצפון ,ובפרק השני ירד שלג משמעותי גם בהרי המרכז (כולל ירושלים), בנגב וכן באזורים נמוכים בצפון הארץ ובמרכזה.
בפברואר בלט ההבדל בין הפרק הקריר במהלך אירועי הגשם לבין הפרקים החמים בתחילת החודש ובסופו.


פברואר 2014
בפברואר היו מעט מאוד משקעים והטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע.
כמויות הגשם ברוב חלקי הארץ לא עלו על 30% מהממוצע לחודש. ברוב התחנות פברואר אמנם אינו שובר שיאים במיעוט הגשמים, אולם אם מצרפים אליו את ינואר שהיה דל מאוד בגשמים ואת המחצית השניה היבשה של דצמבר, מתקבלת תקופה של חודשיים וחצי שהיא חסרת תקדים במיעוט כמויות הגשם


פברואר 2013
פברואר התאפיין במיעוט גשמים, ובחלקים גדולים מהארץ כמויות הגשם הגיעו לפחות מ-30% מהממוצע לחודש. האזור היחיד בו כמויות הגשם בפברואר עלו על הממוצע הוא הר הנגב והערבה. 
הטמפרטורות בפברואר היו גבוהות מהממוצע בכ-2 מעלות צלזיוס (מ"צ), ובמהלך החודש היו מספר ימים בהם טמפרטורות המקסימום עלו על 25 מ"צ במישור החוף, בשפלה ובנגב.


פברואר 2012
פברואר היה גשום מהממוצע בהרים ובפנים הארץ (עד צפון הנגב). במישור החוף ובשפלה (בעיקר בחלקים הצפוניים והמרכזיים של אזור זה) כמויות הגשם בפברואר היו קרובות לממוצע או קטנות ממנו במעט. בערבה וכן במרכז ובדרום הנגב כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. 
בהתייחס לכמויות הגשם המצטברות מתחילת עונת הגשמים, בצפון הארץ ובמרכזה הכמויות עולות על הממוצע לתקופה המקבילה, ובחלק מהתחנות הן אף עולות על הממוצע הרב שנתי לכל עונת הגשם. בדרום הארץ לעומת זאת כמויות הגשם מתחילת השנה עדיין קטנות מהממוצע לתקופה המקבילה. 
פברואר היה קריר מהממוצע (2009-1995) בכל הארץ, וזאת בהמשך לחודשים האחרונים שהיו ברובם קרים מהממוצע.


פברואר 2011
פברואר היה גשום מהממוצע בצפון הארץ ובחלקים מדרום הארץ. לעומת זאת במרכז הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. פברואר התאפיין במספר גדול של ימי גשם – בצפון הארץ ובמרכזה היו 18-15 ימי גשם לעומת ממוצע של 12-10 ימים, ובדרום הארץ היו 10-8 ימי גשם לעומת ממוצע של 6-4 ימים.
הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע, אולם פחות מאשר בפברואר 2010.


פברואר 2010
פברואר היה גשום מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה. לעומת זאת בצפון הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. מגמה זו שונה מאשר בחודשים הקודמים בהם היה יתרון בגשמים לצפון הארץ, ובכך הצטמצם הפער היחסי בין חלקי הארץ. 
פברואר היה חם מהממוצע במידה ניכרת, וזהו אחד מחודשי פברואר היותר חמים ב-70 השנים האחרונות במיוחד במרכז הארץ ובדרומה. פברואר מצטרף לחודשים ינואר ודצמבר שהיו גם הם חמים מהממוצע בשיעור ניכר, כך שחורף 2009/10 הוא החם ביותר מתחילת המדידות ברוב אזורי הארץ. 


פברואר 2009
גשום מהממוצע במידה ניכרת בצפון הארץ, במרכז הארץ ובצפון מערב הנגב, וכמויות הגשם הגיעו לפי 1.5 עד פי 2.5 מהרב שנתי. ב-20 השנים האחרונות היה פברואר גשום יותר ב-2003 וב-1992. בדרום הארץ היו כמויות הגשם קרובות לממוצע. 
למרות כמויות הגשם הגדולות הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע (ב-2.0-1.5 מ"צ).
שתי מערכות הגשם הבולטות היו בשבוע האחרון של פברואר, וכמחצית מכמויות הגשם של החודש ירדו במערכת ששררה ביומיים האחרונים של החודש. לעומת זאת היו גם ימים חמים והבולט בהם היה ה-9 בחודש עם טמפרטורות גבוהות מ-30 מ"צ בחלק מהאזורים.


פברואר 2008
כמויות הגשם בחודש פברואר היו קטנות מהממוצע בצפון הארץ, וקרובות לממוצע במרכז הארץ. במישור החוף הדרומי, בצפון מערב הנגב ובחלקים הדרומיים של הרי יהודה עלו כמויות הגשם על הממוצע.
הטמפרטורות היו גבוהות במעט מהממוצע בשעות היום, אולם בשעות הלילה הן היו קרובות לממוצע או נמוכות ממנו במעט.
עיקר הגשם בפברואר ירד בשני פרקים באמצע החודש. באחד מהם ירד שלג בהרי הצפון והמרכז אולם לא בכמויות גדולות. בפרק גשם שלישי שהיה ב-25 בפברואר היו שטפונות באזור עין גדי.


פברואר 2007
בחודש פברואר היו כמויות הגשם בצפון הארץ גדולות מהממוצע. במרכז הארץ, לעומת זאת, היו כמויות הגשם קרובות לממוצע או נמוכות ממנו. הטמפרטורות היו גבוהות במעט מהממוצע.


פברואר 2006
בחודש פברואר היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה (50%-80%). בדרום הארץ ובמזרחה היה פברואר גשום מהממוצע וכמויות הגשם הגיעו ל-130%-170% מהממוצע לחודש. הטמפרטורות בפברואר היו גבוהות מהממוצע, ובמיוחד בלט הדבר בחלקו האחרון של החודש.


פברואר 2005
בחודש פברואר בכללותו היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע והטמפרטורות קרובות לממוצע, אולם יש להדגיש את ההבדלים הגדולים בין חלקי החודש. במחצית הראשונה של החודש ירדו כמויות גדולות של גשם (כמעט כל גשמי החודש) והטמפרטורות היו נמוכות מהממוצע במידה ניכרת. המחצית השניה של החודש היתה חמה מהממוצע בשיעור ניכר וכמעט ולא ירדו גשמים.


פברואר 2004
כמויות הגשם בחודש פברואר היו גדולות מהממוצע בצפון הארץ וקטנות מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה. זוהי מגמה דומה לזו שהיתה בחודשים דצמבר וינואר שגם בהם היה צפון הארץ גשום יותר באופן יחסי ממרכז הארץ ומדרומה. הטמפרטורות היו בסה"כ גבוהות מהממוצע בכ-1 מ"צ, אולם במהלך החודש, ובעיקר במחציתו השניה היו הבדלי טמפרטורה חדים.


פברואר 2003
חודש פברואר היה קר מהממוצע וגשום מאוד. בצפון הארץ ובמרכזה היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע פי 2 עד 3. בדרום הארץ לעמת זאת היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. במהלך החודש היה מספר גדול של ימי גשם, ולקראת סופו אף ירד שלג כבד בהרים.


פברואר 2002
חודש פברואר היה חם ויבש. כמויות הגשם בכל הארץ היו קטנות מהממוצע, והטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע במידה ניכרת. למעשה זהו חודש פברואר החם ביותר מזה 25 שנה.


פברואר 2001
בצפון הארץ ובמרכזה היו כמויות הגשם בחודש פברואר קרובות לממוצע, פרט לגולן ולגליל המזרחי בהם הן היו קטנות מהממוצע. בצפון הנגב היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע.


פברואר 2000
חודש פברואר היה קריר מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע.

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/02/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.