באפריל ישראל מתחילה להתחמם. בתחילת החודש אתם עשויים להרגיש את הלילות קרירים מעט ולפעמים גם תחושו בזה גם במהלך היום, אבל בסוף החודש מזג אוויר נעשה חם יותר ומרגישים שהקיץ מתקרב.

 


צילום: יאן, פורום מזג האוויר

 

הטמפרטורה הממוצעת באיזורי החוף מגיעה ל 21-23 מעלות צלזיוס, באיזורי פנים הארץ הטמפרטורה גבוהה במקצת ועומדת בממוצע על 24 מעלות ובהרים בערך על 15 מעלות. בלילות הטמפרטורות צונחות, לעיתים בהפרשים של 10 מעלות מהיום כך שבאיזורי החוף מתקבלת טמפרטורה של 11-13 מעלות, 10 מעלות באיזורי פנים הארץ ובהרים 6 מעלות בלבד.  

משקעים בחודש אפריל

על פי סטטיסטיקות מטאורולוגיות, יש בממוצע 5 ימי גשם בממוצע בהרים, כ-2-3  ימי גשם באיזורי החוף ובפנים הארץ כ-3-4 ימי גשם. בחודש זה חלה מגמה של הפחתה ניכרת בכמות שהתחילה כבר בחודשים הקודמים. אפריל נחשב לחודש אביבי שנוטה יותר ליריית הפתיחה של הקיץ. אירועי גשם הם בסבירות נמוכה יותר, אירועי ברד הם נדירים אך עשויים להתרחש בחודש זה.

 

 

שלג בחודש אפריל

אירועי שלג בחודש אפריל הן דיי נדירים ולא מתרחשים באופן קבוע בכל עונה. תאריכים בהם ירד שלג בעבר בחודש אפריל הם: 12 באפריל 2015, 12 באפריל 1949, 2 באפריל 1990 ו-7 לאפריל 1870. במהלך אירועים אלו ירדו שלגים בפסגות הרי הגליל והגולן והמרכז, ובחלק מהאירועים גם בירושלים. 

 

 

פעילויות שמומלץ לבצע בחודש אפריל מבחינת מזג אוויר

אפריל הוא חודש מצויין לצאת החוצה לטיולים בטבע רגע לפני שכל הירוק נצבע בצעי זהב מהשמש הקופחת של הקיץ. נצלו כל רגע בחודש זה, היו זהירים בנוגע לטיול בטבע, זו גם העת בה מתעוררים זוחלים ושאר היצורים שמפגש בטבע איתם עלול להפתיע אתכם. חודש אפריל נחשב לחודש מצויין לקמפינג.

 

 

מה ללבוש בחודש אפריל

באפריל חם אבל לעיתים אתם לא תבינו מדוע בבוקר ויתרתם על הג'קט או הסווטצ'רט והשארתם אותו בבית. מומלץ תמיד לקחת אתכם שכבה נוספת כי בלילה קר יותר מהיום בהפרשים גדולים מדי. 
 

 

 

סקירות אקלימיות מאת השירות המטאורולוגי לחודשי אפריל בעבר

אפריל 2019

אפריל היה גשום מהממוצע בצפון הארץ, באזור השרון ובחלקים מהרי המרכז וצפון הנגב. לעומת זאת במישור החוף הדרומי, בשפלה ובחלקים גדולים מדרום הארץ כמויות הגשם באפריל היו קטנות מהממוצע. כמויות הגשם מתחילת העונה עד סוף אפריל עולות על הממוצע בצפון הארץ ובמרכזה ומגיעות ל-130% עד 140% ממנו ונקדותית אף מעל 150%. באזורים אלו זוהי העונה הגשומה ביותר מאז 2002/3. לעומת זאת בדרום הארץ כמויות הגשם שירדו מתחילת העונה קטנות מהממוצע ומגיעות ל-70% עד 90% ממנו. אפריל היה קריר ובמיוחד בלט פרק קריר במחצית השניה של החודש. לעומת זאת הימים האחרונים של החודש היו חמים מהרגיל.

 

אפריל 2018

אפריל היה חם במעט מהממוצע וכמויות הגשם עלו על הממוצע ברוב חלקי הארץ, למעט בצפון מזרח הארץ. הגשמים ירדו בשלושה אירועים, המשמעותי ביניהם היה לקראת סוף החודש וכלל שטפונות כבדים בדרום הארץ ובמזרחה, אשר גרמו ל-13 הרוגים ולנזקים לרכוש. האירוע היה יוצא דופן במאפייניו ונשברו בו שיאים של עוצמות גשם לפרקי זמן קצרים.

 

אפריל 2017
כמויות הגשם באפריל היו קטנות מהממוצע ברוב חלקי הארץ, אולם היה מספר מצומצם של  אזורים בהם הכמויות עלו על הממוצע במידה ניכרת. החודש היה חם מהממוצע עם מספר אירועי שרב. באחד מהם היו רוחות מזרחיות חזקות ושלושה צעירים נספו לאחר שנסחפו בכנרת.

 

אפריל 2016
אפריל היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובחלק מהאזורים החם ביותר מתחילת המדידות. גשם ירד בעיקר באירוע שהיה באמצע החודש עם כמויות משמעותיות בדרום הארץ.

 

אפריל 2015
אפריל היה גשום מהרגיל וקריר במעט מהממוצע. בצפון הארץ ובמרכזה כמויות הגשם הגיעו לפי 5-2 מהממוצע הרב שנתי, אם כי אין המדובר בתופעה חריגה. בעשור האחרון היו 3-2 שנים בהם כמויות הגשם באפריל היו גדולות יותר. עם זאת, יש לציין שהגשם ירד ברובו באירוע משמעותי ב-12-10 בחודש, שכלל גם ברד כבד, שלג בהרי הצפון וטמפרטורות נמוכות. אירוע זה הוא יוצא דופן לחודש אפריל. הטמפרטורות באפריל היו נמוכות במעט מהממוצע ובלטו בו שני פרקים קרירים (במקביל לאירוע הגשם וביום העצמאות) ומספר ימי שרב שבשניים מהם הטמפרטורות עלו על 37 מ"צ בחלק מהאזורים.

 

אפריל 2014
אפריל היה חם מהממוצע במידה ניכרת, ובחלק מהאזורים זהו אפריל החם ביותר ב-20 השנים האחרונות. במהלך החודש היו מספר אירועים של שרב, אולם מעניין לציין שלא היו אירועים של שרב כבד. כמויות הגשם היו מזעריות – ברוב האזורים לא ירד כמעט גשם ובתחנות בודדות ירדו מספר מילימטרים. בהתאם לכך חלה החמרה נוספת בתמונת המצב של הגשם העונתי. בצפון הארץ ישנו גירעון גדול בגשם המצטבר מתחילת השנה וגם במרכז הארץ קיים גירעון. עם זאת בחלקים הדרומיים של הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי.

 

אפריל 2013
אפריל היה גשום מהממוצע והטמפרטורות בו היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו. בצפון הארץ ובמרכזה כמויות הגשם הגיעו לפי 4-2 מהממוצע הרב שנתי, אם כי אין המדובר בתופעה חריגה. בעשור האחרון היו 3-2 שנים בהם כמויות הגשם באפריל היו גדולות יותר. הגשם ירד ברובו באירוע משמעותי בחלקו השני של החודש. הטמפרטורות באפריל בשעות היום היו קרובות לממוצע ובשעות הלילה הן היו גבוהות ממנו במעט. פרק בולט של טמפרטורות נמוכות היה במקביל לאירוע הגשם, אולם מספר ימים אחר כך החל לשרור גל חום משמעותי שנמשך עד סוף החודש.

 

אפריל 2012
אפריל היה חם מהממוצע וגשם כמעט ולא ירד בו. הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ב-2-1 מעלות צלזיוס בעיקר בהרים ובפנים הארץ. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב. הבולט בהם היה ב-18 בחודש והשבירה שלו התאפיינה בהתקררות מהירה מאוד וברוחות חזקות. 

 

אפריל 2011
כמויות הגשם באפריל היו גדולות מהממוצע במידה ניכרת ברוב חלקי הארץ, והחודש התאפיין גם במספר גדול של ימי גשם. הטמפרטורות בהרים ובעמקי הצפון היו נמוכות מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 (וכן מהממוצע של 10 השנים האחרונות שדומה למדי לזה של 2000-1981). במישור החוף, בשפלה ובנגב הטמפרטורות ביום היו קרובות לממוצע, ובלילה הן היו גבוהות מהממוצע. במהלך החודש היו מספר פרקי גשם, ואירוע אחד בלבד של שרב משמעותי.

 

אפריל 2010
כמויות הגשם באפריל היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת בכל הארץ. הטמפרטורות בהרים ובפנים הארץ היו גבוהות מהממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 (וכן מהממוצע של 10 השנים האחרונות שדומה למדי לזה של 2000-1981). במישור החוף הטמפרטורת בלילה היו גבוהות מהממוצע, וביום הן היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב, אולם לא נמדדו בהם ערכי טמפרטורה קיצוניים.

 

אפריל 2009
כמויות הגשם באפריל היו היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת בכל הארץ.  הטמפרטורות ביום היו קרובות לממוצע הרב שנתי המבוסס על השנים 2000-1981 או גבוהות ממנו במעט. בלילה הן היו גבוהות מהממוצע ברוב אזורי הארץ פרט להרים בו הן היו קרובות לממוצע. אפריל 2009 היה קרוב לממוצע לחודש ב-10 השנים האחרונות (2008-1999). במהלך החודש היו מספר אירועי שרב, אולם לא נמדדו בהם ערכי טמפרטורה קיצוניים.

 

אפריל 2008
חודש אפריל היה חם מהממוצע וגשם כמעט ולא ירד בו. טמפרטורה הממוצעת באפריל 2008 עלתה על הרב שנתי ב-3-2 מ"צ, ובהרים ובפנים הארץ זהו חודש אפריל החם ביותר מאז 1994. במהלך החודש היו מספר אירועי שרב ובאחד מהם נמדדו שיאים של טמפרטורות לאפריל בחלק מאזורי הארץ. כמויות הגשם המצטברות מתחילת עונת הגשם המוכחית קטנות מהממוצע בכל הארץ, ובצפון הארץ מסתמנת עונת 2007/8 כאחת מהיבשות ביותר.

 

אפריל 2007
בחודש אפריל בכללותו היו הטמפרטורות קרובות לממוצע במישור החוף ובשפלה ונמוכות מהממוצע בפנים הארץ. החודש התאפיין בריבוי אירועי שרב עם שינויי מזג אויר מהירים מיום ליום. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת ברוב חלקי הארץ פרט למרכז ודרום הנגב שם ירדו כמויות גדולות של גשם באירוע שהיה באמצע החודש.

 

אפריל 2006
חודש אפריל כלל מספר רב של אירועי מזג אויר חריגים וקיצוניים, וכמויות הגשם היו גדולות מהממוצע במידה ניכרת. ברוב האזורים כמויות הגשם שירדו באפריל הן פי 2-3 מהממוצע ובמספר מקומות אף יותר מזה. הטמפרטורות היו בסה"כ קרובות לממוצע אולם יש לציין שהחודש התאפיין בשינויי טמפרטורה תכופים מיום ליום.

 

אפריל 2005
חודש אפריל היה בכללותו חם במעט מהממוצע, וכמויות הגשם היו קטנות מהממוצע. החודש התאפיין במספר גדול של ימי שרב ובשינויי מזג אויר תכופים מיום ליום.

 

אפריל 2004
בחודש אפריל היו הטמפרטורות קרובות לממוצע וכמויות הגשם היו קטנות מאוד. יש לציין את חלקו השני של אפריל שהתאפיין בשינויים תכופים במזג האויר עם מספר אירועי שרב שביניהם היתה התקררות משמעותית.

 

אפריל 2003
חודש אפריל היה קריר מהממוצע בעיקר בהרים ובפנים הארץ. כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע ברוב האזורים.

 

אפריל 2002
חודש אפריל היה קריר וגשום מהממוצע. כמויות הגשם היו גדולות מהממוצע בצפון הארץ ובמרכזה ונמוכות מהממוצע בדרומה. כמו כן התאפיין החודש במיעוט אירועי שרב.

 

אפריל 2001
חודש אפריל היה חם מהממוצע ב-2.0-1.5 מ"צ, והתאפיין במספר אירועים של שרב או של מזג אויר חם ויבש, וביניהם שרר מזג אויר קריר יותר. כמויות הגשם היו קטנות מאוד.

 

אפריל 2000
חודש אפריל התאפיין בהשתנות גדולה בטמפרטורות ובמספר גדול של אירועי שרב עד ה-19-18 בחודש. חלקו האחרון של החודש היה קריר ומזג האויר היה יציב.
 

 

מזג האוויר לפי חודש: 

ינואר | פברואר | מרץ | אפריל | מאי | יוני | יולי | אוגוסט | ספטמבר | אוקטובר | נובמבר | דצמבר

 

פורסם לראשונה בתאריך 01/04/2018, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר במאמר ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר.