התעוררות הטבע שהחלה בחודש פברואר מגיעה לשיאה בחודש מרץ. חודש זה פותח את האביב באופן רשמי בישראל. מזג האוויר משתנה והופך להיות חם יותר ויורד פחות גשם מחודשי החורף העיקריים. עם התארכות הימים יש כמעט 8 שעות בהן השמש מאירה וזורחת על פני האדמה. 

 


צילום: מיכל, פורום מזג האוויר
 

 

הטמפרטורה הממוצעת בחודש מרץ מגיעה למקסימום של 19 - 20 מעלות צלזיוס באיזורי החוף ופנים הארץ ו-10 מעלות באיזורי ההרים.  בלילות, הטמפרטורה המינימלית נעה בין 9-10 מעלות באיזורי החוף, בפנים הארץ כ-7 מעלות ובאיזורי ההר עדיין קר עם טמפרטורה ממוצעת של 5-6 מעלות באיזורי ההרים הגבוהים. גם בחודש מרץ יש סיכוי טוב לאירועי ברד וקרה בעיקר בפנים הארץ.

ימי מעלה הסקה לחודש מרץ  (ימ"ה)

במרץ עדיין קר ויש צורך בהפעלת חימום. הטמפרטורות נמוכות באופן משמעותי מהטמפרטורה ממנה לא תצטרכו להדליק חימום בעיקר באיזורי ההר בהם הפרשי הטמפרטורה נעים בין 6-8 מעלות צלזיוס מהסף בו לא תצטרכו להדליק חימום. ניתן לצפות במדד הימ"ה לפי ישובים בקובץ הבא.

 

 

משקעים בחודש מרץ

על פי סטטיסטיקות מטאורולוגיות, יש בממוצע 11 ימי גשם בממוצע בהרים, כ-7  ימי גשם באיזורי החוף ובפנים הארץ כ-8 ימי גשם בממוצע. בחודש זה חלה מגמה של הפחתה בכמות המשקעים שלמעשה התחילה כבר בחודש פברואר. עם זאת, בהיותו חודש אביבי, הוא עשוי להיות גם גשום.

 

 

שלג בחודש מרץ

אירועי שלג בחודש מרץ אינם דבר נדיר במיוחד ועשויים להתרחש בכל מהלך החודש. בין אירועי העבר הלא רחוק הבולטים בחודש זה הם 18 במרץ 1998 - אירוע שלג שלא נחזה במדוייק מראש, וה-25 למרץ 2003 עם שלג שנערם למספר ס"מ. שני האירועים הללו הגיעו במהלך סוף החודש והפתיעו בעוצמתם.

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש מרץ מבחינת מזג אוויר

מרץ הוא חודש מצויין לצאת החוצה לטייל ולהנות מפעילויות שונות בחוץ. אם מתכננים לצאת לבקר במסלולי טבע (שביל ישראל למשל) זה הוא הזמן הטוב ביותר. שדות ירוקים, פריחת פרחי הבר בשיאה בכל הארץ, מרבדי כלניות וגם רקפות עשויות להופיע כחלק מהתצוגה המרהיבה של הטבע עם בוא האביב.

 

 


צילום: שמשון

 

 

מה ללבוש בחודש מרץ

לבוש חורפי קל. ג'קט עם חולצה מתחת (לעיתים אפשר גם גופיה), גרביים לא עבות במיוחד. לעיתים חם מהרגיל ורצוי לקחת משהו שאפשר להוריד ולהחזיר לקראת שעות הערב כשמתקרר.

 

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי מרץ בעבר

מרץ 2019

מרץ היה גשום וקר. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע במידה ניכרת וברוב חלקי הארץ הן הגיעו לפי 1.5 עד 2.5 מהממוצע החודשי. בצפון הארץ ובחלק מהאזורים במרכז הארץ זהו מרץ הגשום ביותר מאז 2003. כמויות הגשם מתחילת העונה עד סוף מרץ עולות על הממוצע בצפון הארץ ובמרכזה ומגיעות ל-125% עד 135% ממנו. מרץ היה קריר מהממוצע והדבר בלט במיוחד בשעות היום עם טמפרטורות נמוכות מהממוצע ב-2.0-1.5 מ"צ.

 

מרץ 2018

מרץ היה חם מהממוצע במידה ניכרת - ברוב אזורי הארץ הטמפרטורות בשעות היום היו גבוהות מהממוצע ביותר מ-4 מ"צ. זה היה אחד מחודשי מרץ החמים ביותר מתחילת המדידות. כמויות הגשם במרץ היו קטנות מאוד. במשך רוב החודש לא ירד גשם כלל, והכמויות המועטות ירדו רק בימים האחרונים של החודש. בעקבות זאת ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה ירדו אל מתחת לממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה. רק בחלקים מצפון הארץ ובשטחים מצומצמים בדרום הארץ הכמויות המצטברות קרובות לממוצע הרב שנתי.


מרץ 2017
מרץ היה חם במעט מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע ברוב חלקי הארץ. מיעוט הגשמים בלט במישור החוף המרכזי והדרומי. בכל הארץ נמשך הגירעון בכמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה בהשוואה לממוצע לתקופה המקבילה.

 

מרץ 2016
מרץ היה חם מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת.

 

מרץ 2015
מרץ היה חם מהממוצע עם כמויות קטנות של גשם. 
ברוב חלקי הארץ כמויות הגשם במרץ הגיעו לפחות ממחצית מהממוצע החודשי, ובחלק מהאזורים אף לפחות משליש.
הטמפרטורות במרץ עלו על הממוצע החודשי ב-2.5-1.5 מעלות צלזיוס (מ"צ) ובלטו שני פרקים בהם הטמפרטורות עלו על הממוצע במידה ניכרת.

 

מרץ 2014
מרץ היה גשום מהממוצע במיוחד במרכז הארץ ובדרומה, והטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע.
גשמי מרץ ירדו ברובם הגדול באירוע שהיה בחלקו הראשון של החודש (14-8 במרץ). הם גרמו לשיפור במאזן הגשמים, ובחלקים הדרומיים של הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לעונה כולה. יחד עם זאת בצפון הארץ הגירעון עדיין גדול  והכמויות המצטברות מתחילת העונה מגיעות למעט יותר ממחצית מהממוצע הרב שנתי.
במהלך החודש (בעיקר בחלקו הראשון) היו כמה אירועים קצרים של שרב או מזג אוויר חם מהרגיל שלוו בסיומם באובך כבד.

 

מרץ 2013
מרץ היה חם מהממוצע במידה ניכרת וכמויות הגשם בו היו מועטות מאוד. זהו אחד מחודשי מרץ היבשים מתחילת המדידות, אך היו בעבר מספר חודשי מרץ דומים או יבשים יותר, חלקם הגדול ב-15-10 השנים האחרונות. מקבץ יבש נוסף של חודשי מרץ אירע בשנות   ה-20 וה-30 של המאה שעברה. מרץ מצטרף לפברואר שהתאפיין גם הוא בכמויות קטנות של גשם ומהשוואה של כמויות הגשם המצטברות בפברואר-מרץ בשנה זו לתקופה המקבילה בעבר עולה כי הפעם האחרונה בה היה מיעוט גשמים דומה או קיצוני יותר היתה רק ב-1958.

 

מרץ 2012
במרץ היתה שונות אזורית בכמויות הגשם. בהרי יהודה ובמישור החוף הדרומי הכמויות עלו על הממוצע במידה ניכרת, בעוד שבמישור החוף הצפוני ובעמקי הצפון כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. בהרי הצפון הכמויות היו קרובות לממוצע פרט לחלקים הצפוניים בהם מרץ היה גשום מהממוצע. 
בהתייחס לכמויות הגשם המצטברות מתחילת עונת הגשמים, בצפון הארץ ובמרכזה הכמויות עולות על הממוצע הרב שנתי לכל עונת הגשם בשיעור של כ-10%. בדרום הארץ לעומת זאת כמויות הגשם מתחילת השנה קטנות מהממוצע במיוחד בנגב ובערבה. 
מרץ היה קריר מהממוצע (2009-1995) בכל הארץ, וזאת בהמשך לחודשים האחרונים שהיו ברובם קרים מהממוצע.

 

מרץ 2011
מרץ היה גשום מהממוצע בצפון הארץ ובמישור החוף. לעומת זאת בהרי המרכז ובדרום הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. יש לציין כי מגמה זו של ריבוי גשמים בצפון הארץ לעומת מיעוטם בהרי המרכז והשפלה הדרומית קיימת בחלק ניכר מעונת החורף הנוכחית.
הטמפרטורות היו גבוהות במקצת מהממוצע הרב שנתי של 2000-1981, אולם הן היו נמוכות במעט מהממוצע של מרץ ב-10 השנים האחרונות (2010-2001).

 

מרץ 2010
מרץ היה חם מהממוצע ויבש.
כמויות הגשם במרץ היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת. הדבר בלט במיוחד בצפון הארץ בה ירדו פחות מ-10% מהממוצע, וזהו אחד מחודשי מרץ היבשים ביותר שהיו באזור זה. במרכז הארץ ירדו פחות מ-50% מהממוצע, ורק במרכז ובמערב הנגב עלו גשמי מרץ על הממוצע.
הטמפרטורות במרץ היה היו גבוהות מהממוצע במידה ניכרת, וזהו אחד מחודשי מרץ היותר חמים ב-60 השנים האחרונות, אך יש לציין שמרץ בשנים 2008 ו-2001 היה חם יותר. בכך נמשך רצף של חודשים חמים מהממוצע בשיעור ניכר אשר החל בחודש דצמבר.

 

מרץ 2009
כמויות הגשם במרץ היו קרובות לממוצע או נמוכות ממנו במעט. יש לציין שבחמש השנים האחרונות (2008-2004) חודשי מרץ היו יבשים (לרוב בצורה משמעותית), כך שמרץ 2009 הוא הגשום ביותר מאז 2003. 
הטמפרטורות במרץ בהרים ובפנים הארץ היו קרובות לממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981, והיו גבוהות במעט מהממוצע במישור החוף. עם זאת יש לציין שמרץ 2009 היה קר מהממוצע לחודש ב-10 השנים האחרונות (2008-1999).

 

מרץ 2008
חודש מרץ היה חם מהממוצע במידה ניכרת וכמויות הגשם היו מועטות מאוד.
הטמפרטורות במרץ עלו על הממוצע ב-6-4 מ"צ, ובחלק מהאזורים זהו חודש מרץ החם ביותר מתחילת המדידות. במהלך החודש היו שני פרקי שרב ובאחד מהם נשברו שיאים של ערכי טמפרטורה מוחלטים ושל רצף ימים חמים למרץ.
כמויות הגשם היו קטנות והגיעו בצפון הארץ ל-50%-25% מהממוצע בלבד. במרכז הארץ ובדרומה כמעט ולא ירד גשם בכלל (פחות מ-2 מ"מ), ובאזורים אלה זהו אחד מחודשי מרץ היבשים ביותר מתחילת המדידות.

 

מרץ 2007
בצפון הארץ היו כמויות הגשם במרס קטנות מהממוצע. הדבר בלט במיוחד בהרי הצפון שם הגיעו כמויות הגשם ל-70%-50% מהממוצע לחודש. גם בנגב היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. במישור החוף הדרומי ובהרי המרכז, לעומת זאת, היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. הטמפרטורות במרס היו גבוהות במעט מהממוצע.

 

מרץ 2006
בחודש מרס היו כמויות הגשם בכל הארץ קטנות מהממוצע במידה ניכרת. הטמפרטורות היו בסה"כ גבוהות מהממוצע בכ-2.0-2.5 מ"צ, והחודש התאפיין בשינויי טמפרטורה תכופים מיום ליום. יש לציין שגם בשנתיים הקודמות, ב-2004 וב-2005 היה חודש מרס יבש מהממוצע.

 

מרץ 2005
בחודש מרץ היו כמויות הגשם בצפון הארץ ובמרכזה קטנות מהממוצע במידה ניכרת. בדרום הארץ היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע. הטמפרטורות היו בסה"כ גבוהות מהממוצע בכ-1.5-2.0 מ"צ, אולם היה הבדל משמעותי בין חלקו הראשון של החודש וחלקו האחרון שהיו חמים מהממוצע במידה ניכרת, לבין חלקו האמצעי של החודש שהיה קריר במעט מהממוצע.

 

מרץ 2004
חודש מרץ היה חם מהממוצע ויבש מאוד. כמויות הגשם בכל הארץ היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת ובצפון הארץ זהו אחד מחודשי מרס היבשים ביותר מתחילת המדידות. הטמפרטורות היו בסה"כ גבוהות מהממוצע בכ-2-3 מ"צ, אולם היה הבדל משמעותי בין חלקו הראשון של החודש וחלקו האחרון שהיו חמים מהממוצע במידה ניכרת, לבין חלקו האמצעי של החודש שהיה קר מהממוצע.

 

מרץ 2003
חודש מרץ היה קר מהממוצע וגשום מאוד. בצפון הארץ הארץ ובמרכזה היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע פי 2 ויותר, ובדרום הארץ היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע בכ-20%-30%. עיקר הגשמים ירדו במחצית השניה של החודש שהיתה גם קרה מאוד. במחצית הראשונה של החודש היו הטמפרטורות קרובות לממוצע.

 

מרץ 2002
חודש מרץ היה בכללותו חם במעט מהממוצע וכמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בצפון הארץ וקטנות מהממוצע במרכז הארץ ובדרומה. יחד עם זאת, יש להבחין בין חלקו הראשון של החודש שהיה חם מהממוצע במידה ניכרת ויבש, לבין חלקו השני של החודש שהיה קריר וגשום במיוחד בשבוע האחרון.

 

מרץ 2001
חודש מרץ היה חם מהממוצע במידה ניכרת ויבש. באזורים הפנימיים של הארץ היתה הטמפרטורה הממוצעת בשעות היום גבוהה מהממוצע ב-6.0-5.0 מ"צ(!), ובלילה ב-4.5-4.0 מ"צ. במישור החוף היתה הטמפרטורה ביום ובלילה מהממוצע ב-3.0-2.0 מ"צ. ברוב אזורי הארץ זהו חודש מרץ החם ביותר ב-40 השנים האחרונות שעליהן נערכה הבדיקה. כמויות הגשם היו קטנות מאוד והגיעו ברוב חלקי הארץ לפחות משליש מהממוצע הרב שנתי לחודש.

 

מרץ 2000
חודש מרץ היה קריר מהממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע.
 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/03/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.