מאי הוא החודש בו מזג האוויר בישראל משתנה מאביב לקיץ. בתחילת החודש אפשר עדיין להרגיש ימים קרירים עם בריזה אביבית המגיעה מהים, אך זה עתיד להשתנות לקראת סוף החודש כאשר הטמפרטורות מגיעות לרמה האופיינית יותר לקיץ.

 


מפל הבניאס בשמורת נחל חרמון, צילום: ארז ונסובר.

 

הטמפרטורה הממוצעת באיזורי החוף מגיעה ל 24 מעלות צלזיוס, באיזורי פנים הארץ הטמפרטורה גבוהה במקצת ועומדת בממוצע על 27 מעלות ובהרים בערך על 20 מעלות, באילת והסביבה לעיתים ממוצע של מעל ל-28 מעלות. למרות הטמפרטורה הגבוהה ביום, בלילה מעט קר יותר ומרגישים יותר לילה אביבי מאשר לילה קייצי, לעיתים בהפרשים של 7-8 מעלות מהיום כך שבאיזורי החוף מתקבלת טמפרטורה של 15 מעלות, 16-17 מעלות באיזורי פנים הארץ ובהרים 11 מעלות בלבד.  

משקעים בחודש מאי

הסיכוי לגשם במאי נמוך. סטטיסטיקות מטאורולוגיות מראות על ממוצע של 1-3 ימי גשם בחודש מאי.

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש מאי מבחינת מזג אוויר

החום הכבד עוד לא הגיע והשמש עוד לא הספיקה לצרוב לגמרי את כל השטחים הירוקים, בעיקר אלו הקרובים לנחלים. תקופה זו מומלצת לטיולים בנחלים, שבילי דרך, קמפינג באיזורי הארץ השונים או אפילו ביקור באתרים ארכיאולוגים שונים. אבל אם יש משהו אחד שצריך להיזהר ממנו בתקופה זו הוא הנחשים, תקופה זו היא גם עונת הרבייה שלהם והם בחיפוש אחר בן או בת הזוג שלהם לעניין זה, לכן כדאי מאוד להקפיד לא להשאיר תיקים פתוחים, ללכת בשבילים מסומנים ולהיות עירני לדרך, זכרו שאתם נמצאים בשטח שלהם, אם תפתיעו אותם זה עלול להיות לא נעים. 

 

מאוחר יותר בחודש זה, אפשר להוציא את בגדי הים ומזג האוויר מתאים יותר לשכשוך בנחלים או בים, למרות שטמפרטורת הים נמוכה במקצת ועומדת בערך על 20 מעלות ובנחלים אף פחות.

 

 

מה ללבוש בחודש מאי

חולצה קצרה ומכנס קצר זה בסדר, סווטצ'רט בהישג יד לשעות הערב והלילה. תמיד כדאי להתעדכן בתחזית מזג האוויר לפני שיוצאים לפעילות או מתכננים אירוע.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי מאי בעבר

מאי 2019

מאי היה חם מהממוצע במידה ניכרת והדבר בלט במיוחד בשעות היום. בהרים ובשקע הירדן, זהו אחד מחודשי מאי החמים ביותר מתחילת המדידות. ניתן להבחין בין חלקו הראשון של מאי, בו היו פרקים קצרים של מזג אוויר חם לצד פרקים קרירים שכללו מעט גשם, לבין חלקו השני בו היה בהרים ובפנים הארץ רצף ארוך של טמפרטורות גבוהות מהממוצע, כולל גלי חום עם טמפרטורות קיצוניות.

 

מאי 2018

מאי היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובהשוואה לעבר זהו מאי החם ביותר מתחילת המדידות באזורים רבים בארץ ומנגד גם גשום מהממוצע באזורים רבים בארץ ובחלקם באופן ניכר.
מאי התאפיין באירועי מזג אוויר רבים באופן יחסי לחודש זה. במהלכו היו מספר ימי גשם, יום של ברד כבד ושרבים תכופים שבחלקם נמדדו טמפרטורות של כ-40 מ"צ ואף יותר. בצפון הארץ כמויות הגשם במאי היו משמעותיות ועלו על הממוצע במידה ניכרת. במרכז הארץ ובדרומה הכמויות היו גדולות במעט מהממוצע.

 

מאי  2017
במאי ירדו כמויות גשם קטנות של גשם, כפי שאופייני לחודש זה, ובכך מסתיימת עונת הגשם 2016/17 שהתאפיינה בכמויות גשם קטנות מהממוצע ברוב האזורים.
מאי היה חם במעט מהממוצע וכלל מספר ימי שרב שבאחד מהם (ב-9 בחודש) נמדדו כ-40 מ"צ ויותר באזורים שונים בארץ. אירוע יוצא דופן של סופת חול נרחבת התרחש ב-18 במאי בדרום הערבה וגרם לסגירת שדה התעופה של אילת.

 

מאי  2016
מאי היה קרוב לממוצע בהרים ובפנים הארץ וחם במעט מהממוצע במישור החוף. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב קצרים וגל חום כבד וארוך באמצע החודש. היו כמה אירועי גשם עם כמויות גדולות יחסית בצפון הארץ.

 

מאי  2015
מאי היה חם מהממוצע והתאפיין בהבדל משמעותי בין חלקו הראשון של החודש שהיה קריר לבין חלקו השני שהיה חם מהממוצע וכלל שני אירועי שרב קיצוניים.
כמויות הגשם במאי היו קטנות והתמקדו בצפון הארץ. בכך מסתיימת עונת הגשם 2014/15 שהיתה גשומה מהממוצע ברוב חלקי הארץ.

 

מאי  2014
במאי ירדו כמויות גדולות של גשם יחסית לחודש זה, רובם ככולם באירוע חריג שהיה ב-8-7 בחודש. אירוע זה חתם עונת גשם יחודית במאפייניה עם מיעוט גשמים קיצוני בצפון הארץ וכמויות גדולות מהממוצע בדרום הארץ. לראשונה מתחילת המדידות כמות הגשם המוחלטת הגדולה ביותר נמדדה בצפון מערב הנגב, ולא בהרי הצפון כפי שקורה ברוב המקרים.
מאי היה חם במעט מהממוצע במישור החוף ובשפלה וקרוב לממוצע בפנים הארץ. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב קצרים, שניים מהם משמעותיים, (בתחילת החודש ובסופו), וביניהם פרקים קרירים יותר שהבולט בהם היה ב-14-8 בחודש בעקבות פרק הגשם.

 

מאי  2013
מאי היה חם מהממוצע. במרבית אזורי הארץ הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ב-2-1 מעלות צלזיוס הן ביום והן בלילה . שני אירועי שרב משמעותיים אירעו בחלקו האחרון של החודש. בחלקו הראשון של החודש היה פרק ארוך ולא שגרתי של 9-8 ימים בהם שררו בעיות ראות משמעותיות במישור החוף ובשפלה.
באמצע החודש ירדו כמויות גדולות של גשם יחסית לחודש מאי, במיוחד בצפון הארץ. בהתייחס לכל העונה, חורף 2012/13 היה גשום מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה בעיקר בזכות הגשמים הרבים שירדו בחלק הראשון של העונה.

 

מאי  2012
מאי היה חם במעט מהממוצע. במרבית אזורי הארץ הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע בכחצי מעלה הן ביום והן בלילה. אמנם במהלך החודש היו מספר ימים חמים ובחלקם אף שרביים, אך כל האירועים היו קצרים ולא נרשמו במהלך החודש גלי חום או לחלופין, פרקים קרירים ממושכים. 
מבחינת משקעים התאפיין החודש האחרון בכל המאפיינים הטיפוסיים של מאי: מיעוט משקעים וימי גשם ואופי מקומי של הגשם תוך התמקדותו באזור צפון הארץ. 

 

מאי  2011
בהרים ובפנים הארץ מאי היה קריר מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 (וכן מהממוצע של 10 השנים האחרונות שדומה למדי לזה של 2000-1981). במישור החוף, בשפלה ובנגב הטמפרטורות ביום היו קרובות לממוצע, ובלילה הן היו גבוהות מהממוצע. 
במהלך החודש היו מספר פרקי גשם, ובאחד מהם ירדו כמויות משמעותיות של גשם, והדבר חריג למדי לחודש מאי.

 

מאי  2010
בחודש מאי ירד מעט גשם, והוא היה חם מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 (וכן מהממוצע של 10 השנים האחרונות שדומה למדי לזה של 2000-1981). בהרים ובפנים הארץ הטמפרטורות עלו על הממוצע ב-2-1 מ"צ ביום ובלילה. במישור החוף הטמפרטורות היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו בשעות היום, וגבוהות בכ-2 מ"צ בשעות הלילה. 
במהלך החודש היו מספר אירועי שרב, ובחלקם נרשמו ערכי טמפרטורה קיצוניים.

 

מאי  2009
חודש מאי היה נטול גשמים, קריר במעט מהרגיל באזורי ההרים ובגבולות הממוצע ביתר אזורי הארץ.  הטמפרטורות ביום היו נמוכות במעט מהממוצע הרב שנתי, המבוסס על השנים 2000-1981, בכל אזורי הארץ. בלילה הן היו קרובות לממוצע ברוב האזורים, אך באזור החוף גבוהות ממנו במעט.
במהלך החודש היו שני אירועי שרב. בשניהם לא נרשמו ערכי טמפרטורה קיצוניים, אך בראשון מביניהם נרשמו רוחות חזקות מאוד.

 

מאי  2008
חודש מאי היה קריר במעט מהרגיל והתאפיין במזג אויר יציב עם שינויי טמפרטורה קטנים מיום ליום. היו כמה אירועי שרב אך מספרם היה קטן והטמפרטורות לא היו קיצוניות.
במהלך החודש ירדו בצפון הארץ כ-15-10 מ"מ, ובמרכז הארץ פחות מ-5 מ"מ. רוב הגשם ירד באירוע אחד ב-9-8 בחודש.

 

מאי  2007
חודש מאי היה חם מהממוצע ובמיוחד בלט הדבר בחלקו הראשון של החודש. במהלך החודש היו מספר אירועי גשם, חלקם קיצוניים עם עוצמות גשם מקומיות חזקות. יש לציין את המספר הגדול של ימי הגשם - בהרי הצפון והמרכז ובצפון שקע הירדן היו 7-4 ימי גשם בחודש (עם כמות של 0.1 מ"מ ומעלה) לעומת ממוצע רב שנתי של 1.5-1 ימים בחודש. במישור החוף היו 3-2 ימי גשם בחודש מאי. ככלל דווח על גשם באזורים שונים בארץ ב-10 ימים בחודש.

 

מאי  2006
בחודש מאי היו הטמפרטורות בהרים ובפנים הארץ קרובות לממוצע. במישור החוף ובשפלה הן היו נמוכות מהממוצע בשעות היום וגבוהות מהממוצע בשעות הלילה. כן התאפיין החודש במיעוט אירועי שרב. הפרק הקריר ביותר של החודש היה בחלקו המרכזי, בעוד שחלקו האחרון היה חם מהממוצע. גשם לא ירד כלל.

 

מאי  2005
חודש מאי היה קריר מהממוצע בכל אזורי הארץ והתאפיין במיעוט אירועי שרב. גשמים ירדו בתחילת החודש ובסופו כשבצפון הארץ הם עלו על הממוצע לחודש.

 

מאי  2004
בחודש מאי היו הטמפרטורות בהרים ובפנים הארץ נמוכות במעט מהממוצע, ובמישור החוף הן היו קרובות לממוצע. יש לציין את ההבדל בין העשרת הראשונה של החודש שהיתה חמה מהממוצע לבין יתרת החודש שהיתה קרירה מהממוצע. בחודש מאי היו 4-5 ימי שרב, חלקם עם טמפרטורות קיצוניות.

 

מאי  2003
חודש מאי היה חם מהממוצע במידה ניכרת. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ב-3-4 מ"צ, וברוב התחנות זהו חודש מאי החם ביותר מתחילת המדידות! כמויות קטנות של משקעים ירדו בסוף החודש, ובכך מסתיימת עונת הגשם שהיתה עתירה במשקעים.

 

מאי  2002
חודש מאי היה קריר מהממוצע והדבר בלט במיוחד באזורים הפנימיים של הארץ, שם היה זה חודש מאי הקריר ביותר ב-10 השנים האחרונות. כמויות קטנות של גשם ירדו באמצע החודש, ועם סיום עונת הגשמים ניתן לראות שבצפון הארץ ובמרכזה כמויות הגשם עלו על הממוצע הרב שנתי.

 

מאי  2001
חודש מאי היה חם מהממוצע במישור החוף ובשפלה. בהרים ובאזורים הפנימיים היו הטמפרטורות קרובות לממוצע. בחלק מאזורי הארץ ירדו כמויות גשם גדולות מאוד בתחילת החודש.

 

מאי  2000
בחודש מאי היו הטמפרטורות קרובות לממוצע עם מספר קטן של אירועי שרב לא קיצוניים. משקעים לא ירדו כלל.
 

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/05/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.