בחודש יוני הקיץ מגיע לישראל. הטמפרטורות ממשיכות לעלות לקראת הגעתן לשיא בחודשים יולי ואוגוסט. באמצע היום הטמפרטורה הממוצעת באיזורי החוף עולה על 28 מעלות צלזיוס, בפנים הארץ 34 מעלות ובהרים נעים יותר עם טמפרטורה ממוצעת של 25 מעלות.

 

בשעות הלילה, לפחות בתחילתו של חודש יוני עדיין אפשר יהיה להנות מטמפרטורות נעימות יחסית, באיזורי החוף סביב 18 מעלות, בפנים הארץ באיזור 20 מעלות. בהרים נעים בהרבה יותר, אם תגיעו לצפון רמת הגולן והרי הצפון - יתכן שבלילה תצטרכו סווצטשרט שיחמם אתכם. 

 


צילום: אייל הצפון

 

משקעים בחודש יוני

גשם בחודש יוני הוא דבר יוצא דופן ומתרחש לעיתים רחוקות מאוד. סטטיסטיקות מטאורולוגיות מראות על ממוצע הגשם ברוב האיזורים נמוך מיום אחד במהלך כל החודש (אם בכלל).

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש מאי מבחינת מזג אוויר

אם האביב היה מתאים לפעילויות בהרים, הגיע הזמן של הים התיכון. טמפרטורת המים כבר נוחה ונמצאת סביב 24 מעלות, אך אם אתם מתכננים לרבוץ על החוף, עשו זאת בבוקר מוקדם או בשעות אחה"צ המאוחרות. קרינת השמש בתקופה זו גבוהה ביותר ומסוכנת מאוד לעורכם. בין השעות 11-16 מומלץ להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, כן גם אם אתם ממש בונים על שיזוף טוב. יותר מומלץ לבקר בנחלי הצפון שם עצים יספקו הגנה מקרינת השמש והמים קרירים הרבה יותר.

 

 

מה ללבוש בחודש יוני

זה הזמן לשלוף את הגופיות והמכנסיים הקצרות - הקיץ אוטוטו כאן. עם זאת תשאירו לכם משהו חם לשעות הלילה במידה ותבקרו בהרים, קחו זאת בחשבון כשאתם מבצעים מעבר מארון חורף לארון קיץ. השתמשו בקרם הגנה טוב, הצטיידו במשקפי שמש וכובע, הליכה בשמש תגרום לכם להרגיש חם הרבה יותר מהטמפרטורה הנמדדת בפועל.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי יוני בעבר

יוני 2019

יוני היה חם מהממוצע ובעל מאפיינים קיציים, עם הבדלים קלים יחסית בטמפרטורות בין יום ליום וללא ערכי טמפרטורה חריגים. במהלך החודש היו מספר פרקים של מזג אוויר חם מהרגיל, הבולטים בהם בתחילת החודש ובסופו.

 

יוני 2018

יוני היה חם במעט מהממוצע וכלל אירוע גשם יוצא דופן ב-13-11 בחודש עם עשרות מילימטרים של גשם באזורים שונים בארץ. בדורות אף נשבר השיא הארצי לאירוע גשם ביוני. שלושה ימים בלבד לאחר מכן, ב-16 ביוני, שרר שרב עם טמפרטורות של יותר מ-40 מ"צ באזורים רבים בארץ.

 

יוני 2017
יוני היה חם במעט מהממוצע וכלל שני פרקי חום, האחד בחלקו הראשון של החודש והשני בסופו, אולם לא נמדדו בהם ערכי טמפרטורה יוצאי דופן. במהלך החודש היו גם פרקי זמן קרירים יחסית ובמהלכם נמדדו טמפרטורות נמוכות שאינן שגרתיות לחודש יוני במיוחד ב-15 השנים האחרונות.

 

יוני 2016
יוני היה חם מהממוצע ובמהלך החודש היו שני גלי חום ממושכים. ברוב אזורי הארץ זהו יוני החם ביותר מתחילת המדידות.

 

יוני 2015
יוני היה קריר מהממוצע במידה ניכרת והדבר בלט במיוחד בפנים הארץ. 
יש לציין כי בהרי המרכז ובדרום הארץ זהו אחד מחודשי יוני הקרירים שהיו ב-40-30 השנים האחרונות, ובמישור החוף הקריר ביותר ב-10 השנים האחרונות.
במהלך החודש היו שני אירועי שרב קצרים, אולם לא נמדדו בהם טמפרטורות קיצוניות, וברוב ימות החודש הטמפרטורות היו נמוכות מהממוצע.

 

יוני 2014
יוני היה קרוב לממוצע בהרים ובפנים הארץ וחם במעט מהממוצע במישור החוף ובשפלה. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב, שניים מהם קיצוניים. השרב ששרר בתחילת החודש בלט במישור החוף ובשפלה שם נמדדו טמפרטורות של 43-41 מעלות צלזיוס (מ"צ), ואילו השרב של סוף החודש השפיע בעיקר על ההרים ועל שקע הירדן שם נמדדו למעלה מ-44 מ"צ.

 

יוני 2013
יוני היה קרוב לממוצע בהרים ובפנים הארץ וחם מהממוצע במישור החוף ובשפלה. בחלקו הראשון של החודש היו מספר ימי שרב, אך באמצע החודש היה פרק קריר באופן יחסי. בחלקו האחרון של החודש היתה מגמה של התחממות איטית.

 

יוני 2012
יוני היה חם מהממוצע והדבר בלט במיוחד בהרי המרכז ובדרום הארץ. בתחילתו של החודש היו ימים קרירים באופן יחסי אולם החל מה-10 בחודש נעשה חם מהממוצע והדבר נמשך עד סוף החודש. באמצע החודש שרר שרב וברוב התחנות בפנים הארץ נמדדה אז הטמפרטורה הגבוהה ביותר של החודש. 
אירוע גשם יוצא דופן היה ב-22 ביוני.

 

יוני 2011
בשעות היום יוני היה קריר מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 ברוב אזורי הארץ, והדבר בלט עוד יותר בהשוואה לממוצעי 10 השנים האחרונות. בשעות הלילה הוא היה קריר מהממוצע בהרים, וחם מהממוצע ביתר אזורי הארץ. 
יש לציין כי זהו אחד מחודשי יוני הקרירים שהיו ב-25 השנים האחרונות במיוחד בפנים הארץ.

 

יוני 2010
יוני היה חם מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981. בשעות היום עלו הטמפרטורות על הממוצע ברוב האזורים ב-1.5-1.0 מ"צ, למעט קו החוף בו הטמפרטורות היו קרובות לממוצע. בלילה הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע במישור החוף ובשפלה ב-3-2 מ"צ ,ובפנים הארץ ב-2-1 מ"צ. יוני היה חם גם בהשוואה לממוצעי 10 השנים האחרונות.
החודש התאפיין במספר גדול של ימי שרב. בהרים ובפנים הארץ היו 7-6 ימי שרב לעומת ממוצע של כ-3 ימים. במישור החוף היו כ-5 ימי שרב לעומת ממוצע של 1.5-1.0 ימים. מספר דומה של ימי שרב ביוני היה באזור זה, ב-60-50 השנים האחרונות, רק ב-1993.
במהלך החודש היו גם פרקים של מזג אויר קריר שבחלקם אף ירד גשם אם כי לא בכמויות משמעותיות.

 

יוני 2009
כמויות הגשם בנובמבר היו גדולות מהממוצע בעיקר בצפון הארץ ובחלקים ממרכז הארץ. בדרום הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. עיקר הגשם ירד בתחילת החודש, באירוע שהיה בהמשך לפרק גשם שהחל בסוף אוקטובר. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע. פירוט בסקירה המצורפת.

 

יוני 2008
חודש יוני היה בכללותו חם מהממוצע. בהרים ובפנים הארץ הטמפרטורות ביום ובלילה היו גבוהות מהממוצע ב-2.0-1.5 מ"צ. במישור החוף הטמפרטורות ביום עלו על הממוצע ב-1.0-0.5 מ"צ ובלילה ב-2.5-2.0 מ"צ.
חלקו הראשון של החודש היה חם מהרגיל וכלל שני אירועי שרב, בחלקו השני של החודש היו הטמפרטורות קרובות לממוצע וחלקו האחרון של יוני שוב היה חם מהרגיל.

 

יוני 2007
חודש יוני היה בכללותו חם מהממוצע, והדבר קשור בעיקר לפרק החם ששרר בחלקו האחרון של החודש.

 

יוני 2006
אין סיכום זמין לעונה זו.

 

יוני 2005
בחודש יוני היו הטמפרטורות נמוכות במעט מהממוצע. בהרים ובפנים הארץ היו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע ביום ובלילה ב-0.5-1.0 מ"צ. במישור החוף היו הטמפרטורות בשעות היום נמוכות מהממוצע בכ-0.5 מ"צ. בשעות הלילה היו הטמפרטורות באזור זה גבוהות מהממוצע ב-1.0-1.5 מ"צ.

 

יוני 2004
חודש יוני היה קריר במעט מהממוצע. ברוב האזורים היו הטמפרטורות בשעות היום נמוכות מהממוצע בכ-0.5 מ"צ. בשעות הלילה היו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע בשיעור דומה בהרים. במישור החוף היו הטמפרטורות בלילה גבוהות מהממוצע ב-1 מ"צ. יש לציין כי במישור החוף, בהתייחס לשעות היום, זהו חודש יוני הקריר ביותר ב-8-10 השנים האחרונות.

 

יוני 2003
בחודש יוני היו הטמפרטורות בסך הכל קרובות לממוצע. במחצית הראשונה של החודש היו הטמפרטורות נמוכות במעט מהממוצע, ובמחצית השניה הן היו גבוהות ממנו במעט. הטמפרטורות בלילה במישור החוף היו גבוהות מהממוצע לאורך כל החודש. יש לציין כי ברחבי העולם היו בחודש יוני כמה אירועים של מזג אויר קיצוני.

 

יוני 2002
חודש יוני היה ברובו קריר מהממוצע פרט לפרק של שרב כבד ב-10-7 בחודש. מעניין לציין כי זהו החודש השלישי ברציפות בו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע.

 

יוני 2001
חודש יוני היה חם מהממוצע. באזורי הארץ הפנימיים היו הטמפרטורות בשעות היום גבוהות מהממוצע ב-2.0-1.5 מ"צ, ובלילה הן היו גבוהות ב-1.5-1.0 מ"צ. במישור החוף היו הטמפרטורות ביום גבוהות מהממוצע ב-1.0-0.5 מ"צ, ובלילה ב-2.0-1.5 מ"צ.

 

יוני 2000
חודש יוני היה חם מהממוצע. חלקו הראשון של החודש (עד ה-10 בו) היה קריר, אמנם, באופן יחסי, אולם בהמשך היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע בכל אזורי הארץ. במיוחד בלטו הטמפרטורות בלילה במישור החוף שהיו גבוהות מהממוצע ב-2.5-2.0 מ"צ רוב החודש.
 

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/06/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.