בחודש זה הימים עדיין חמים אך הערבים הקרירים מאותתים שהקיץ כבר מאחורינו. מזג האוויר מעט חם יותר מאשר בתקופת האביב וכמויות הגשם המצטברות לחודש זה בדרך כלל גבוהות יותר בהשוואה לעונת מעבר באביב - חודש מאי. 

 


העננים באים. צילום: אייל הצפון

 

הנוף של שדות צהובים\חומים ומאובקים עדיין קיים אם עוד לא הגיע גשם מוקדם ששטף את הכל. בממוצע יש 1-5 ימים של גשם בחודש זה ברחבי הארץ. ממוצע הטמפרטורות לפי איזורים: בקו החוף 27 מעלות, 28 מעלות בפנים הארץ ובהרים הטמפרטורה צונחת בערך ב-4 או 5 מעלות בהשוואה לחודש ספטמבר ונמצאת סביב ה-18-20 מעלות במהלך היום ו-11 במהלך הלילה. הלילות נוחים יותר גם באיזור החוף שם הטמפרטורה סביב 16 מעלות ובפנים הארץ 17-18 מעלות. טמפרטורת מי הים התיכון יורדת ל-24 מעלות. היות ומתרחשים שינוי אקלים, לעיתים נכנסים לחודש אוקטובר כשטמפרטורת המים גבוהה יותר מ-24 מעלות.

משקעים בחודש אוקטובר

הסיכוי לגשם גובר ככל שמעמיקים לתוך עונת הסתיו. באוקטובר עשויים להיות בין 1 -5 ימי גשם. בדומה לחודשי האביב, בחודש זה גם קיימת סכנת שטפונות היות והגשמים בדר"כ חזקים ועוצמתיים יותר עקב שינויי מזג האוויר בתקופה זו.

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש אוקטובר מבחינת מזג אוויר

עדיין אפשר להנות מפעילויות בחופים ובנחלים. הזמן מעולה לקמפינג כל עוד אין גשם בדרך, אירועי גשם בחודש זה נוטים להיות קיצוניים. אם אתם מחובבי הצילום, עננים ותופעות מזג אוויר מעניינות כמו ברקים עשויים להתרחש בכל יום, הכינו את המצלמות רק אל תשכחו להקפיד על כללי הבטיחות.

 

 

מה ללבוש בחודש אוקטובר

בגדים קצרים. גופיות, חולצות טישרט וסנדלים פתוחים על מנת לשמור על הרגל מאווררת. אם אתם מתכננים לטייל בהרים, קחו גם נעלים סגורות ובגדים חמים לערב כמו ג'קט או סווטשרט, בלילה יהיה לכם קר.

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי אוקטובר בעבר

אוקטובר 2018
אוקטובר היה חם מהממוצע ובממוצע מרחבי ארצי גם גשום. היו אזורים בהם כמויות הגשם היו כפולות מהממוצע ויותר ומנגד אזורים בהם כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. חלק גדול מהגשם ירד בתוך שעות ספורות ביממת הגשם של ה-25 באוקטובר, אולם היו אזורים (בעיקר בצפון הארץ) בהם ירדו גשמים משמעותיים גם באירועים אחרים שהיו במהלך החודש.

 

אוקטובר 2017
אוקטובר היה קריר מהממוצע והתאפיין בשונות אזורית גבוהה בתפרוסת הגשם. כמויות גדולות של גשם ירדו במישור החוף הצפוני, באזור הכרמל ובגליל המערבי. גם בחלקים מהגליל המרכזי כמויות הגשם עלו על הממוצע במידה ניכרת. לעומת זאת במרבית אזורי הארץ הנותרים כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. הגשם ירד במספר אירועים והתאפיין בעוצמות גבוהות לפרקי זמן קצרים.

 

אוקטובר 2016
הטמפרטורות באוקטובר היו גבוהות מהממוצע בשעות היום וקרובות לממוצע בשעות הלילה. ברוב חלקי הארץ ירד מעט גשם במהלך החודש, אולם בדרום הארץ היה אירוע גשם משמעותי ב-28-27 באוקטובר ובאילת ירדו 35 מ"מ, כמות העולה על הממוצע הרב שנתי לתחנה.

 

אוקטובר 2015
אוקטובר היה גשום מהממוצע במיוחד במישור החוף ובדרום הארץ. במהלך החודש היו שני אירועי גשם, האחד בתחילת החודש והשני בסופו. האירוע השני היה קיצוני וכלל משבי רוח חזקים במיוחד, ברד כבד וגשם בעוצמה גבוהה שחולל הצפות.
בהשוואה לעבר ניתן לציין שנשבר שיא של כמות גשם חודשית לאוקטובר בתחנה בודדת, אולם בממוצע הארצי של הגשם לא נשברו שיאים והיו מספר חודשי אוקטובר גשומים יותר. 
אוקטובר היה חם מהממוצע ובכך השלים תקופה של שלושה חודשים וחצי שתאפיינו בטמפרטורות חמות מהממוצע. במהלך החודש היו שני ימי שרב, אולם הם לא היו קיצוניים.

 

אוקטובר 2014
גשמי אוקטובר התאפיינו בשונות אזורית גדולה, אולם ברוב האזורים כמויות הגשם החודשיות עלו על הממוצע. במיוחד בלט אזור תל אביב ודרום השרון עם כמויות של 100-70 מ"מ, פי 3-2 ויותר מהממוצע הרב שנתי לחודש. במהלך החודש היה מספר גדול יחסית של ימי גשם, אולם ברובם הכמויות לא היו גדולות. הכמויות המשמעותיות ביותר היו באירוע שהיה בסוף החודש ושנמשך גם בתחילת נובמבר. 
אוקטובר היה קריר מהממוצע והדבר בלט בעיקר בשעות הלילה. היו מספר ימים חמים מהממוצע במהלך החודש, אולם לא היו שרבים משמעותיים.

 

אוקטובר 2013
אוקטובר היה קריר מהממוצע עם כמויות קטנות של גשם ברוב האזורים, אולם מקומית ירדו כמויות משמעותיות. הגשם ירד ברובו בשני אירועים, האחד באמצע החודש והשני בסופו. האירוע שהיה בסוף החודש התאפיין בגשמים בעלי אופי מקומי, ברד וסופות רעמים. זאת כתוצאה מאפיק ים סוף פעיל עם אי יציבות אטמוספרית ניכרת.

 

אוקטובר 2012
אוקטובר היה חם מהממוצע והתאפיין בשונות אזורית גדולה בכמויות הגשם. כמויות גדולות של גשם ירדו במישור החוף הצפוני ובאזור הכרמל. גם בחלקים מצפון מזרח הארץ כמויות הגשם עלו על הממוצע. ביתר חלקי הארץ כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. עיקר הגשם ירד באירוע שהיה ב-26-25 בחודש. בנוסף לאירוע זה היה במהלך החודש מספר גדול יחסית של ימי גשם. ימים אלו התאפיינו באי יציבות אטמוספרית, גשמים בעלי אופי מקומי וטמפרטורות גבוהות.
הטמפרטורות באוקטובר היו גבוהות מהממוצע בשיעור של כ-2-1 מ"צ. בכך מצטרף אוקטובר לחודשי הקיץ שהיו גם הם חמים מהממוצע.

 

אוקטובר 2011
באוקטובר ירדו כמויות קטנות של גשם, רובם בשני אירועים שהיו בתחילת החודש ובסופו.
הטמפרטורות היו נמוכות מהממוצע של 10 השנים האחרונות (2010-2001) והדבר בלט במיוחד בהרים. אוקטובר היה קרוב לממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981. 
בכך מצטרף אוקטובר לתקופה קרירה יחסית שהחלה בחודש מרץ כשברוב החודשים (פרט ליולי) הטמפרטורות היו נמוכות ממהממוצע של 10 השנים האחרונות, וקרובות לממוצע של 2000-1981.

 

אוקטובר 2010
אוקטובר התאפיין בטמפרטורות גבוהות מהממוצע במידה ניכרת בהמשך לחודשים אוגוסט וספטמבר שגם הם היו חמים באופן חריג. במהלך החודש התרחשו מספר אירועי שרב וגם ביניהם הטמפרטורות לא היו קרירות במיוחד ובאזור החוף הן לא ירדו אל מתחת לממוצע. באירוע השרב הכבד יותר ב-20 בחודש נשבר, במקצת מהתחנות, השיא החודשי של הטמפרטורות.

 

אוקטובר 2009
כמויות הגשם באוקטובר היו גדולות מהממוצע במידה ניכרת, וזהו אחד מחודשי אוקטובר הגשומים ביותר, אם כי ברוב המקומות לא נשברו השיאים לחודש. עיקר הגשם ירד ביומיים-שלושה האחרונים של החודש. 
הטמפרטורות באוקטובר היו גבוהות במידה ניכרת מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981. גם בהתייחס לממוצע לחודש ב-10 השנים האחרונות אוקטובר 2009 היה חם באופן משמעותי (אם כי במידה פחותה). 

 

אוקטובר 2008
בחודש אוקטובר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע במידה ניכרת. עם זאת התאפיין הגשם בשונות אזורית גדולה, כך שהיו מספר מקומות בהן לא עלו הכמויות על הממוצע.
הטמפרטורות היו נמוכות מהממוצע ברוב חלקי הארץ בשעות היום. בשעות הלילה הן היו גבוהות מהממוצע ברוב האזורים, פרט להרים.
ניכר הבדל בין חלקי החודש – במחצית הראשונה של החודש לא היו משקעים, והטמפרטורות היו קרובות לממוצע או נמוכות ממנו במעט. המחצית השניה של החודש היתה גשומה עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל במידה ניכרת.

 

אוקטובר 2007
חודש אוקטובר היה חם מהממוצע*, וכמויות הגשם היו קטנות מאוד – ברוב התחנות ירדו פחות מ-2 מ"מ גשם.

 

אוקטובר 2006
בחודש אוקטובר היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע במידה ניכרת. הטמפרטורות היו קרובות לממוצע ברוב חלקי הארץ, ובהרים היה קריר במעט מהממוצע. ניכר הבדל בין חלקי החודש: המחצית הראשונה של החודש היתה חמה וללא משקעים, המחצית השניה של החודש היתה גשומה עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל.

 

אוקטובר 2005
חודש אוקטובר היה קריר במעט מהממוצע. ברוב אזורי הארץ היו הטמפרטורות נמוכות מהממוצע ב-0.5-1.0 מ"צ. במהלך החודש היו מספר פרקים בהם שרר שרב או מזג אויר חם ויבש ופרקים בהם שרר מזג אויר קריר מהממוצע, ושחלקם לוו בגשם.

 

אוקטובר 2004
חודש אוקטובר היה חם מהרגיל. בהרים ובפנים הארץ היו הטמפרטורות גבוהות מהממוצע ב-1.5-2.5 מ"צ, ובמישור החוף הן היו גבוהות מהממוצע בכ-1 מ"צ. הטמפרטורות הגבוהות בלטו בחלקו השני של החודש בעוד שבחלקו הראשון של החודש היו הטמפרטורות בדרך כלל קרובות לממוצע או נמוכות ממנו. מבחינת משקעים, בלט האירוע שהיה בסוף החודש בו ירדו כמויות גדולות של גשם במזרח הארץ ובדרומה וכן בחלקים מצפון הארץ. פרט לאירוע זה לא היו גשמים משמעותיים במהלך החודש.

 

אוקטובר 2003
חודש אוקטובר היה חם במעט מהממוצע באזורים הפנימיים ויבש. במישור החוף היו הטמפרטורות קרובות לממוצע. ככלל התאפיין חלקו הראשון של אוקטובר בטמפרטורות קרובות לממוצע. חלקו השני של החודש התאפיין בטמפרטורות נמוכות מהממוצע, ובחלקו האחרון היו הטמפרטורות גבוהות. כמויות הגשם היו קטנות פרט לאירוע נקודתי בצפון עמק החולה בתחילת החודש.

 

אוקטובר 2002
חודש אוקטובר היה חם מהממוצע, וכמויות הגשם התאפיינו בתפרושת בלתי אחידה: בדרום הארץ היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע במידה ניכרת; ביתר חלקי הארץ היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע או קרובות אליו. במהלך החודש היו שני אירועי מזג אויר קיצוניים: באמצע החודש היה ברד כבד במישור החוף המרכזי, ובסוף החודש היו שיטפונות בדרום הארץ.

 

אוקטובר 2001
כמויות הגשם בחודש אוקטובר התאפיינו בתפרושת בלתי אחידה: במישור החוף המרכזי היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע; בצפון הארץ היו כמויות הגשם גדולות מהממוצע; ביתר חלקי הארץ היו כמויות הגשם קטנות מהממוצע. הטמפרטורות באוקטובר היו קרובות לממוצע הרב שנתי.

 

אוקטובר 2000
חודש אוקטובר היה בכללותו קריר מעט מהממוצע עם הבדלים גדולים בין חלקו הראשון שהיה חם מהממוצע לבין חלקו האחרון שהיה קר מהממוצע במידה ניכרת. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בעיקר בזכות אירוע הגשם של ה-25-22 בחודש.

 

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/10/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.